Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Testy przełącznika Aten CS62DU z DVI, Audio i USB
    

 

Testy przełącznika Aten CS62DU z DVI, Audio i USB


 Autor: DYD | Data: 09/06/08

Testy przełącznika Aten CS62DU z DVI, Audio i USBKVM (Keybord, Video, Mouse) to skrót z języka angielskiego oznaczający przełącznik (switch) klawiatury, wyświetlacza i myszy. Stosuje się tego typu przełączniki głównie w serwerowniach i innych miejscach, gdzie zarządzanie większą ilością komputerów może odbywać się z jednego zestawu myszy, klawiatury i monitora. Firma Aten specjalizująca się w tego typu rozwiązaniach, posiada także produkty przeznaczone dla domowego użytku i małych firm. Model CS62DU jest właśnie przedstawicielem urządzenia KVM dla użytku domowego oferując dodatkowo przełącznik źródła dźwięku, USB 2.0 i złącza DVI. W artykule przyjrzymy się bliżej temu przełącznikowi.

Aten CS62DU - opis

Na początek garść technicznych danych z oryginalnej specyfikacji Aten CS62DU.

Opisywany model przełącznika wyróżni się od innych tego typu urządzeń kilkoma elementami. Po pierwsze jego budowa, wygląd i małe rozmiary kierują ten produkt także do domowego użytku. Design nie przypomina szarej skrzynki, serce urządzenia - konsola przypomina bardziej powiększonego pendrive’a niż typowy przełącznik KVM. Po drugie, oprócz obsługi monitora, klawiatury i myszy, Aten CS62DU umożliwia także wykorzystanie w dwóch komputerach jednego zestawu głośników, mikrofonu oraz peryferyjnych urządzeń USB – poprzez dodatkowy Hub USB można podpinać do niego np. drukarki czy skanery. Można więc mając dwa komputery w jednym miejscu, swobodnie przełączać jeden zestaw wcześniej wspomnianych urządzeń, bez konieczności dokupowania drugiego kompletu.

Co szczegółowo oferuje ten model przełącznika? Zaczynamy od wyświetlacza, czyli podłączenie jednego monitora do dwóch komputerów. Co ważne, podłączenie odbywa się przez cyfrowe złącze DVI, które rzadko występuje w monitorach LCD w podwojonej wersji (z reguły mamy 1xDVI, 1xDSub czasem też HDMI). Jeśli więc w monitorze mamy pojedyncze złącza DVI i D-Sub, to na komputerze podłączonym przez analogowe złącze D-Sub jakość obrazu będzie słaba. Tutaj z pomocą przychodzi Aten mogący zaoferować 2 x DVI w maksymalnej rozdzielczości 1920 x 1200 (60 Hz) pikseli, dzięki czemu nawet na monitorach 24 czy 26 cali obraz z komputera będzie cyfrowo przesyłany w maksymalnej jakości.


1. Przewody do których podłączamy monitor, klawiaturę i inne urządzenia
2. Przewód do podłączenia z tyłu komputera.
3. Przełącznik podłączany do konsoli

Kolejna kwestia to zarządzanie klawiaturą, myszą i innymi urządzeniami USB. Nie ma tutaj portów PS2, więc można podłączyć tylko urządzenia wskazujące pracujące pod USB. Klawiaturę podpina się w specjalnie oznaczoną niebieską wtyczkę USB. Jeśli nie chcemy korzystać z żadnych dodatkowych urządzeń USB, mysz podpinamy po prostu w czarną wtyczkę. Gdy zechcemy współdzielić na dwa komputery także inne urządzania USB (np. skaner czy drukarkę), trzeba wykorzystać własny rozdzielacz USB. Warto tutaj dodać, że przełącznik Aten CS62DU nie wymaga dodatkowego zasilania.

Inna cecha szczególna tego modelu to możliwość podłączenia zestawu audio i mikrofonu. Są tutaj dwa złącza mini-jack - jeden dla zestawu głośników drugi dla mikrofonu. Zestaw głośników maksymalnie może być obsłużony w standardzie 2.1, jest tylko jedno gniazdo mini-jack dla źródła dźwięku.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Pora przyjrzeć się bliżej samemu urządzeniu. Aten CS62DU w większości swojej budowy, składa się z dużej ilości kabli. Model ten jest dwuportowym przełącznikiem, zatem z urządzenia wychodzi zestaw potrójnej ilości kabli – jeden do podłączenia urządzeń sterujących (klawiatura, mysz, monitor, audio i USB) oraz dwa przewody do podłączenia dwóch komputerów. Trzeba więc mieć na uwadze, że po wypakowaniu przełącznika z plastykowego blistra, otrzymujemy całkiem spory kłębek kabli. Nie ma jednak problemu z ujarzmieniem przełącznika, gdyż kable są dobrze oznaczone. Przewody do podłączenia dwóch komputerów wychodzą z jednej strony przełącznika, a do urządzeń sterujących z drugiej. Dodatkowo oznaczone są na konsoli jako zestaw "1" i "2". Kable połączeniowe mają następującą długość: przewód do konsoli ma długość 1,2m, zaś do komputerów odpowiednio 1,2m i 60 cm.

Konsola jest niewielkich rozmiarów i może spokojnie wylądować pod biurkiem. Na biurko jedynie wyciągamy przełącznik sterujący konsolą. Przycisk do przełączania dwóch komputerów jest wielkości małego pudełka zapałek. Niewielki przełącznik podłączamy kabelkiem do głównej konsoli. Dzięki temu, na biurku ląduje jedynie mały przycisk do przełączania, zaś konsola i kable mogą być ukryte pod biurkiem. Jakość wykonania zarówno konsoli, jak i przełącznika jest bardzo dobra.


(kliknij, aby powiększyć)


Strzałką oznaczony został malutki przełącznik...


poprzednia strona (Aten CS62DU - opis)    -   następna strona (Aten CS62DU - w akcji)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Testy przełącznika Aten CS62DU z DVI, Audio i USB
 
 » Aten CS62DU - opis
 » Aten CS62DU - w akcji
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »