Ciekłokrystaliczna płaszczka: test LCD Benq FP72V Autor: NimnuL | Data: 16/09/05
|
|
Wrażenia użytkowe
Obraz wyświetlany przez monitor jest bardzo dobrej jakości niezależnie od tego czy sygnał puszczony jest przez DVI czy D-Sub. Jednak zaraz po podłączeniu monitora zalecam ustawienie ostrości na wartość inną niż 1 (domyślna), gdyż przy największej ostrości czcionki są bardzo słabo widoczne (przygaszone).
Podświetlenie matrycy zarówno na jasnym jak i ciemnym tle jest równomierne - nawet w ciemnościach nie zauważymy różnic w jasności w żadnym miejscu ekranu.
(kliknij, aby powiększyć)
Wyświetlane kolory są bardzo naturalne, bez widocznych przekłamań. Dwie ostatnie kolumny (19 i 20) z powyższej tablicy są całkiem białe, bez widocznych szczegółów. Świadczy to o tym, że monitor dość dobrze radzi sobie z kolorami w światłach, choć do kineskopowych modeli jeszcze trochę brakuje. Jednocześnie kolory w wierszach od 1 do 5 w pierwszej kolumnie są całkiem czarne. Pomimo, że rozpiętość tonalna nie sięga "od deski do deski" to jednak jest na bardzo dobrym poziomie. Co ciekawe, obraz w rozdzielczości innej niż nominalna (1280x1024) prezentuje się całkiem nieźle i nie odczujemy znacznego spadku komfortu pracy oglądając obraz w 1024x768.
Pomimo dość długiego czasu odpowiedzi matrycy wynoszącego 25ms, efekt smużenia nie jest dokuczliwy. Widoczny jest co prawda podczas przesuwania kursorem (występuje krótki "cień" oraz przygaśnięcie wskaźnika) oraz podczas przewijania tekstu czy grafiki, jednak już w filmach jest to trudne do zauważenia. Za to w grach można ten efekt łatwo zaobserwować, choć mi osobiście on nie przeszkadza to jednak faktem jest, że występuje zarówno w produkcjach typu FPP jak i wyścigach czy przygodówkach. Smużenie jest niewielkie i nie przeszkadza w zabawie, jednak co wrażliwsi mogą kręcić nosem.
Senseye - to dość ciekawy element zastosowany w nowym monitorze Benq.
(kliknij, aby powiększyć)
Jest to fotodioda umieszczona w lewym, górnym rogu obudowy. Jej zadanie polega na pomiarze oświetlenia otoczenia i odpowiedniego dostosowaniu jasności wyświetlanego obrazu. Mamy do dyspozycji 3 ustawienia (jasne, ciemne i moderowane - nie zauważyłem różnic w działaniu pomiędzy tymi ustawieniami) oraz możliwość dezaktywacji sensora. Generalnie zasada działania jest prosta. Gdy w pomieszczeniu w którym pracujemy jest jasno - obraz się rozjaśnia. Gdy jest ciemno - ściemnia się przez co nie razi w oczy.
A jak się ten sensor sprawdza w praktyce? Faktycznie - jeśli pokój skąpany jest w jasnym oświetleniu - obraz automatycznie jaśnieje, po zasłonięciu żaluzji czy zgaszeniu światła nastąpi zaciemnienie monitora. Działanie Senseye potrafi być jednak mocno denerwujący w momencie gdy na niebie latają obłoczki co chwilę przysłaniając i odsłaniając słońce lub np.. gdy ktoś przejdzie w zasięgu pola widzenia sensora. Wtedy następuje falowe rozjaśnianie i ściemnianie (sensor działa z około 10s opóźnieniem). To potrafi doprowadzić do białej gorączki kiedy np. obrabiając fotografie ustawiamy jasność zdjęcia i nagle obraz monitora ciemnieje lub jaśnieje. Na szczęście jest możliwość wyłączenia senseye. Osobiście ten bajer potraktowałem jako ciekawostkę, wolę samemu decydować jak obraz ma wyglądać.
Dwa wejścia video pozwalają podłączyć dwa komputery na raz. Przełączenie się pomiędzy sygnałami wejściowymi następuje z poziomu menu. Lepszym rozwiązaniem byłoby jednak wyciągnięcie tej funkcji na któryś z klawiszy na obudowie.
Co się natomiast tyczy szklanego oka umieszczonego na górze monitora ...
W skład oprogramowania kamerki wchodzi Cam Optimizer oraz Amcap.
Pierwszy program:
(kliknij, aby powiększyć)
...pozwala wybrać częstotliwość odświeżania obrazu. I to wszystko.
Drugi programik z pakietu pozwala już w pełni dostosować właściwości urządzenia.
(kliknij, aby powiększyć)
Ustalimy rozdzielczość przechwytywanego materiału video od 640x480 (15fps, dla każdej niższej wartości można ustawić 30fps) aż do 160x120.
(kliknij, aby powiększyć)
Inna zakładka pozwoli na większą manipulację obrazem.
Obraz rejestrowany przez kamerkę jest czytelny i płynny jednak tylko przy dobrym oświetleniu.
(kliknij, aby powiększyć)
Powyżej prezentuję zrzuty z webcama. Zdjęcia w pierwszym wierszu wykonane są przy dobrym, dziennym oświetleniu. Drugi wiersz to słabe oświetlenie (lewy) i niemalże całkiem ciemno (prawe). W obu przypadkach należało ręcznie ustawić ekspozycje, bo automatyczne dostrojenie jasności nie dawało sobie rady. Widać, że w takim wypadku spotkamy się z festiwalem hot pixeli. No ale nie ma co narzekać, to nie urządzenie do rejestracji artystycznych obrazów tylko do zarywania niuniek na videochatach lub bajerowania szefa na videokonferencji ;-)
Przy oświetleniu jak w drugiej kolumnie liczba rejestrowanych klatek spadała do kilku, a w najgorszym wypadku do 1-2fps. Przy tym bardzo dobrze widoczny był efekt smużenia.
Kamerka spełnia więc swoje zadanie ale tylko przy dobrym lub średnim oświetleniu.
Dźwięk (monofoniczny) przechwytywany przez wbudowany mikrofon jest całkiem dobrej jakości, dodatkowy, zewnętrzny mikrofon nie będzie potrzebny.
|