Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Dotykowy maluch - test aparatu fotograficznego BenQ T700
    

 

Dotykowy maluch - test aparatu fotograficznego BenQ T700


 Autor: NimnuL | Data: 20/04/07

Przykładowe zdjęcia


ISO 80 (Wspomniany wcześniej błąd matrycy z lewej strony) (kliknij, aby powiększyć)


ISO 160 (Wspomniany wcześniej błąd matrycy (na niebieskim aucie)) (kliknij, aby powiększyć)


ISO 80 (kliknij, aby powiększyć)


ISO 320 (kliknij, aby powiększyć)


ISO 160 (kliknij, aby powiększyć)


ISO 80 (kliknij, aby powiększyć)


ISO 80 (kliknij, aby powiększyć)


ISO 80 (kliknij, aby powiększyć)


ISO 160 (kliknij, aby powiększyć)


ISO 800 (kliknij, aby powiększyć)


ISO 400 (kliknij, aby powiększyć)


ISO 320 (kliknij, aby powiększyć)


ISO 80 (kliknij, aby powiększyć)


ISO 80 (kliknij, aby powiększyć)


ISO 80 (kliknij, aby powiększyć)


ISO 160 (kliknij, aby powiększyć)


ISO 80 (kliknij, aby powiększyć)


ISO 320 (kliknij, aby powiększyć)


ISO 80 (kliknij, aby powiększyć)


ISO 160 (kliknij, aby powiększyć)


Komentarz:

Rezultat uzyskany przez BenQ T700 jest zgodny z tym czego się spodziewałem.

Szczegółowość fotografii jest niższa niż można by się było spodziewać po 7Mpix. Przy czułości ISO 160 drobne szczegóły o niewielkim kontraście zaczynają się nieznacznie zacierać (co skutkuje także obniżeniem ostrości), natomiast podniesienie czułości do wartości ISO 320 czy 400 jeszcze bardziej pogłębia ten problem, dodatkowo wprowadzając kolorowy szum do ciemniejszych partii zdjęć. Dalsze podbijanie czułości pozbawione jest sensu, jakość zdjęć spada już bardzo drastycznie. Warto jednak zaznaczyć, że pomimo iż spadek jakości przy ISO 400 jest bardzo dobrze widoczny, to już na odbitkach 15x10 (rozdzielczość 1500x1000) przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie.

Aparat świetnie czuje się w przypadku, gdy scena jest dobrze naświetlona i niezbyt dobrze radzi sobie w pomieszczeniach, szczególnie gdy panują w nim słabe warunki oświetleniowe. Pomijam już fakt wpływu wysokiej czułości na jakość zdjęć, jednak brak wspomagania lampki AF stanowi znaczący problem, momencie gdy otoczenie jest kiepsko oświetlone. Wtedy możemy być zmuszeni do skorzystania z ręcznej nastawy ostrości "na oko".

Kolory rejestrowane przez T700 są żywe i nie odbiegają w znaczący sposób od naturalności.
Automatyka ekspozycji działa sprawnie, jednakże ma tendencję do nieznacznego (o około 1/3EV) prześwietlania scen, gdy ta jest bardzo mocno nasłoneczniona, a pomiar ekspozycji jest matrycowy. Automatyka balansu bieli działa poprawnie i bardzo rzadko się myli w wyraźny sposób.

Optyka aparatu jest dobrej jakości. Powłoki SMC działają skutecznie, dzięki czemu nawet fotografowanie pod słońce nie obniża drastycznie kontrastu, czy też nie wprowadza wielu flar i blików. Zdjęcia są ostre nawet na krawędziach kadru, nie zauważyłem także występowania wad optyki takich jak np. aberracje chromatyczne.

Tryb makro nie oczarowuje. Powiem więcej, jest po prostu kiepski. Po włączeniu tej opcji ogniskowa blokowana jest na najmniejszą wartość. Zakres odległości ostrzenia zawiera się wtedy w przedziale około 15-30cm. Uzyskiwana w ten sposób skala odwzorowania nie umożliwi nam wykonania dużych zbliżeń. Co najwyżej można pokusić się na fotografowanie niewielkich obiektów czy kwiatów. O uwiecznieniu owadów nie może być mowy.

BenQ T700 umożliwia także rejestrację filmów z dźwiękiem mono. Do dyspozycji są dwie rozdzielczości: 640x480 oraz 320x240, a także trzy poziomy kompresji. Zapis materiału odbywa się z płynnością 30 klatek/s. Podczas filmowania w słabych warunkach oświetleniowych aparat może dobrać wysoką czułość matrycy aż do ISO 4000. Niestety podczas rejestracji filmów nie ma możliwości zmiany ogniskowej, co wydatnie ogranicza użyteczność tej opcji.

Wykonane zdjęcia można przeglądać pojedynczo, uruchomić automatyczny pokaz obrazów lub wyświetlić 9 miniaturek.
Dodatkowo każde zdjęcie można płynnie powiększać aż do 12x oraz obracać kadr. Użytecznym dodatkiem szczególnie dla młodszych fotografów, są bardzo duże możliwości edycji zdjęć w aparacie. Począwszy od zmiany rozdzielczości oraz kompresji wybranych obrazów poprzez kadrowanie, rysowanie i malowanie na zdjęciach, a na wstawianiu okolicznościowych ramek lub tworzeniu własnych oraz dodawaniu notatek głosowych skończywszy.

Warto zwrócić większą uwagę na możliwość rysowania po zdjęciach. Wyobraźcie sobie taką oto sytuację. Jesteście na hucznej imprezie, spotykacie wiele dziewczyn, jednak jak spamiętać ich imiona? Robimy im zdjęcia i podpisujemy na obrazie imię każdej z nich oraz koniecznie numer telefonu. Gdy kilka dni później dojdziemy do siebie wystarczy, że przejrzymy zdjęcia, dzięki którym dowiemy się kogo poznaliśmy. Teraz wystarczy tylko zadecydować, do której wybranki zagaić :-)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Pisanie i malowanie jest stosunkowo wygodne. Do tego celu można użyć dołączonego do kompletu rysika. Producent zadbał o to, by można było zaczepić go do paska na nadgarstek więc nie musimy się obawiać, że rysik się zgubi. Ja używałem także plastikowej wykałaczki ze scyzoryka, ale może to być inny przedmiot (jednak niezbyt ostry, aby nie porysował ekranu). Zabawa jest bardzo fajna. Do dyspozycji jest wiele kolorów, kształtów rysika, stempli, a także linie proste oraz gumka. Słowem to taki mini-tablet z mini-paintem na pokładzie. Pomimo swojej prostoty to bardzo fajny dodatek przynoszący zabawę i urozmaicenie. Jedynym zastrzeżeniem jest fakt, że wyedytowane w ten sposób zdjęcia są zapisywane w rozdzielczości 1600x1200.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Dotykowy maluch - test aparatu fotograficznego BenQ T700
 
 » Kilka słów o specyfikacji technicznej
 » Design
 » Menu
 » Informacje użytkowe
 » Przykładowe zdjęcia
 » Kilka słów na koniec
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »