Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Chłodzenie wodne: Thermaltake Big Water SE
    

 

Chłodzenie wodne: Thermaltake Big Water SE


 Autor: SebaSTS | Data: 24/08/05

Chłodzenie wodne: Thermaltake Big Water SEWraz z nadejściem upałów, odczyt z czujnika temperatury procesora w komputerze domowym, stawał się coraz bardziej niepokojący. Pierwszym środkiem zaradczym, było zwiększenie obrotów wiatraka chłodzącego procesor. Jak się okazało - to rozwiązanie krótkotrwałe. Kiedy zasypiam, toleruję szum pompki z napowietrzaniem, który dociera do mnie z akwarium stojącego na regale. Natomiast wyjącego wiatraka w obudowie komputerowej nie, mimo że stoi cztery metry ode mnie. To porównanie nasunęło mi pewne rozwiązanie. Kilka telefonów i miałem to u siebie. Mowa oczywiście o chłodzeniu wodnym. Dzięki uprzejmości firmy Thermaltake mogę przetestować gotowy zestaw Thermaltake Big Water SE 12cm Liquid Cooling System chłodzący procesor wodą. Czy rozwiązanie spełniło swoją rolę ? O tym w niniejszej recenzji. Zapraszam.

Zawartość zestawu

Całość zapakowana w poręczne, estetyczne pudełko.


(kliknij, aby powiększyć)

Elementy zostały zabezpieczone w piance, dużo wygodniejszej niż styropian, który jest kruchy i pełno po nim naelektryzowanych drobinek w mieszkaniu.


(kliknij, aby powiększyć)

Całość elementów, które wysypały się pudełka przedstawia się następująco:


(kliknij, aby powiększyć)

Przyjrzyjmy się teraz poszczególnym elementom zestawu. Thermaltake Big Water SE 12cm Liquid Cooling System składa się z:

- bloku wodnego z niebieską diodą - zasilaną z 3 pinowej wtyczki, o wadze 453g, zbudowanego z miedzi i przezroczystej plexi (akryl) o wymiarach 60x78x23,5mm. Góra z plexi jest przymocowana do miedzianego spodu za pomocą śrub i uszczelniona gumowym kręgiem (uszczelką gumową). Proste i zarazem skuteczne rozwiązanie pozwalające wytwarzać bloki wodne na skalę masową. Jak widać na zdjęciu spód bloku wodnego to nie lustro, polerując go można urwać co najmniej jeden stopień C.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

- pompki wodnej z niebieską diodą - zasilanej napięciem 12V z 3 pinowej wtyczki lub z molex, o wadze 170g, wydajności wg producenta 90 litrów na godzinę, przy głośności 18dB, jej wymiary 66x61,5x36mm, a przybliżony czas pracy 50.000 godzin.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

- zbiornik wyrównawczy o pojemności 250ml i wadze netto 103g, wg producenta generuje szum o natężeniu 20dB, wymiary 178x139x30mm.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

- radiator aluminiowy o wadze 835g i wymiarach 122x35x166mm, na nim zamontowany wiatrak120x120x35mm z regulatorem obrotów (w zakresie 1300-2400RPM) na śledziu. Producent ocenia żywotność wiatraka na 30.000 godzin, generowany hałas przemilczał.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

- płyn chłodzący (zawiera glikol etylenowy), świeci w promieniach UV, ma obniżoną temperaturę zamarzania, chroni przed korozją i kawitacją* wszystkie metalowe części zestawu włączając aluminium, może być mieszany z wodą destylowaną, pojemność 0,5l.
*Przy przepływie cieczy kawitacja zachodzi w miejscach znacznego wzrostu prędkości, wpływa szkodliwie na pracę maszyn i urządzeń wodnych, powodując straty energii przepływu, drgania przewodów i niszczenie powierzchni opływowych ciał (korozja kawitacyjna). /źródło Encyklopedia PWN


(kliknij, aby powiększyć)

- 2 węże o łącznej długości 4 metrów i średnicy wewnętrznej 6.4 mm o barwie fluorescencyjno-zielonej do transportu płynu chłodzącego


(kliknij, aby powiększyć)

- śrubki, nakrętki, podkładki, blachy montażowe do platform AMD i Intela, zapinka do socket A.


(kliknij, aby powiększyć)

- instrukcja w języku angielskim


(kliknij, aby powiększyć)

Tyle wyposażenia standardowego. Thermaltake oferuje także możliwość rozbudowy zestawu o np. dodatkowy blok wodny na kartę VGA czy też monitorujący temperaturę cieczy wyświetlacz LCD.


Możliwości upgrade-u zestawu


poprzednia strona (Zawartość zestawu)    -   następna strona (Montaż "Dużej Wody")








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Chłodzenie wodne: Thermaltake Big Water SE
 
 » Zawartość zestawu
 » Montaż "Dużej Wody"
 » Testy
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »