Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzja przełącznika ATEN
    

 

Recenzja przełącznika ATEN


 Autor: Grosz | Data: 07/06/04

Recenzja przełącznika ATENOprócz sprzętu, którym wypełniamy obudowę (czytaj - komputer), w sklepach i hurtowniach hardware znaleźć można wiele pomocnych urządzeń i gadżetów, przydatnych w pracy "sprzętowca". Do tej aparatury "specjalnej" zaliczyłbym m.in. przełączniki/switche KVM (Keyboard, Video, Mouse). Nie są to może urządzenia szeroko rozpowszechnione i znane znacznej liczbie użytkowników, ale w wielu przypadkach bardzo przydatne i co najważniejsze oszczędzające czas, pieniądze i miejsce na biurku. Dzięki uprzejmości firmy ATEN International sprawdziłem "w boju" switcha ukrywającego się pod tajemniczym symbolem: Master View CS-1732, czyli dwuportowego przełącznika KVM. Zapraszam do krótkiej recenzji.Wstęp

Tajwańska firma ATEN International Co., LTD www.aten.com specjalizuje się w produkcji różnorodnych urządzeń peryferyjnych, są to m.in.: konwertery, switche (KVM, Video, komunikacyjne), huby USB i FireWire, kable itp.
CS-1732, CS-1734; Master View max CS-1758

Do rodziny Master View (max) CS-17xx należą urządzenia 2-(1732), 4-(1734 / 1754) i 8-portowe (1758). Przełączniki tego typu można łączyć kaskadowo, aż do trzech poziomów, dzięki czemu przy zastosowaniu urządzeń 8-portowych maksymalna liczba obsługiwanych komputerów może sięgać 512 jednostek (gdzie to wszystko postawić? I to morze kabli!). Możemy korzystać nie tylko z platformy PC (Windows 98SE/ME/2000/XP), ale również z: Mac OS 8.6 i nowszego, Sun Solaris oraz Linuxa np. Red Hat 7.1 i nowszego. Przełączniki nie wymagają instalacji żadnych sterowników, czy dodatkowego oprogramowania. Sterować urządzeniem można poprzez: wybór przełącznika na przednim panelu (nad kolorowymi diodami) lub kombinacją klawiszy (z klawiatury). Dodatkowo dysponujemy 2-portowym (z klawiaturą i myszą to właściwie 4-portowym) hubem USB 1.1 (typ A) do podłączenia np.: drukarki, skanera czy aparatu cyfrowego.


Pudełko - Master View CS-1732 (kliknij, aby powiększyć)


Zawartość pudełka: Master View CS-1732 (kliknij, aby powiększyć)

Wraz z urządzeniem otrzymujemy wszystkie potrzebne kable, bardzo dobrze wykonane (mają nawet gumowe zatyczki na końcówkach Mini Jack / Audio) i oznaczone odpowiednio kolorami, obszerną instrukcję obsługi (26 str. w języku angielskim), schemat (A3) z opisem urządzenia (w 8 językach, w tym 3-ch bardzo daleko wschodnio-azjatyckich - Kto mi w końcu przeczyta te krzaczki?) oraz książeczkę - reklamówkę produktów firmy ATEN International Co., LTD.

ATEN Master View CS-1732

A teraz trochę dodatkowych danych o przełączniku:
  • Maksymalna obsługiwana rozdzielczość monitora (wg producenta) - 2048 x 1536;
  • Metalowa obudowa z "nóżkami" z miękkiego plastiku;
  • Wymiary 130 x 75 x 42 mm; waga ok. 0,5 kg;
  • Kontrolki LED: On Line / Selected (pomarańczowe), USB Line (zielone);
  • Obsługa dźwięku stereo + mikrofon;
  • Dołączone kable tj.: 2 x SVGA + klawiatura USB + mysz USB + Audio + Micro. (1,2m);
  • Możliwość aktualizacji firmware poprzez dołączony kabel RJ 11/ COM (1,75m);
  • Urządzenie zasilane jest z portu/ów USB, ale istnieje możliwość dołączenia zewnętrznego zasilacza (opcja) DC 5V.
Master View CS-1732 - front (kliknij, aby powiększyć)


Master View CS-1732 - tył (kliknij, aby powiększyć)

Urządzenie ma na tyle niewielkie wymiary, że przez kilka tygodni testu stało sobie swobodnie na kolumnach głośnikowych (ZoltriXound ZX-75) w zasięgu ręki, choć tak naprawdę rzadko korzystałem z ręcznego sterowania przełącznikiem. Użycie kombinacji klawiszy tj. przytrzymanie Num Lock-a i "-" z klawiatury numerycznej (HKM - Hotkey Mode), a później klawisza sterującego - załatwiało sprawę. Nie było to może zbyt intuicyjne, bo wymagało ode mnie kilku minut "treningu", czyli odpowiedniej synchronizacji działań (wciśnięcie "-" nie mogło być zbyt krótkie i nazbyt długie). Po wejściu w tryb HKM można było wybrać numer ID komputera (1, 2) i wcisnąć Enter lub wpisać literę np.: "A" - auto skan komputerów (przełączanie co 5 sek.); "B" włączenie/wyłączenie Beepera; "H"; "T"; "F5" itd.


Front - diody sygnalizacyjne (kliknij, aby powiększyć)


Tył - cały ten zgiełk (pełno kabli) (kliknij, aby powiększyć)


Tył - kłopoty z wykorzystaniem jednego z portów USB (kliknij, aby powiększyć)

Po włączeniu zasilania w którymkolwiek z końcówek PC - switch wydawał z siebie dwa ciche piknięcia. Każde przełączenie trybu pracy, łączyło się z pojedynczym pikiem (które jak wcześniej wspomniałem można było wyłączyć).

Przez parę tygodni testu, przez moje biurko przewinęło się kilka różnych konfiguracji sprzętowych. Od starych poczciwych AMD-ków (300 MHz, jeszcze bez portu USB) i Celeronów, aż po wypasione Smoki najnowszych generacji. Nowoczesne sprzęty nie sprawiały żadnych problemów i dolegliwości użytkowych. Za to sprzęt "zabytkowy" wymagał kombinowania (pobór prądu z portu USB), czyli zasilania z nowszej maszyny PC (której wyłączenie wiązało się z odcięciem napięcia). W tym przypadku przydałby się zasilacz zewnętrzny.

Pewną niedogodnością była potrzeba zakupu klawiatury i myszy USB lub odpowiednich przejściówek.

Jeżeli już narzekam, to powiem jeszcze o kłopotliwym usytułowaniu (jednego z) portów USB znajdującego się na tylnej ściance switcha. Dobrze to widać na fotce powyżej. Jeżeli mamy trochę grubsze końcówki/wtyki kabli Video i USB, to nie wykorzystamy dolnego portu USB - SZKODA!


Upgrade firmware (kliknij, aby powiększyć)

Sprawdziłem również możliwość upgrade firmware co doskonale widać na powyższej ilustracji.

Przełącznik posiada zabezpieczenie sprzętowe przed "przypadkową" aktualizacją. Urządzenie sygnalizuje tryb upgrade przez pulsowanie górnego rzędu diod (pomarańczowych). Na stronie producenta www.aten.com możemy znaleźć odpowiedni plik: CS-1734_1732 R091.exe o wadze ok. 0,5 MB opatrzonego datą 23.09.2003r.

Choć mój egzemplarz przełącznika posiadał już najnowszą wersje firmware o oznaczeniu 1.0.91 to i tak chciałem sprawdzić działanie procedury upgrade.

Aktualizacja przebiegła "dość" sprawnie (za 5 czy 6 podejściem) i to z klawiatury PS/2 podłączonej bezpośrednio pod komputer! Udało mi się również - przy jednoczesnym podłączeniu (włączeniu) 2 PC-tów w trybie aktualizacji zawiesić przełącznik z komputerami, ale był to jak sądzę odosobniony incydent.

Przełącznik może mieć kłopoty z obsługą urządzeń bezprzewodowych (klawiatura + mysz - patrz: Enter 5/2004).

Cena detaliczna urządzenia wynosi 149 Euro (!) - w mojej ocenie urządzenie to byłoby godne uwagi użytkowników, gdyby nie ta zaporowa cena. Podobne urządzenia można nabyć w naszym kraju już za dużo niższą cenę.

Niestety dostępność tego produktu na rynku jest prawie żadna. Na moich ulubionych stronach sklepów internetowych ten produkt w ogóle nie występował (prawdę mówiąc firma ATEN również!!!)

Przydatne adresy: www.aten.com.tw, www.ajm.com.pl
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja przełącznika ATEN
 
Wyświetl komentarze do artykułu »