TEST: Booster PMP - przenośny multimedialny odtwarzacz Autor: DYD | Data: 18/12/07
| Urządzenia typu PMP (Portable Multimedia Player) to przenośne, multimedialne kombajny, które z założenia mają oferować więcej możliwości niż zwykłe muzyczne odtwarzacze. Wyróżniają się masywnymi gabarytami, dużym ekranem i sporą ilością funkcji. Ich najważniejszą cechą jest odtwarzanie video, ale paleta innych funkcji też ma znaczenie. Do tego grona należy BOOSTER, produkt naszej rodzimej firmy IRYDI, który od jakiegoś czasu jest dostępny na rynku. Wyróżnia się dużym ekranem LCD o przekątnej 4,3 cala oraz wymiennym twardym dyskiem (2,5"). Jak prezentuje się ów PMP i co oferuje w zanadrzu, o tym w niniejszym artykule. Zapraszam. |
|
Specyfikacja
Zgodnie z prezentacją powyższej tabeli z danymi producenta, Booster potrafi odtwarzać pliki video, audio, tekstowe, nagrywać video, nagrywać audio, przeglądać zdjęcia oraz zgrywać dane z urządzeń USB. Zabrakło radia, kalendarza oraz dodatkowych prostych aplikacji czy gier. Dysk twardy w specyfikacji oznaczono między 60 a 120GB, ale można tutaj zastosować dowolny dysk 2,5 cala pracujący z systemem FAT32. Zostawmy na razie te suche dane i przejdźmy do przyjrzenia się urządzeniu.
Booster pozuje
W wyposażeniu playera znajduje się: odtwarzacz Booster, słuchawki, pilot zdalnego sterowania, przewód USB, przejściówka USB->USB mini, przewód AV (3 x chinch), ładowarka sieciowa, papierowa instrukcja obsługi (po angielsku?), płyta CD z instrukcją PL w PDF i oprogramowaniem do konwersji napisów oraz zamszowy miękki pokrowiec (w ofercie dostępne też jest sztywne etui ze skóropodobnego materiału, choć w naszym przypadku w pudełku był miękki pokrowiec). Samo pudełko jest dość oszczędne w grafice, jedynie firmowe logo wyróżnia się na tle białego kartonu. Odtwarzacz w pudełku jest zapakowany w specjalny, plastykowy ochraniacz i dodatkowo oklejony jest foliami ochronnymi oraz owinięty plastykową obwolutą. Tak więc w transporcie powinien przetrwać różne zawirowania.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Jak prezentuje się nasz główny bohater ? Zacznijmy od podstawowych parametrów. Waga 330g, wymiary 142mm x 82mm x 25mm oraz 4,3 calowy wyświetlacz (93 x 53 mm) sprawiają, że mamy do czynienia z pokaźnym playerem. Na pewno więc do jego obsługi przydadzą się obie dłonie. Design jest całkiem udany, odcienie czarnego, grafitowego i szarego koloru dobrze się komponują i sprawiają, że mamy kontakt z dobrej jakości urządzeniem. Wykonany jest z dobrej jakości materiałów. Jest prosto, ale estetycznie i bez zbędnych wynalazków. Na uwagę zasługuje przede wszystkim duży, panoramiczny wyświetlacz 16:9 przykryty ochronną szybą, nie powodującą jednak odbić podczas oglądania filmów. Do niego jeszcze później wrócimy, a na razie zobaczmy jak rozmieszczono pozostałe elementy w Boosterze.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Od frontu po lewej stronie umieszczono w górnym, lewym rogu: włącznik urządzenia i trzy diody sygnalizujące ładowanie baterii, zasilania, prace dysku. Po drugiej stronie frontu mamy więcej elementów. Wyróżnia się przede wszystkim joystick sterownia (lewo-prawo, góra-dół i wciśniecie). Pod joystickiem, umieszczono dwa przyciski play/pauza i stop. Nad joystickiem umieszczono przycisk "M", zazwyczaj uaktywniający dodatkowe Menu w różnych zakładkach. Zarówno joystick, jak i wspomniane trzy przyciski sterownia działają precyzyjnie i przyjemnie się je naciska. Nie można jednak tego powiedzieć o przycisku włączenia urządzenia oraz dodatkowych dwóch przyciskach do regulacji głośności (umieszczone są w górnym, prawym rogu) - te trzy przyciski z kolei działają zbyt topornie. Jeśli chodzi o front, to praktycznie wszystko, większość miejsca (około 80%) zajmuje wyświetlacz, pod nim znalazło się jeszcze logo Booster.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Tyle na temat frontu. Na lewej krawędzi urządzenia znajdziemy najwięcej złączy: wejście słuchawkowe, wejście AV, wyjście AV i gniazdo USB. Na prawej krawędzi jest tylko blokada tylnej ścianki (przez którą dostajemy się do dysku twardego). Na górnej krawędzi osadzono gniazdo ładowania, a na dolnej umieszczono reset (gdyby urządzenie się zawiesiło) oraz blokadę klawiszy (przycisk "hold"). Pozostał nam jeszcze tył, który kryje głośniczki stereo (szkoda że są umieszczone z tyłu, przez co i tak słaby dźwięk ciszej do nas dociera).
Jak już wspominałem, tylne plecki chowają dostęp do dysku. Aby się do niego dostać, należy zwolnić blokadę i dość stanowczo pozbyć się dolnej pokrywy obudowy, która jednocześnie jest akumulatorem litowo-jonowym 3,7V. Po rozłożeniu obudowy otrzymujemy dostęp do 2,5 calowego dysku. Wymiana jest dość prosta, ale wymaga trochę precyzji w palcach, gdyż dysk nie schodzi ze złącza zbyt lekko i trzeba użyć nieco wysiłku. Mamy jednak do czynienia z elementami wrażliwymi na uszkodzenia mechaniczne, więc przy wymianie dysku trzeba być ostrożnym. Nie jest to trudne działanie, ale wymaga trochę manualnej wprawy. Sam dysk jest po bokach usztywniony, więc podczas poruszania się z Boosterem dysk jest w nim unieruchomiony.
(kliknij, aby powiększyć)
Słuchawki dołączone do zestawu, to typowe pchełki. Z wyglądu nie prezentują się najlepiej poprzez kolory - seledynową zieleń z dodatkiem pomarańczowego. Plastykowy materiał z jakiego są wykonane, także nie poprawia sytuacji. Jednak po pierwszym odsłuchu, wrażenie się poprawia. Słuchaweczki grają całkiem w porządku, są dość głośne z wyraźnym basem i wysokimi tonami. Jak się później okaże, do zastosowań jakie Booster oferuje w zupełności wystarczą. Przewód metrowej długości w zupełności wystarczy do komfortowego używania słuchawek.
Pilot, a raczej pilocik dostępny z playerem posiada możliwość sterownia większością funkcji playera. Niestety ma kilka ograniczeń - nie można nim włączyć urządzenia (można jedynie wyłączyć?). Nie da się także nim przewijać plików video ani muzyki. Pozostałe jego funkcje wyszczególnione zostały na obrazku poniżej. Zasięg pilota to około 10 metrów i trzeba raczej celować w urządzenie.
Pierwsze uruchomienie i menu
Przed uruchomieniem urządzenia należy je wpierw naładować, pełny pierwszy proces ładowania trwa około 5 godzin, każde następne już w okolicach 4 godzin. Włączenie playera odbywa się poprzez przytrzymanie 3 sekund przycisku Power, zaś po kolejnych 12 sekundach urządzenie będzie w gotowości, na start więc potrzebuje łącznie 15 sekund. Dość sporo, ale uruchomienie i rozkręcenie się dysku musi potrwać. Wyłączenie także wymaga 3-sekundowego przytrzymania przycisku Power lub pozostawienie urządzenia (standardowo po 1 minucie sam się wyłączy).
(kliknij, aby powiększyć)
Po uruchomieniu wita nas logo producenta i polskie menu. Interfejs z zielono-żółtymi tłami, posiada zestaw ikon oraz nawigację w kształcie koła. Obracalne menu jest intuicyjne, a dostęp do najdalszych zakładek szybki - przeciwległą ikonę można wybrać klikając góra-dół, nie tylko lewo-prawo. Menu główne składa się z siedmiu elementów: Wideo, Muzyka, Nagrywanie Audio, Magnetowid, Ustawienia, Zdjęcia, Tekst, Zarządzaj. Poruszamy się po menu joystickiem, a wybraną kategorię zatwierdzamy wciśnięciem joysticka lub przyciskiem Play. Jeśli chcemy wrócić do poprzedniego/głównego menu , czynimy to poprzez przycisk Stop.
Podczas poruszania się w Menu dysk twardy cały czas pracuje, czuć delikatne wibracje i szum dysku. Trzymanie urządzenia w dłoni, z uwagi na wibracje nie należy do przyjemnych, więc warto postawić urządzenie na powierzchni izolującej drgania. Sytuacja pogarsza się jak uruchomimy film, wówczas dodatkowo słychać i czuć doczytywanie danych z dysku. Przydała by się z tego względu w Boosterze jakaś nóżka do postawienia i podparcia playera pod kątem, np. proste rozwiązanie użyte w mPacku firmy PQI (widoczne na zdjęciach poniżej) sprawdziło by się pozytywnie.
(kliknij, aby powiększyć)
Teraz przedstawiam jak prezentuje się struktura Menu/Opcje:
Opcje-Muzyka: Głośność (od 0 do 100 z krokiem co "5"); Balans
Opcje-Wideo: Jasność; Kontrast, Nasycenie, Rodzaj wyświetlania (Booster, Pal, NTSC)
Opcje-Zasilanie: Wyłącz ekran (0 do 10 sekund), Następny slajd (od 0 do 10 sekund); Wyłącz odtwarzacz (od 0 do 5 minut)
Opcje-Czas: Ustawianie zegara/daty i ustawianie włączenia nagrywania przez Magnetowid
Opcje-Język: Wybór języka: PL/ENG
Opcje-Inne: Szereguj pliki (wg daty lub nazwy), info o wersji firmware, Aktualizacja firmware, Dysk twardy (info o pojemności wolnej i zajętej), wybór partycji do korzystania.
W Menu/Zarządzaj możemy przenosić, kopiować i kasować pliki lub katalogu. Służy - jak sama nazwa wskazuje - do zarządzania plikami w Boosterze.
Uruchomiony Booster podpięty przez USB z komputerem widoczny jest jako przenośny dysk. Pliki video, audio, txt czy zdjęcia wrzucamy do odpowiednich katalogów, aby mieć szybki dostęp do wybranych plików. Nie ma tutaj żadnego programu z bazą danych, po prostu przerzucamy pliki jak z dysku na dysk, tworząc dodatkowo w celu utrzymania porządku katalogi np. dla płyt muzycznych czy seriali.
Wideo i nagrywanie
Możliwości video to najważniejsza funkcja PMP. Player jak już wiemy, oferuje jak na przenośne urządzenie duży 4,3 calowy panoramiczny ekran o proporcjach 16:9. LCD ma bardzo dobre kąty widzenia zarówno w pionie jak i w poziomie oraz rozdzielczość 480 x 272 pikseli (16,7 mln kolorów). Booster posiada dokładnie tą samą matrycę co SONY w swojej konsoli PSP, a mianowicie SHARP K3146. Czas reakcji matrycy jest poprawny i do większości filmów w zupełności wystarczy, czasem przy dynamicznych scenach można zobaczyć lekkie rozmazywanie się obrazu, ale nie jest to przy tych rozmiarach ekranu zbyt uciążliwe. A jak jest ze wsparciem plików Video ? Czyta bez problemu wszelkie DivX'y w formacie AVI (DivX 3.11/4.x/5.1/5.2, XviD), a także pliki VOB (płyty DVD), DAT (VCD 2.0) oraz MPG, MPEG. Player nie daje rady z materiałem HD (MPEG2/4, H264), a także plikami video WMV i MOV. Filmy można przewijać w przód/tył z prędkością z 1x/2x/4x/8x/16x.
Za odtwarzanie wideo odpowiada główny procesor sterujący amerykańskiej firmy Sigma Design – konkretnie jest to ARM9 taktowany zegarem 200MHz. Z kolei procesor kodujący (nagrywający) strumień audio-wideo pochodzi od firmy WIS Technologies.
Zacznijmy od plików VOB, a więc nieskompresowanego materiału video prosto z płyt DVD. Nie ma możliwości zasymulowania płyty DVD, a jedynie uruchamianie poszczególnych części filmów (VOBów). A szkoda, wówczas można było by korzystać z napisów do filmów i byłby inny komfort oglądania - z tego co się orientuję, żaden player PMP nie ma dotychczas takiej możliwości. Co do jakości video, VOBy prezentują się bardzo okazale. Obraz jest ostry, kolory nasycone, dźwięk mimo iż 2.0 również dobrej jakości. Nowsze pliki DivX i Xvid również prezentują się w pełni poprawnie, obraz jest ostry i wyrazisty, czasem może pojawić się lekkie smużenie. Skompresowane pliki MPEG pierwszej generacji to już dużo gorsza jakość, wynikająca ze starego standardu.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Oprócz przewijania, jedyne opcje jakie oferuje dodatkowe Menu Wideo to: czas (szybkie przeskoczenie do danego czasu trwania filmu), powiększenie obrazu (16:9, 4:3 oraz swobodne rozciąganie i zwężanie ekranu zarówno w pionie jak i w poziomie) oraz ustawienia jasności, nasycenia kolorów i kontrastu. Menu Wideo (jasne tło i zielone czcionki) czasem jest źle widoczne, jeśli kolor tła pokrywa się z jasnym obrazem na filmie.
Mamy możliwość rozpoczęcia oglądania pliku video w momencie wcześniejszego zakończenia gdzieś po środku filmu. Musimy przed zakończeniem oglądania wcisnąć opcję "Dodaj zakładkę". Producent udostępnił tę opcję wraz z najnowszym oprogramowaniem firmware. Na pliku z filmem naciskamy przycisk "M" i mamy tam funkcję "Odtwórz od". Wówczas film rozpocznie się od zakładki z zapisanym czasem.
Jest możliwość obsługi polskich napisów w filmach. Napisy muszą mieć jednak taką samą nazwę, co plik wideo oraz plik z napisami musi być w standardzie SRT. Producent dodaje w zestawie i zamieszcza na stronie prosty program, który pozwoli szybko przekonwertować napisy TXT do obsługiwanego przez Boostera formatu SRT. Przy konwersji trzeba jednak uważać, bo program proponuje standardowo 25 klatek/s, a filmy często mają inną wartość (np. 23.976fps). Wówczas będziemy mieli źle zsynchronizowane napisy. Napisy mają stałą czcionkę (niezbyt czytelna z niedopracowanymi polskimi fontami), stały rozmiar oraz stałe położenie (przyklejone do dołu ekranu). Autorzy powinni szybko nad tym popracować i udostępnić możliwość zmiany tych wartości dla napisów.
Booster ma funkcję podpięcia odtwarzacza do telewizora, poprzez wyjście A/V. Podłączamy jeden chinch ze źródłem obrazu i dwa chinche audio/stereo. Jakość obrazu na telewizorze jest w porządku, napisy jednak trochę za bardzo uciekają poza ekran. Przy takim rozwiązaniu przydaje się pilot. Szkoda że brakuje mu możliwości przewijania.
(kliknij, aby powiększyć)
Player posiada też funkcję nagrywania obrazu i dźwięku z dowolnego źródła posiadające wyjście A/V. Obraz zapisywany jest do pliku AVI/DivX 5 z rozdzielczością 720x576 z 25fps, zaś dźwięk w postaci stereo 48KHz 394Kbps. Nagranie 1 minuty zajmuje około 20MB, więc film o długości 90 minut zajmie około 1,8GB na dysku. Czas na nagranie ograniczony jest pojemnością wolnej powierzchni dysku. Jakość nagrania jest bardzo dobra, obraz jest płynny i wyraźny. Istnieje też możliwość ustawienia czasu do nagrywania i Booster sam włączy się o wybranej porze i rozpocznie nagrywanie. Pod tym adresem zamieszczam kilka plików do pobrania prezentujących jakość zapisu (przykładowy zapis obrazu HD i SD) przez Boostera. Powolny jest tylko proces rozpoczęcia nagrywania, trwa około 32 sekund.
Muzyka i nagrywanie audio
Opcje muzyczne są w Boosterze dość ograniczone. Wielkość urządzenia raczej nie predysponuje go do częstego słuchania muzyki, lecz bardziej okazjonalnego. Po wejściu do działu Muzyka mamy dostępne nasze utwory i katalogi z plikami MP3, WMA lub OGG. Opcje dostępne pod przyciskiem "M" są następujące: info o pliku, otwórz od, dodaj do listy, odtwórz listę, lista odtwarzania, wyczyść listę, wyszukaj plik. Z kolei po wybraniu utworu dodatkowe opcje to tryb normalny, losowy, pętla, equalizer (5 predefiniowanych ustawień o nawach EQ1,2,3,4,5 - w dodatku zmieniają one bardziej balans dźwięku niż jego charakterystykę tonalną). Jest też przewijanie w przód/tył i to wszystko jeśli chodzi o funkcje muzyczne.
(kliknij, aby powiększyć)
W przypadku PMP korzystających z mechanicznych twardych dysków, często niestety do naszych uszu dociera wiele nieprzyjemnych dźwięków (piski, szumy, skrzypienie). W przypadku Boostera też słychać trochę tych nieprzyjemnych świstów, jednak w małym stopniu. Oczywiście puryści muzyczni i audio maniacy będą mocno zdegustowani. Ogólnie dźwięk wydobywający się z tego playera jest poprawny i mimo praktycznie żadnej możliwości manewrowania equalizerem i tonami, zarówno basy, środek jak i wysokie dźwięki słychać dobrze, nawet można mówić o lekkiej głębi. Producent zapewne ustawił w miarę optymalne wartości od razu na starcie. Z Audio, mimo iż oszczędnie, nie jest tak źle, choć oczywiście nie obraziłbym się gdyby znalazły się tutaj większe możliwości zmiany parametrów audio, w tym także dodatki typu SRS/WOW znane z serii iRiver, które przyjemnie poprawiają odsłuch.
Nagrywanie audio może odbywać się poprzez wbudowany mikrofon lub złącze Line-in. Niestety jakość nagrania przez wbudowany mikrofon jest bardzo mizerna. W dodatku nie ma żadnych opcji zmiany parametrów nagrywania. Nagranie zapisywane jest tylko do formatu MP3 o stałych parametrach: 64kbps, stereo. Jakość nagrania jest bardzo słaba, w dodatku przemycają się zakłócenia z dysku twardego i na domiar złego dźwięk jest bardzo cichy i niewyraźny. Urządzenie raczej nie sprawdzi się jako dyktafon.
Zdjęcia, ebook i inne funkcje
Booster ma opcje przeglądania zdjęć. Dodatkowe funkcje jakie oferuje w tej kategorii to: wyświetlanie miniatur oraz info o pliku. Oprócz tego po wybraniu zdjęcia, można je obracać o 90 stopni, przesuwać, włączyć pokaz slajdów, ustawić muzykę jako tło oraz skorzystać z zooma do powiększenia zdjęcia. W zakładce photo zdjęcia przedstawione są jako miniatury ich jednorazowe załadowanie (8 sztuk) na ekranie trwa około 10 sekund. Później już miniatury ładowanie są momentalnie z pliku cache picicon.syo. Jakość wyświetlanych zdjęć jest poprawna i dzięki wyrazistemu ekranowi zdjęcia prezentują się dobrze.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Dzięki funkcji USB-Host 2.0 możemy podpiąć do odtwarzacza wiele innych urządzeń USB typu aparat cyfrowy, czytnik kart flash czy pendrive). Jeśli Booster poprawnie wykryje urządzenie, umożliwi pełne skopiowanie danych z podłączonego urządzenia. Skopiowane pliki dostępne są w katalogu "DSK00001" i kolejnych numerach 2, 3 ,4 itd. Pliki kopiowane są szybko, więc przerzucenie wielu danych nie będzie kłopotem. Pliki i katalogi możemy dalej przenosić poprzez opcję w zakładce Zarządzaj. Zrzucanie zdjęć z aparatu przekształca Boostera w fotobank zdjęć. Bardzo przydatna funkcja. Booster potrafi przeglądać pliki JPG i BMP.
Dostępna jest też funkcja przeglądania plików tekstowych (.txt). Booster dzieli dany plik tekstowy na strony i umożliwia przeglądanie zawartości. Czcionka jest taka sama jak przy napisach do filmów. Można by dać możliwość zmiany typu i wielkości czcionki oraz powiększyć nieco zakres wyświetlanego tekstu na ekranie. W tle można ustawić muzykę, aby umilała nam czytanie rozbudowanych ebooków.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Czas pełnego ładowania akumulatora wynosi około 4h (producent podaje ~3h). Czas odtwarzania video to około 4h, zaś muzyki 6h. Tutaj dane są zbliżone do specyfikacji producenta. Zgrywanie na Boostera odbywa się z prędkością do 13MB/s, zaś odczyt dochodzi do 28MB/s.
Podsumowanie
Dobrnęliśmy do finiszu opisu urządzenia PMP rodzimego producenta Irydi. Trudno jest o sukces tego typu urządzenia. Zazwyczaj PMP wiąże się z wysoką ceną i niezbyt udaną konstrukcją z wieloma błędami i niedoróbkami. Na sukces mogą liczyć produkty, które przypadną do gustu użytkownikom a producent nie zapomni z ciągłym wsparciem technicznym. Wsłuchiwanie się w propozycje nadsyłane przez użytkowników PMP powinno być kwestią nadrzędną, inaczej produkt może umrzeć śmiercią naturalną, co już miało miejsce w przypadku kilku modeli PMP.
A jaki jest Booster. Oczywiście ma swoje wady - mocno zubożona wersja audio, brak radia, nieciekawy dyktafon, żadnych opcji personalizacji i na razie brak dodatkowych aplikacji, gier czy też extra dodatków. Przy odtwarzaniu filmów i wejściu w Menu-Wideo czasem reaguje na polecenia trochę opornie i trzeba kilka razy nacisnąć joystick. Ale, ale… nie jest tak czarno - na uwagę zasługuje dobry, wyrazisty i duży wyświetlacz LCD a więc w kwestii najistotniejszej jest poprawnie. Także możliwość nagrywania materiału video i jego dobra jakość należy uznać na duży plus Boostera. Dodatkowo wsparcie USB-Host jest przydatną i pozytywną cechę tego playera, zmieniając go w użyteczny fotobank. Oczywiście można tutaj jeszcze trochę kwestii poprawić - jednak od tego właśnie musi być aktywne wsparcie producenta w nowy firmware. Z ciekawostek, producent wspominał, że są szanse dodania do odtwarzacza tunera telewizyjnego, co dodatkowo wzbogaciło by możliwości urządzenia.
Producent oferuje 12 miesięcy gwarancji na swój produkt i aktualnie oferuje go w następujących wersjach cenowych:
- Booster 20GB - 749pln brutto
- Booster 40GB - 849pln brutto
- Booster 80GB - 999pln brutto
- Booster 120GB - 1099pln brutto
Podziękowania dla firmy IRYDI za udostępnienie sprzętu do testów.
|