Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Test szerokiej dziewiętnastki LCD Asusa PW191
    

 

Test szerokiej dziewiętnastki LCD Asusa PW191


 Autor: NimnuL | Data: 29/03/06

Test szerokiej dziewiętnastki LCD Asusa PW191Panoramiczne wyświetlacze powoli, lecz sukcesywnie wkraczają na rynek zarówno w segmencie RTV jak i komputerowy. Również ekran o przekątnej 19'' stojący na biurku nie dziwi już nikogo, choć w połączeniu z proporcjami boków 3:2 jest co najmniej przyjemne dla oka. Niedawno w naszych newsach poinformowaliśmy o wprowadzeniu przez Asusa panoramicznego modelu PW191. Jest to pierwsza "panorama" w ofercie tej firmy. I tym właśnie modelem, który przybył prosto z azjatyckiej fabryki zajmę się w niniejszym artykule. Zapraszam.

Informacje ogólne

Na wstępie przyjrzyjmy się szeregu bezdusznych liczb opisujących monitor.

* TN (Twisted Nematic) - to technologia stosowana zwykle w popularnych i tanich modelach LCD, oraz co dziwne, także w omawianym panelu Asusa. Monitory wykonane w tej technologii charakteryzują się słabym odwzorowaniem barw (wyświetlając około 262 tysiące kolorów (18b), a resztę kolorów uzyskując przez ich imitację). Dodatkowo ekrany TN charakteryzują się wąskim kątem widzenia. W zamian otrzymujemy jednak bardzo krótki czas reakcji matrycy oraz niską cenę produktu.

** Czas reakcji określany jest zwykle jako suma czasu narastania (Tr) oraz opadania (Tf) sygnału czyli sumaryczny czas przejścia z czarnego do białego i ponownie do czarnego. Ostatnimi czasy modne jest jednak podawanie czasu reakcji dla odcieni szarości. Zamiast podawać sumę czasów Tr oraz Tf mierzy się czas przejścia od poziomu szarości 50% na zboczu narastania do poziomu szarości 50% na zboczu opadającym. Taki zabieg sprawia, że czas reakcji opisany na papierze jest bardzo krótki. Na szczęście według danych podanych przez Asusa wynika, że czas reakcji mierzono według pierwszego sposobu.

*** Podane współczynniki jasności i kontrastu pozwalają monitorowi PW191 wmieszać się w tłum konkurencji. Warto jednak pamiętać, że coraz więcej modeli szczyci się kontrastem już na poziomie 1000:1 oraz większą jasnością. Parametry nowego panelu Asusa są zatem typowe.

**** Color Shine jest warstwą pokrywającą ekran monitora która ma za zadanie polepszyć wyświetlane barw. Splendid jest natomiast bazuje na profilach radykalnie zmieniając parametry wyświetlania obrazu. W późniejszej części przyjrzę się jak teoria działa w praktyce.

To tyle jeśli chodzi o dywagacje na temat teoretycznych możliwości monitora. Jak wiadomo często teoria daleko rozmija się z praktyką, zatem przejdźmy do konkretów.

poprzednia strona (Informacje ogólne)    -   następna strona (Informacje mniej ogólne)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test szerokiej dziewiętnastki LCD Asusa PW191
 
 » Informacje ogólne
 » Informacje mniej ogólne
 » Informacje szczegółowe
 » Informacje końcowe
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »