Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Testy przełącznika Aten CS62DU z DVI, Audio i USB
    

 

Testy przełącznika Aten CS62DU z DVI, Audio i USB


 Autor: DYD | Data: 09/06/08

Testy przełącznika Aten CS62DU z DVI, Audio i USBKVM (Keybord, Video, Mouse) to skrót z języka angielskiego oznaczający przełącznik (switch) klawiatury, wyświetlacza i myszy. Stosuje się tego typu przełączniki głównie w serwerowniach i innych miejscach, gdzie zarządzanie większą ilością komputerów może odbywać się z jednego zestawu myszy, klawiatury i monitora. Firma Aten specjalizująca się w tego typu rozwiązaniach, posiada także produkty przeznaczone dla domowego użytku i małych firm. Model CS62DU jest właśnie przedstawicielem urządzenia KVM dla użytku domowego oferując dodatkowo przełącznik źródła dźwięku, USB 2.0 i złącza DVI. W artykule przyjrzymy się bliżej temu przełącznikowi.

Aten CS62DU - opis

Na początek garść technicznych danych z oryginalnej specyfikacji Aten CS62DU.

Opisywany model przełącznika wyróżni się od innych tego typu urządzeń kilkoma elementami. Po pierwsze jego budowa, wygląd i małe rozmiary kierują ten produkt także do domowego użytku. Design nie przypomina szarej skrzynki, serce urządzenia - konsola przypomina bardziej powiększonego pendrive’a niż typowy przełącznik KVM. Po drugie, oprócz obsługi monitora, klawiatury i myszy, Aten CS62DU umożliwia także wykorzystanie w dwóch komputerach jednego zestawu głośników, mikrofonu oraz peryferyjnych urządzeń USB – poprzez dodatkowy Hub USB można podpinać do niego np. drukarki czy skanery. Można więc mając dwa komputery w jednym miejscu, swobodnie przełączać jeden zestaw wcześniej wspomnianych urządzeń, bez konieczności dokupowania drugiego kompletu.

Co szczegółowo oferuje ten model przełącznika? Zaczynamy od wyświetlacza, czyli podłączenie jednego monitora do dwóch komputerów. Co ważne, podłączenie odbywa się przez cyfrowe złącze DVI, które rzadko występuje w monitorach LCD w podwojonej wersji (z reguły mamy 1xDVI, 1xDSub czasem też HDMI). Jeśli więc w monitorze mamy pojedyncze złącza DVI i D-Sub, to na komputerze podłączonym przez analogowe złącze D-Sub jakość obrazu będzie słaba. Tutaj z pomocą przychodzi Aten mogący zaoferować 2 x DVI w maksymalnej rozdzielczości 1920 x 1200 (60 Hz) pikseli, dzięki czemu nawet na monitorach 24 czy 26 cali obraz z komputera będzie cyfrowo przesyłany w maksymalnej jakości.


1. Przewody do których podłączamy monitor, klawiaturę i inne urządzenia
2. Przewód do podłączenia z tyłu komputera.
3. Przełącznik podłączany do konsoli

Kolejna kwestia to zarządzanie klawiaturą, myszą i innymi urządzeniami USB. Nie ma tutaj portów PS2, więc można podłączyć tylko urządzenia wskazujące pracujące pod USB. Klawiaturę podpina się w specjalnie oznaczoną niebieską wtyczkę USB. Jeśli nie chcemy korzystać z żadnych dodatkowych urządzeń USB, mysz podpinamy po prostu w czarną wtyczkę. Gdy zechcemy współdzielić na dwa komputery także inne urządzania USB (np. skaner czy drukarkę), trzeba wykorzystać własny rozdzielacz USB. Warto tutaj dodać, że przełącznik Aten CS62DU nie wymaga dodatkowego zasilania.

Inna cecha szczególna tego modelu to możliwość podłączenia zestawu audio i mikrofonu. Są tutaj dwa złącza mini-jack - jeden dla zestawu głośników drugi dla mikrofonu. Zestaw głośników maksymalnie może być obsłużony w standardzie 2.1, jest tylko jedno gniazdo mini-jack dla źródła dźwięku.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Pora przyjrzeć się bliżej samemu urządzeniu. Aten CS62DU w większości swojej budowy, składa się z dużej ilości kabli. Model ten jest dwuportowym przełącznikiem, zatem z urządzenia wychodzi zestaw potrójnej ilości kabli – jeden do podłączenia urządzeń sterujących (klawiatura, mysz, monitor, audio i USB) oraz dwa przewody do podłączenia dwóch komputerów. Trzeba więc mieć na uwadze, że po wypakowaniu przełącznika z plastykowego blistra, otrzymujemy całkiem spory kłębek kabli. Nie ma jednak problemu z ujarzmieniem przełącznika, gdyż kable są dobrze oznaczone. Przewody do podłączenia dwóch komputerów wychodzą z jednej strony przełącznika, a do urządzeń sterujących z drugiej. Dodatkowo oznaczone są na konsoli jako zestaw "1" i "2". Kable połączeniowe mają następującą długość: przewód do konsoli ma długość 1,2m, zaś do komputerów odpowiednio 1,2m i 60 cm.

Konsola jest niewielkich rozmiarów i może spokojnie wylądować pod biurkiem. Na biurko jedynie wyciągamy przełącznik sterujący konsolą. Przycisk do przełączania dwóch komputerów jest wielkości małego pudełka zapałek. Niewielki przełącznik podłączamy kabelkiem do głównej konsoli. Dzięki temu, na biurku ląduje jedynie mały przycisk do przełączania, zaś konsola i kable mogą być ukryte pod biurkiem. Jakość wykonania zarówno konsoli, jak i przełącznika jest bardzo dobra.


(kliknij, aby powiększyć)


Strzałką oznaczony został malutki przełącznik...





Aten CS62DU - w akcji

Podpięcie dwóch komputerów do testowanego przełącznika nie było żadnym problemem. Końcówki przewodów dodatkowo są oznaczone kolorami, więc łatwo wpiąć się w odpowiednie otwory i złącza. Na początek zajmujemy się wyświetlaniem grafiki. Oba testowe komputery posiadały porty DVI i podłączone były cyfrowo przez przełącznik do 24-calowego monitora. Jakość obrazu w natywnej rozdzielczości 24-calowego monitora (1920x1200 pikseli) była bardzo dobra, nie było różnic w jakości obrazu po podłączeniu przełącznika. Nasz monitor wyposażony był w pojedynczy port DVI – dzięki przełącznikowi otrzymaliśmy cyfrową jakość na dwóch komputerach.

Mały przełącznik, który wylądował na biurku po podłączeniu z konsolą posiada jeden przycisk do przełączania pomiędzy dwoma komputerami wszelkich źródeł do niego podłączonych (monitor, mysz, klawiatura, audio, inne urządzenia USB). Przycisk jest podświetlany delikatnie na zielono z dwóch stron diodami LED. Świeci się dana dioda, oznaczająca, który zestaw komputerowy jest aktualnie obsługiwany. Także po wyłączeniu komputera przycisk pozostaje podświetlony. Nie jest to jednak nachalne światło, lecz delikatne podświetlenie. Przycisk więc przełączy wszelkie urządzenia podpięte do konsoli. Jeśli chcemy przełączyć tylko wybrane źródło (np. tylko audio lub funkcje KVM) korzystamy ze skrótów klawiszowych. Specjalna kombinacja klawiszy umożliwia przełączenie tylko funkcji KVM, bądź tylko źródła dźwięku.


(kliknij, aby powiększyć)

Przy przełączaniu audio wystąpiły problemy. Jeden komputer wyposażony był w zintegrowany układ dźwiękowy, natomiast drugi posiadał kartę X-Fi. Na dwóch komputerach uruchomiłem przykładowy utwór muzyczny. Podczas przełączania ze zintegrowanego układu dźwiękowego na X-Fi było poprawnie (dźwięk na zintegrowanym układzie był wyciszony, a źródło dźwięku wydobywało się z X-Fi). Jednak w drugą stronę było gorzej, gdyż niskie tony z X-Fi, wyraźnie dodatkowo zniekształcone, interferowały ze źródłem dźwięku na zintegrowanym układzie. Inaczej pisząc, zniekształcony, przesterowany bass z X-Fi pojawiał się po przełączeniu na komputer ze zintegrowanym układem dźwiękowym. Pomagało jedynie powyłączanie pewnych efektów X-Fi i zmniejszenie poziomu basu. To jedyna wykryta wada urządzenia podczas testów. W sieci pojawiały się także doniesienia, że przełącznik nie radzi sobie z obsługą dodatkowych funkcji na klawiaturze Logitech G-15.



Podsumowanie

Pora na wnioski na temat naszego testowanego rozgałęźnika. Jeśli korzystamy w domu czy w firmie z dwóch komputerów i chcemy łatwo i przyjemnie przełączać się pomiędzy nimi warto zainteresować się switchem KVM. Trzeba jednak dobrać odpowiedni model do własnego wyposażenia i zapotrzebowania. Jeśli w monitorze brakuje nam drugiego portu DVI, korzystamy z zestawu dźwiękowego 2.1 i mikrofonu, i chcemy dodatkowo współdzielić skaner czy drukarkę, wówczas przełącznik Aten CS62DU w domowych warunkach na pewno się sprawdzi. Oczywiście odejdzie także konieczność posiadania dwóch myszek i klawiatur. Konsolę i kable można spokojnie „upchnąć” pod biurkiem, zaś zarządzaniem zajmie się malutki przycisk bądź skróty klawiszowe. Generalnie produkt jest godny polecenia, jedynie przebicia dźwiękowe troszkę popsuły ogólne wrażenie, firma Aten powinna zwrócić na to uwagę. Cena urządzenia wynosi około 260 zł.

TwojePC - OK!


Sprzęt do testów udostępniła firma ATEN - dystrybucja w Polsce firma AJM Electronics Sp. z o o