Sen kinomaniaka - test projektora Benq PE7700 Autor: NimnuL | Data: 20/01/06
|
|
Tuż przed seansem
Przed rozpoczęciem oglądania filmu projektor, a dokładniej parametry wyświetlania należy dostosować do własnych potrzeb. W tym celu uaktywniamy menu urządzenia i zaczynamy w nim grzebać. A jest w czym.
(kliknij, aby powiększyć)
Menu podzielono na pięć sekcji. Po jego zawartości poruszamy się przy pomocy strzałek na pilocie lub na obudowie projektora.
(kliknij, aby powiększyć)
Pierwsza zakładka kryje w sobie kilka suwaków odpowiedzialnych za kontrast, jasność, nasycenie kolorów oraz ich przesunięcie ku zieleni lub purpurze. Do tych parametrów mamy też bezpośredni dostęp z poziomu pilota.
Suwaki filter oraz noice reduction odpowiadają za poprawienie jakości obrazu (eliminację zakłuceń w sygnale). W praktyce jednak nie trzeba z nich korzystać, gdyż obraz bez tych filtrów był równie czysty jak przy ich użyciu. Ostatni pasek odpowiada za programowe wyostrzanie obrazu. Wartość "2" dobrze nadaje się do interpolowanego obrazu (pochodzącego z DVD lub DivX). Dzięki temu szczególnie napisy stawały się lepiej czytelne.
W Extended picture setting ustawimy poszczególne kanały RGB oraz zdefiniujemy kolorystykę (ciepła/zimna).
(kliknij, aby powiększyć)
Preset mode wywołuje okno w którym wybrać możemy jeden z profili tematycznych dla obrazu.
Dodatkowo projektor posiada trzy miejsca w pamięci na zapisanie indywidualnych ustawień użytkownika.
(kliknij, aby powiększyć)
W ustawieniach wyświetlania dostosujemy proporcje boków: anachromatyczny, 4:3, Letter Box, 16:9 oraz rzeczywisty - bez skalowania obrazu. Uaktywnić można również funkcję PIP (Picture In Picture - obraz z drugiego sygnału wyświetlony zostanie w niewielkim oknie w rogu ekranu) oraz POP (Picture On Picture - obraz z drugiego sygnału zostanie wyświetlony obok głównego) wybierając jednocześnie źródła dla poszczególnych sygnałów. Do tych wszystkich ustawień jest też bezpośredni dostęp z poziomu pilota.
(kliknij, aby powiększyć)
W zakładce Options dostosujemy takie drobiazgi jak położenie OSD, czas jego wyświetlania oraz kolor tła.
(kliknij, aby powiększyć)
Przedostatnia zakładka ustawień pozwala dostosować język menu (brak polskiego tłumaczenia chyba nikogo nie dziwi i nie przeszkadza?), a także geometrię (trapezoidalna dystorsja wynikająca z kąta projekcji), można ją regulować w zakresie +/-12'.
Benq PE7700 może być także podwieszony pod sufitem, oferuje także funkcję tylnej projekcji (także po podwieszeniu). Zatem ustawień dotyczących dostosowania obrazu do takich warunków pracy także nie brakło.
(kliknij, aby powiększyć)
Lampa może pracować w dwóch trybach: pełnym oraz ekonomicznym. Dodatkowo w opcjach można sprawdzić czas pracy lampy oraz przewidywalny czas pozostały do jej "zgonu".
Wracając jeszcze do trybu pracy lampy. Różnią się one między sobą natężeniem światła (w obrazie zmierzyłem różnicę około 0,4EV), a także ilością wydzielanego ciepła tudzież hałasu wentylatorów.
W praktyce różnica w obrazie wygląda tak:
u góry - tryb ekonomiczny, niżej - pełen (kliknij, aby powiększyć)
Jaśniejszy tryb lampy przydaje się w momencie gdy pokój nie jest całkowicie zaciemniony.
|