Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | TEST: płyta Asus Maximus Formula X38
    

 

TEST: płyta Asus Maximus Formula X38


 Autor: Lancer | Data: 31/12/07

Podkręcanie i wrażenia ogólne

Płyta Asusa na chipsecie X38 to prawdziwy mocarz podkręcania. Narzędzi w nim nie brakuje.

Rozbudowany blok zasilający procesor daje nadzieję na stabilne napięcie pozwalające wycisnąć ostatnie soki z CPU, choć płyta - tradycyjnie dla Asusa ma bardzo duże wahania napięcia, dochodzące do 0,1V! Na szczęście, podobnie jak w opisywanym jakiś czas temu modelu P5K Premium obecna jest w BIOSie opcja niwelująca tą przypadłość (nazywa się Loadline Calibration). W praktyce dzięki tej opcji różnica między napięciem zdefiniowanym, a wartością rzeczywistą podaną na procesor wynosi około 0,015V. Zmierzone różnice pomiędzy spoczynkiem, a maksymalnym obciążeniem procesora były na poziomie błędu odczytu mojego stosunkowo prostego multimetru.

W praktyce działanie układu zasilającego na Maximusie nie odbiegało od tego, co zaprezentował P35. Nasz E6700 by stabilnie pracować z zegarem 3,66GHz musiał być karmiony napięciem w okolicach 1,38V.

Maximus za to dobrze prowadzi pamięci. Nie wiem czy wynika do z możliwości samego chipsetu, czy też daje o osobie znak dwufazowy układ zasilający. Płyta niestety zawyża napięcie podawane na moduły - po ustawieniu 2,2V w praktyce pamięci dostają 2,27V. Warto o tym pamiętać.

Osiągnięcie stabilnych 1200MHz przy 4 obsadzonych przez moduły D9GMH bankach (każdy o pojemności 1GB) dla timingów 5-5-5-12 i realnym napięciu 2,2V na P35 było trudne. nF680i, który uchodzi za chip dobrze prowadzący pamięci - wysiada już powyżej 1133MHz DDR (mimo iż z pojedynczą parą radził sobie doskonale dochodząc do 1300MHz). X38 za to nie miał problemów przy taktowaniu 1200MHz.

A co z FSB? Z tym było trochę słabiej niż w przypadku P35 - płyta osiągnęła stabilne 535MHz. Do 570MHz z P5K Premium trochę brakuje.

Płyta (a może chipset?) jest ogólnie nieco trudniejsza do opanowania niż np. P35. Niektóre kombinacje FSB i strap nie działają na pierwszy rzut oka. Trzeba trochę poeksperymentować z parametrem 'Performance Level', który po Asusowemu zwie się 'Transaction Booster'. Np. kombinacja FSB 400MHz i strap 266 dla RAMu 1000MHz nie działa na pierwszy rzut oka. Konieczne jest ingerencja w PL przez ustawienie Transaction Boostera w tryb Disable i wybranie poziomu 1 (choć na niektórych pamięciach nie trzeba tego robić - w moim wypadku podaję analogię do ustawień z P35). Są też inne kombinacje przy których Transaction Booster musi być ustawiony na Auto bo inaczej będziemy mieć kłopoty. Czasami pomaga podniesienie napięcia zasilającego mostek północny by obniżyć PL (np. przy FSB 333MHz i strapie 333MHz podniesienie Vnb ponad 1,51V pozwala przełączyć PL na poziom niższy). Co prawda obniżanie tego parametru nie przynosi wzrostu wydajności na tyle by odczuć przyrost w codziennym użytku, ale do benchmarków zawsze niski PL może się przydać, zwłaszcza że jak widzimy X38 z pamięciami DDR2 nie jest demonem prędkości.

Dziwnie przedstawia się sprawa ze strapem 400MHz dla FSB 400MHz. Pozwala on nieco łatwiej prowadzić pamięci, ale oferuje tylko dwa mnożniki do pamięci (przy FSB 400 są to zegary 800 i 1066MHz DDR). Jego wydajność jest niemal taka sama jak dla strapa 333MHz, który oferuje nieco wyższy wybór zegarów pamięci, ale nie są one tak "ładnie" zaokrąglone (szczegóły podane zostały w tabeli przy okazji opisu samej płyty).

Chipset X38 uchodzi za dosyć gorący, według niektórych goni wręcz niechlubnego lidera - roczny już układ nF680i. Rozbudowany układ chłodzenia mówi, że coś musi być na rzeczy. Niemniej jednak nie jest tak źle. Co prawda nie dane mi było przetestować wbudowany blok wodny, ale nie bardzo widziałem konieczność czynienia z niego pożytku. Podczas testów chip nie rozgrzał się więcej niż do 43 stopni. Co prawda odczyt pochodzi z wbudowanego czujnika, który może przekłamywać, ale organoleptyczny pomiar ręką potwierdził te wskazania. Obieg powietrza wokół mostka i banków pamięci wymuszał 12cm wentylator zasilany z linii 5V.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: TEST: płyta Asus Maximus Formula X38
 
 » Chipset
 » Asus Maximus Formula Special Edition
 » Benchmarki: część pierwsza - FSB 266MHz
 » Część druga - FSB 333MHz
 » Część trzecia - FSB 400MHz
 » Benchmarki - podsumowanie
 » Wszystko gra
 » Podkręcanie i wrażenia ogólne
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »