Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Chłodzenie wodne: Thermaltake Big Water SE
    

 

Chłodzenie wodne: Thermaltake Big Water SE


 Autor: SebaSTS | Data: 24/08/05

Podsumowanie

Walory użytkowe zestawu Thermaltake BigWater SE zostawiłem sobie na podsumowanie. Po pierwsze jest cicho i wydajnie przy wiatraku kręcącym się do 1400 obrotów na minutę. Później jest już gorzej. Generowany hałas jest nie do przyjęcia. Przy minimalnych obrotach śmigieł, oba porównywane zestawy były zbliżone pod względem głośności. Natomiast przy maksymalnych obrotach BigWater był zdecydowanie głośniejszy od Zalmana.

Odcinki rurek wychodzących z pompki czy zbiornika wyrównawczego są zabezpieczone przed nadmiernym zgięciem poprzez osłonkę ze sprężyny. Niestety nie chroni to od skręcania się wzdłuż osi, ponieważ materiał, z którego wykonano te odcinki jest za miękki. Łatwo przeoczyć w tym odcinku powstałe przewężenie.

Produkt Thermaltake wydaje się być niedopracowany w szczegółach. Wydajność zestawu chłodzenia wodnego, można by podnieść stosując bardziej skomplikowany blok wodny, o perforowanym dnie, instalując sprayer itp., a nie zwiększając decybele generowane przez świszczące powietrze.

Sprawę pogarsza mocowanie pompki. Jeśli przykręcimy ją do obudowy (o ile mamy w niej otwory montażowe), to całość może wpaść w rezonans, nawet tak znanej i cenionej firmy jak Antec. Zastosowanie rzepów do montażu pompy jest lepszym rozwiązaniem, ale nie idealnym.

Producent niechętnie widzi możliwość ponownego montażu po zmianie platformy sprzętowej. Przy tej cenie produktu mógłby dołączyć zapasowe podkładki piankowe, więcej rzepów. Zdejmowany panel przedni zbiornika wyrównawczego ułatwiłby przeniesienie chłodzenia wodnego bez rozłączania węży i spuszczania wody. Jeśli chodzi o czas montażu, to rozmontowanie zestawu na platformie AMD i w montowanie go w Intela zajęło dwóm osobom ponad 3 godziny (dbając o wszelkie detale, z nowym spasowaniem rurek, starając się nie spuszczać wody ze zbiornika...).

Czy więc BigWater zasługuje na miano wodnego "killera" ? - Raczej nie. Po przesiadce z dobrego, cichego coolera, nie uzyskamy nic w kwestii zniwelowania hałasu, przeciwnie mogą pojawić się dodatkowe, nieprzyjemne dla ucha dźwięki. Trochę lepiej wypada BigWater przy większym obciążeniu, głośniej nie będzie, ale temperatura niższa niż przy chłodzeniu powietrzem. Dodatkowo do zestawu można dokupić blok wodny na kartę graficzną i zniwelować hałas docierający z wiatraka na grafice. Podnosi to jednak koszt całości, który i tak jest spory (cena około 450 zł). Moim zdaniem produkt zaadresowany jest dla ludzi stawiających pierwsze kroki w temacie chłodzenia wodnego. Stary "wyjadacz" prędzej dobierze poszczególne komponenty oddzielnie, kierując się wydajnością, poziomem hałasu i ceną.


poprzednia strona (Testy)    -   następna strona (Podsumowanie)








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Chłodzenie wodne: Thermaltake Big Water SE
 
 » Zawartość zestawu
 » Montaż "Dużej Wody"
 » Testy
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »