TEST: Booster PMP - przenośny multimedialny odtwarzacz Autor: DYD | Data: 18/12/07
|
|
Wideo i nagrywanie
Możliwości video to najważniejsza funkcja PMP. Player jak już wiemy, oferuje jak na przenośne urządzenie duży 4,3 calowy panoramiczny ekran o proporcjach 16:9. LCD ma bardzo dobre kąty widzenia zarówno w pionie jak i w poziomie oraz rozdzielczość 480 x 272 pikseli (16,7 mln kolorów). Booster posiada dokładnie tą samą matrycę co SONY w swojej konsoli PSP, a mianowicie SHARP K3146. Czas reakcji matrycy jest poprawny i do większości filmów w zupełności wystarczy, czasem przy dynamicznych scenach można zobaczyć lekkie rozmazywanie się obrazu, ale nie jest to przy tych rozmiarach ekranu zbyt uciążliwe. A jak jest ze wsparciem plików Video ? Czyta bez problemu wszelkie DivX'y w formacie AVI (DivX 3.11/4.x/5.1/5.2, XviD), a także pliki VOB (płyty DVD), DAT (VCD 2.0) oraz MPG, MPEG. Player nie daje rady z materiałem HD (MPEG2/4, H264), a także plikami video WMV i MOV. Filmy można przewijać w przód/tył z prędkością z 1x/2x/4x/8x/16x.
Za odtwarzanie wideo odpowiada główny procesor sterujący amerykańskiej firmy Sigma Design – konkretnie jest to ARM9 taktowany zegarem 200MHz. Z kolei procesor kodujący (nagrywający) strumień audio-wideo pochodzi od firmy WIS Technologies.
Zacznijmy od plików VOB, a więc nieskompresowanego materiału video prosto z płyt DVD. Nie ma możliwości zasymulowania płyty DVD, a jedynie uruchamianie poszczególnych części filmów (VOBów). A szkoda, wówczas można było by korzystać z napisów do filmów i byłby inny komfort oglądania - z tego co się orientuję, żaden player PMP nie ma dotychczas takiej możliwości. Co do jakości video, VOBy prezentują się bardzo okazale. Obraz jest ostry, kolory nasycone, dźwięk mimo iż 2.0 również dobrej jakości. Nowsze pliki DivX i Xvid również prezentują się w pełni poprawnie, obraz jest ostry i wyrazisty, czasem może pojawić się lekkie smużenie. Skompresowane pliki MPEG pierwszej generacji to już dużo gorsza jakość, wynikająca ze starego standardu.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Oprócz przewijania, jedyne opcje jakie oferuje dodatkowe Menu Wideo to: czas (szybkie przeskoczenie do danego czasu trwania filmu), powiększenie obrazu (16:9, 4:3 oraz swobodne rozciąganie i zwężanie ekranu zarówno w pionie jak i w poziomie) oraz ustawienia jasności, nasycenia kolorów i kontrastu. Menu Wideo (jasne tło i zielone czcionki) czasem jest źle widoczne, jeśli kolor tła pokrywa się z jasnym obrazem na filmie.
Mamy możliwość rozpoczęcia oglądania pliku video w momencie wcześniejszego zakończenia gdzieś po środku filmu. Musimy przed zakończeniem oglądania wcisnąć opcję "Dodaj zakładkę". Producent udostępnił tę opcję wraz z najnowszym oprogramowaniem firmware. Na pliku z filmem naciskamy przycisk "M" i mamy tam funkcję "Odtwórz od". Wówczas film rozpocznie się od zakładki z zapisanym czasem.
Jest możliwość obsługi polskich napisów w filmach. Napisy muszą mieć jednak taką samą nazwę, co plik wideo oraz plik z napisami musi być w standardzie SRT. Producent dodaje w zestawie i zamieszcza na stronie prosty program, który pozwoli szybko przekonwertować napisy TXT do obsługiwanego przez Boostera formatu SRT. Przy konwersji trzeba jednak uważać, bo program proponuje standardowo 25 klatek/s, a filmy często mają inną wartość (np. 23.976fps). Wówczas będziemy mieli źle zsynchronizowane napisy. Napisy mają stałą czcionkę (niezbyt czytelna z niedopracowanymi polskimi fontami), stały rozmiar oraz stałe położenie (przyklejone do dołu ekranu). Autorzy powinni szybko nad tym popracować i udostępnić możliwość zmiany tych wartości dla napisów.
Booster ma funkcję podpięcia odtwarzacza do telewizora, poprzez wyjście A/V. Podłączamy jeden chinch ze źródłem obrazu i dwa chinche audio/stereo. Jakość obrazu na telewizorze jest w porządku, napisy jednak trochę za bardzo uciekają poza ekran. Przy takim rozwiązaniu przydaje się pilot. Szkoda że brakuje mu możliwości przewijania.
(kliknij, aby powiększyć)
Player posiada też funkcję nagrywania obrazu i dźwięku z dowolnego źródła posiadające wyjście A/V. Obraz zapisywany jest do pliku AVI/DivX 5 z rozdzielczością 720x576 z 25fps, zaś dźwięk w postaci stereo 48KHz 394Kbps. Nagranie 1 minuty zajmuje około 20MB, więc film o długości 90 minut zajmie około 1,8GB na dysku. Czas na nagranie ograniczony jest pojemnością wolnej powierzchni dysku. Jakość nagrania jest bardzo dobra, obraz jest płynny i wyraźny. Istnieje też możliwość ustawienia czasu do nagrywania i Booster sam włączy się o wybranej porze i rozpocznie nagrywanie. Pod tym adresem zamieszczam kilka plików do pobrania prezentujących jakość zapisu (przykładowy zapis obrazu HD i SD) przez Boostera. Powolny jest tylko proces rozpoczęcia nagrywania, trwa około 32 sekund.
|