Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | CeBIT 2004: rzut okiem na targi
    

 

CeBIT 2004: rzut okiem na targi


 Autor: DYD | Data: 22/03/04

CeBIT 2004: rzut okiem na targiJeszcze do środy włącznie miasto Hannover w Niemczech zostanie największym centrum i stolicą technologiczną w Europie. W tym roku CeBIT pomieścił prawie 6500 firm z ponad 60 krajów, prezentujących swoje produkty i usługi na powierzchni 340 tysięcy metrów kwadratowych! Wśród producentów urządzeń i systemów IT targi zdominowali firmy azjatyckie - ponad 700 wystawców, Polskę reprezentuje ponad 20 firm - my dostrzegliśmy tylko firmę Action.

Pod względem wielkości targi mogą porazić polskiego technologicznego turystę, przyzwyczajonego do naszych, lokalnych wystaw technologicznych, które przy Cebicie są jak kropla w morzu. Redakcja TwojePC w składzie Anitka und DYD także była pod dużym wrażeniem gigantyczności imprezy, jednak jechaliśmy tam w konkretnym celu, bez możliwości zwiedzenia całości targów, na które po prostu nie starczyło by nam czasu. Jeśli macie ochotę na krótki foto-tour po targach Cebit - zapraszam.

Część pierwsza

Wyjazd na targi odbył się dość spontanicznie. Z początku mieliśmy ambitne plany wyjechać na kilka dni, co umożliwiłoby nam bliższe poznanie oferty interesujących nas wystawców i stworzenie szerszej relacji. Z pewnych względów nie mogliśmy udać się na dłuższy wyjazd, jednak mimo wszystko zależało nam na obecności w tej imprezie. Głównie w celu umocnienia kontaktów z firmami, z którymi współpracujemy, bądź zamierzamy współpracować oraz dodatkowo prezentacji części wystawców na witrynie TwojePC. W tym celu przygotowaliśmy specjalne ulotki, aby po rozmowie z przedstawicielami firm, zostało jeszcze coś materialnego po nas...


Dodatkowe info o TwojePC, aby odwiedzone firmy o nas nie zapomniały...

Po burzliwych przygotowaniach, udało nam się spędzić jeden - wykorzystany w pełni sił i możliwości - dzień na poznanie Cebitu... to oczywiście powiedziane na wyrost, gdyż nawet po tygodniowym przemarszu nie dalibyśmy rady zwiedzić w pełni 27 hal, niektórych dochodzących nawet do wielkości 60 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Dodatkowo, aby zwiedzić te kilometry alejek w halach i dużych alei pomiędzy nimi, to do garniturów trzeba by dołożyć adidasy, aby nie mieć uszczerbku na zdrowiu, ewentualnie wypożyczyć się w dodatkowy transport w postaci autka Phaeton 5.0 TDI, jakie były dostępne na targach.

Wróćmy jednak do rzeczywistości. Po ceremonii otwarcia CeBIT 2004, którą uroczyście celebrował kanclerz Niemiec Gerhard Schröder w dniu 18 marca, popołudniowym autokarem wyruszyliśmy prawie w 15 godzinną trasę, aby o 5 rano, 19 marca dotrzeć do upragnionego celu, przypomnę w składzie Anitka i Ja. Wyprzedzając nieco czas - od 8.oo do 18.oo dzielnie dreptaliśmy po targach, aby pod wieczór udać się do autokaru w powrotną 15 godzinną podróż do domu. Dzielni byliśmy, prawda? :-)


Welcome CeBIT 2004

Po przyjeździe do Hanoveru, kilka chwil zajęło nam dojście do siebie po podróży, zmiana wymiętego wdzianka na eleganckie "gajerki", a potem od razu do metra i po około 20 minutach wraz z falą osób zatrudnionych przy organizacji targów jaka "wylała się" z metra, znaleźliśmy się przy wejściu na targi. Słup reklamowy Cebitu informuje już i zaprasza na kolejną edycję targów w 2005 roku, w dniach 10-16 marca. Jeśli się za rok wybierzemy, to na pewno nie na jeden dzień...


Organizatorzy zapraszają już na CeBIT 2005


Przed Cebitem, godzina wczesna...


I jeszcze raz Cebit z zewnątrz

Kiedy dotarliśmy na miejce było zaledwie pare minut po godzinie 7. W dużej hali wejściowej umieszczono bramki z informacją, rejestracją zwiedzających i kasami biletowymi. Każdy może odwiedzić targi, jednak musi uiścić opłatę w wysokości 32 Euro za jeden dzień zwiedzania i 69 Euro za cały czas trwania targów. Prasa, dziennikarze wchodzą nie płacąc (poza szatnią 2 Euro) po wcześniejszej rejestracji i okazaniu wizytówek. My oczywiście skorzystaliśmy z tego ostatniego rozwiązania. Nie obyło się jednak bez drobnej chwili niepewności, bo Anitka na wizytówce miała wpisane "Marketing i Reklama" i trzeba było wyjaśnić pani w okienku, że Anitka to także "rasowy" Editor... ;-)


Hala wejściowa, jeszcze pusto, przez te bramki dostajemy się na targi


A tutaj kasy biletowe





Część druga

Mimo wczesnej pory targi już były czynne, co parę minut wtaczała się grupa osób pracujących przy obsłudze targów, my weszliśmy na targi po 8, gdyż od tej godziny otwarta była rejestracja dla prasy. Po wejściu do hali numer 1 widać było jeszcze ostatnie przygotowywania wystawców do prezentacji swoich stoisk. Z uwagi na jeszcze bardzo wczesną porę zwiedzających jeszcze prawie nie było. Przyjemnie było więc popatrzeć na puste korytarze, rozkoszować się ciszą tam, gdzie za chwilę nastąpi duże zagęszczenie zwiedzających. Na początek spójrzmy na plan targów, a więc rozłożenie hal oraz ich legendę.


Mapka targów, kolorami oznaczone kategorie wystawców

My polowaliśmy głównie na wystawców z hal oznaczonych kolorem żółtym. Tam właśnie swoje produkty przedstawiały firmy zajmujące się produkcją procesorów i układów dla płyt głównych (Intel, AMD, SiS, VIA), wszyscy liczący się producenci płyt głównych (ASUS, Albatron, Abit, MSI, Leadtek, Gigabyte, ASRock, ACorp, Aopen, Shuttle ECS i inni), producenci różnych odmian komputerów przenośnych (notebooki, tabletPC, PDA, telefony komórkowe), producenci kart graficznych i układów (ATI, NVidia, XGI), różnej maści barebone i mini komputerów, odtwarzaczy audio MP3, zestawów chłodzących, pamięci RAM i flash, aparatów cyfrowych, obudów i innych urządzeń o których piszemy na serwisie. Firmy głównie mające w swojej ofercie płyty główne (np. Asus czy Albatron) stawiały przede wszystkim na prezentacje zestawów opartych o nadchodzące układy o nazwach kodowych Alderwood i Grantsdale. Jednak były to wersje inżynieryjne, jeszcze nie do końca w pełni gotowe na wejście na masowy rynek. Producenci kart graficznych prezentujących swoje wyroby na PCI Express x16 na razie więc muszą poczekać na w pełni finalny chipset ze wsparciem dla PCI Express. Dodatkowo z uwagi na to, że AMD nie mówi jeszcze o tej technologii, a koszty inwestycji w nowe złącze są wielkie to jeszcze trochę przyjdzie nam poczekać na wejście nowej technologii pod strzechy.


Jedna z hal, jakich jest na Ceibicie ponad 20


Jedna z hal, jakich jest na Cebicie dokładnie 27 (różnej wielkości)

W tym roku w hali numer 1 i 2, od których zaczęliśmy podróż pod Cebicie, widać było duży trend w kierunku licznych wyświetlaczy LCD z połączeniem TV od małych monitorów zaczynając, po wielkie ekrany kończąc. Tutaj głównie swoje ekspozycje miały firmy Sony, Sanyo, Hitachi, JVC, Samsung, NEC, Tatung i inne. Tatung znany u nas w Polsce główne z 42 calowych wyświetlaczy, zaczyna także inwestować w urządzenia typu tabletPC.


Samsung


Sanyo


Tatung


Sanyo


Gericom


Sony


JVC


Tatunga TabletyPC


Tatunga TabletyPC

W drugiej hali swoje duże stoiska miały m.in. firmy Intel oraz Asus. Ten pierwszy przedstawiał wizję cyfrowego życia wykraczającą daleko poza cztery ściany domu. "Intel inside your digital life" to idea, w którą wpisują się nie tylko udoskonalone urządzenia domowe (takie jak entertainment PC), ale także mobilne biuro zainstalowane w "cyfrowym" samochodzie BMW. Powstały we współpracy z BMW, Hewelett-Packard i Oracle samochód jest mobilnym biurem. Prototyp BMW serii 7 jest wyposażony w tablet PC z technologią mobilną Intel Centrino, drukarkę i faks. Łączność zapewnia technologia GPRS i UMTS oraz punkt dostępowy WLAN. W drugim kwartale 2004 roku na rynek trafią nowe chipsety (nazwy kodowe: Alderwood i Grantsdale) zapewniające lepsze wykorzystanie możliwości procesora Intel Pentium 4. Obydwa chipsety będą obsługiwały szybkie pamięci DDR2. Komputer wyposażony w chipset Grantsdale będzie mógł również pełnić funkcję bezprzewodowego punktu dostępowego. Dodatkowe udoskonalenia to m.in. technologia PCI Express oraz High Definition Audio.


Stoisko Intela


Biuro w BWW tudzież u Intela





Część trzecia

Asus na swoim ogromnym stoisku prezentował całą gamę produktów z różnych kategorii, w tym oczywiście płyty główne (nie zabrakło prototypowego Alderwood z PCI Express x16) dla procesorów AMD i Intel, karty graficzne (w tym modele z PCI Express NVidii), notebooki z potężnym modelem A2000S z Radeonem 9600 Pro na pokładzie napędzanym procesorem Pentium4 Mobile 3.2 GHz z , różnego typu urządzenia barebone, stacje do gier, komórki i PDA. Poniżej sporo zdjęć od Asusa, gdyż jako pierwszy poszedł na ruszt zdjęciowy, póki nie zaczęły nam się spotkania z przedstawicielami różnych firm oraz póki nie nawalił nam aparat cyfrowy...


Asus i ściana płyt dla Intela i AMD - z przodu kilka mocnych zestawów


Asus i ściana kart graficznych, w tym na PCI Express


Zaawansowane telefony komórkowe


Barebone


Barebone


Zasilacze


3.2 @ 5 GHz, o/c na płycie Asusa P4C800


Platforma Alderwood


Platforma 64-bitowa


Asus PCI Express 5300


Asus PCI Express 5750


GameCenter


"Bebechy" GameCenter


GameCenter


Nootbook Asusa z Radeonem 9600 Pro @ P4 Mobile 3.2 GHz

Kolejne co rzuca się w oczy na targach, to barwność urządzeń - bogato wypasione zestawy chłodzone wodą, przeszklone obudowy, kolorowe wiatraki, widać że firmy stawiają duży nacisk na wygląd urządzeń. Dodatkowo wszechogarniający przepych zestawów wodnych ponoć zupełnie niesłyszalnych (na targach było zbyt głośno aby rozkoszować się ciszą tych zestawów). Dużo się dzieje u producentów zestawów do chłodzenia obudów oraz u samych twórców obudów.



Część czwarta

Osoby które czekają na zdjęcia hostess będą niezadowolone, nie było nic wyróżniającego się, przynajmniej w 4 halach po których my wędrowaliśmy, była jedna pani w zieleni u SiS-a, ale ona prezentowała pokaz gimnastyki a'la człowiek guma! Pora na kolejną porcję zdjęć, podpisy pod zdjęciami:


FIC i platforma Grantsdale-G z ATI PCI Express


FIC


FIC


Gaiming PC od FIC-a


Sony i jego piesek-robot AIBO


Pecet Sony


U góry projektor, u dołu rower i mamy symulator jazdy jednośladem


Czy to na pewno PC ?


Saintsong - zmieści się w nim P4 3.06 GHz, HDD 80 GB, USB 2.0 i IEEE 1394, Dolby Digital


Szwajcarski scyzoryk USB - pisaliśmy o nim tutaj


Zalman


Totalnie bezgłośny zestaw Zalmana TNN 500A (dla Athlona 64)


Stoisko Zalmana


ATI w akcji


Vapochill, Abit IC7 Max3, ATI : wyniki 4422 MHz


ATI


ATI: ściana notebooków robiła wrażenie !!!


I jeszcze ATI


Kopiemy nogami, walczymi pięściami i jest prawdziwa bijatyka!


Gigabyte na PCI Express


ATI Radeon na PCI Express


Stanowisko NVidii, nie porażało jak u ATI


U Gainwarda zauważyliśmy znajomy znaczek


Podkecanie u Ggainwarda


SiS i akrobatyka, kobieta-guma...


...i jeszcze jedna akrobacja


Formula u ECS


MSI


Albatron


ECS


Soltek


Growe-party na barebone Shuttle w czerwieni...


VIA Epia NANO-ITX - cały Pecet, zintegrowany procesor Eden 1 GHz

I na tym kończymy naszą mini relację z jednodniowego pobytu na targach CeBIT 2004. Większość czasu spędziliśmy na spotkaniach z przedstawicielami firm, dlatego zabrakło niestety czasu na dokładniejszą prezentację wielu ciekawostek z CeBITu. To co widzicie powyżej to tylko procent tego, co można na targach zobaczyć. Z gadżetów firmy udostępniają głównie wielkie torby, aby móc w nie ładować kilogramy materiałów reklamowych i katalogów. Oprócz tego długopisy, naklejki, piłki, znaczki, smycze... firmy Creative, SiS i NVidia robiły co jakiś czas pokazy i konkursy i tam niektórzy mogli zgarnąć ciekawsze prezenty.