Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Testy ATI Radeon X1900TX i X1900XTX (HIS)
    

 

Testy ATI Radeon X1900TX i X1900XTX (HIS)


 Autor: Kris | Data: 31/01/06

Podsumowanie

No i to byłoby na tyle w temacie opisu mojego pierwszego spotkania z kartami ATI serii X1900. Osobiście nie mam wątpliwości, że Radeon X1900XTX jest aktualnie najmocniejszą kartą graficzną dla graczy na rynku. Do jego poprzednika (Radeon X1800XT), który pojawił się na rynku parę miesięcy wcześniej, ATI wprowadziła cały szereg poważnych zmian w architekturze oraz skutecznie opanowała technologię wytwarzania 90nm. Najnowszy produkt dodaje do zestawu nowych możliwości niespotykany wcześniej wzrost mocy cieniowania pikseli. 48 procesorów PixelShader stało się pecetowym faktem.

ATI udało się zniwelować opóźnienie i po raz pierwszy od dłuższego czasu pokazała kartę, która nie jest mniej lub bardziej udanym dostosowaniem do możliwości, jakie wcześniej stworzyła konkurencja, ale w niewielki, choć zauważalny sposób wyprzedza ją zarówno technologicznie, jak i wydajnościowo. Analizując schemat architektury nowych rdzeni widać, że wyraźnie nastawiona jest w kierunku silników gier, których w zasadzie jeszcze nie ma. Nie chodzi tu nawet o samą kwestię długości i złożoności kodu shadera, ale i faktyczną różnicę wprowadzoną przez PS3.0, a dotyczącą implementacji dynamicznych rozgałęzień. Można się spierać o to, w jakim tempie wzrastać będzie zapotrzebowanie na moc obliczeń arytmetycznych procesorów pikseli, ale kierunek zmian nie pozostawia wątpliwości. Jedynym nurtującym mnie pytaniem było to, czy aktualne wykorzystanie procesorów cieniowania pikseli pozwoli karcie wyposażonej w jedynie 16 jednostek teksturujących uzyskać przewagę nad 24-potokowym i do tego ekstremalnie podkręconym produktem konkurencji. Pomimo faktu użycia przeze mnie części zdecydowanie leciwych testów oraz platformy i trybów, które w wielu przypadkach powodowały brak pełnego obciążenia układów graficznych, średni wynik wypadł na korzyść nowej karty Radeon. ATI udało się dokonać jeszcze jednego trudnego wyczynu. Dzień po oficjalnej prezentacji karty serii X1900 były dostępne w sklepach.

Otwarte pozostaje pytanie o przyszłość kart serii X1800. Na zestawieniach cenowych ATI zostały one zastąpione nową serią produktów. Trudno powiedzieć, czy po prostu znikną, aby po czasie, pod nową nazwą odrodzić się w jakichś słabszych, blokowanych wersjach, czy po prostu zostaną znacząco przecenione (!).

Wśród dwóch opisanych przedstawicieli nowej serii na szczególną uwagę zasługuje minimalnie słabszy Radeon X1900XT. Od XTX'a różni się w niewielkim stopniu częstotliwościami taktowania rdzenia i pamięci. W związku z tym, że wydajność obu kart jest zbliżona to osobiście pozostawiłbym droższy model RX1900XTX jedynie dla miłośników sportowego okładania się wynikami testów.

TwojePC WYRÓŻNIENIE!


ATI Radeon X1900XT

W związku z osiągnięciem pewnej przewagi ATI nad konkurencją teraz należałoby poczekać na ruch ze strony nVidia. Nieoficjalnie mówi się o prezentacji nowych produktów GeForce w marcu, w czasie targów CeBIT. Podobnie jak w zeszłym roku wolałem się nie wypowiadać na temat plotek związanych z R520, tak i teraz nie chciałbym komentować informacji (lub dezinformacji) na temat G71. Szum medialny w takich przypadkach działa na korzyść producentów, którzy dopiero przygotowują nowe produkty i może być przez nich sztucznie podniecany. Logicznym ruchem ze strony nVidia byłoby wzmocnienie (być może ostatnie) aktualnej architektury, co jeszcze na pewien czas utrwaliłoby pewien umowny podział kierunków przetwarzania na bardziej lub mniej "shaderolubne". Wciąż jednak najwięcej do powiedzenia będzie miała kwestia taktowania rdzenia i opanowania przez nVidia technologii 90nm. Mam nadzieję, że w ciągu paru miesięcy przestanie to być tajemnicą i zacznie się kolejny bój o klienta, na co zawsze liczę z nieukrywaną radością.

Teraz jednak umowne berło powędrowało na stronę Radeonów i tym wszystkim, którzy planują kosztowny zakup, mocnej karty graficznej, bez cienia wątpliwości chciałbym polecić karty serii X1900, a w szczególności model Radeon X1900XT. Dziś brawa należą się firmie ATI. Udało im się stworzyć bardzo zaawansowany technologicznie produkt, który nie tylko wygrywa aktualne porównania wydajności, ale również pozwala z nieco większym optymizmem oczekiwać nowych, wspaniałych silników gier 3D, których sobie i czytelnikom życzę niezmiennie od lat.

poprzednia strona (Dodatkowe testy)    -   następna strona (Podsumowanie)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Testy ATI Radeon X1900TX i X1900XTX (HIS)
 
 » Zmiany
 » HIS Radeon X1900XTX i X1900XT
 » nVidia GeForce 7800GTX 512MB
 » Testy
 » Dodatkowe testy
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »
 
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

NVIDIA      NVIDIA

HIS Polska      HIS Polska