Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Sen kinomaniaka - test projektora Benq PE7700
    

 

Sen kinomaniaka - test projektora Benq PE7700


 Autor: NimnuL | Data: 20/01/06

Sen kinomaniaka - test projektora Benq PE7700100'' ekran w zacisznym pokoju? Jasne, czemu by nie. Niedawno w jednym z newsów można było o tym poczytać. Jak jednak wiadomo - apetyt rośnie w miarę jedzenia. Dlaczego zatem mielibyśmy ograniczać się do "marnych" 100 cali, kiedy można zafundować sobie ekran znacznie większy? Oczywiście o tradycyjnym wyświetlaczu mowy być nie może - przynajmniej na chwilę obecną. W takim przypadku z pomocą przychodzi do nas projektor multimedialny.

Popularność tych urządzeń rośnie sukcesywnie z roku na rok. Co prawda w domach jest to nadal rzadki widok, jednak producenci przewidują ekspansję tych urządzeń, bo choćby omawiany w niniejszym artykule model PE7700 od Benq jest nazwany "projektorem kina domowego". Zobaczmy, czy faktycznie urządzenie to zasługuje na to miano. Namawiam zatem, abyście zagłębili się w niniejszym artykule i sami się przekonali.

Trochę liczb

Tradycyjnie, na wjazd do mojej recenzji zaserwuję Wam tabelę opisującą specyfikację techniczną omawianego urządzenia. Oto jak niniejszy projektor Benq przedstawia się na papierze:

Trzeba przyznać, iż parametry techniczne wyglądają dość obiecująco. Dzięki szerokokątnemu obiektywowi wystarczy zaledwie 3m odległości projektora od ściany, by uzyskać obraz o przekątnej 100''. Dane techniczne wskazują też na niski poziom hałasu podczas pracy. Dodatkowo projektor korzysta z najnowszej technologii DLP (Digital Light Processing). Warto zatem zwrócić uwagę na to czym jest owa technologia opracowana przez Texas Instruments.

Krótko mówiąc DLP to system oparty na chipie DMD skonstruowany z optycznych semikonduktorów (miniaturowych luster). Przekątna chipa DMD użytego w przypadku projektora Benq PE 7700 wynosi 0,8'' co przy rozdzielczości 1280x720 daje blisko milion "lusterek" (jedno lusterko reprezentuje 1 pixel w obrazie wyjściowym) upchniętych na powierzchni paznokcia. Każde z tych lusterek jest precyzyjnie sterowane tak, by odbijało światło lub też nie. Tak precyzyjny układ budzi respekt. Białe światło pochodzące z bardzo silnej lampy i przechodzi przez wirujące koło (RGB) dając ponad 16. milionową paletę barw. Co ciekawe, układy DLP można łączyć ze sobą uzyskując jeszcze wierniejsze odwzorowanie kolorów.

Jakie są zalety technologii DLP? Główna cecha to uzyskanie lepszych rezultatów w jakości obrazu niż w tradycyjnej technologii LCD: kolory są wierniejsze, a obraz bardziej kontrastowy. Obraz jest też ostrzejszy ze względu na to, iż lusterka ("pixele") w chipie DMD ułożone są bardzo blisko siebie, przez to uzyskiwany rezultat na ekranie jest jednolity (nie jest pocięty liniami).

Dodatkowo układ DLP jest mniej wrażliwy na wstrząsy, przez co chętnie montowany jest w projektorach przenośnych.

Jako uzupełnienie powyższego tekstu polecam ciekawą animację omawiającą to co dzieje się wewnątrz projektora oraz troszkę papki marketingowej.

Na dokładkę polecam też kalkulator obrazujący zależność wielkości obrazu od odległości projektora od ekranu.

Moim zdaniem zapowiada się ciekawie, a Waszym?

poprzednia strona (Trochę liczb)    -   następna strona (Pudło i jego wnętrze)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Sen kinomaniaka - test projektora Benq PE7700
 
 » Trochę liczb
 » Pudło i jego wnętrze
 » Tuż przed seansem
 » Seans
 » Informacje wieńczące dzieło
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »