Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Chieftec Midi Tower opisany i sfilmowany!
    

 

Chieftec Midi Tower opisany i sfilmowany!


 Autor: Kane | Data: 18/04/03

Chieftec Midi Tower opisany i sfilmowany!Ostatnie lata przyniosły, oprócz niesamowitego postępu w dziedzinie informatyki, bardzo duże zmiany jeśli chodzi o podejście ludzi do komputerów. Kiedyś tylko wspomagał pracę i naukę, umożliwiał rozrywkę, gromadził przydatne nam dane. Od niedawna jednak nasze oczekiwania względem niego bardzo wzrosły. W obecnych czasach, kiedy jest on właściwie centrum multimedialnym, pojawiły się nieznane wcześniej potrzeby. Zaczęło nam bowiem zależeć na tym, aby oprócz wydajności i przydatności był cichy, przestronny i ładnie wyglądał. Oczy wielu zwróciły się więc w kierunku zupełnie niezauważanego do tej pory elementu komputera, a mianowicie obudowy.

Kilka lat temu była ona właściwie tylko dodatkiem do reszty podzespołów. Często ludzie wybierając komputer marzeń zapominali w ogóle o wliczaniu jej w koszty. Dzisiaj to podejście zmieniło się diametralnie. Obudowa stała się jednym z najważniejszych elementów komputera. Kiedyś standardem bowiem był jeden dysk twardy i cdrom, nie potrzeba było więc dużej ilości miejsca żeby je zamontować. Dzisiaj duża część osób posiada już dwa lub więcej dysków, napęd CD lub DVD oraz nagrywarkę, więc plątanina kabli nie tylko nie pozwala na łatwe ingerowanie we "wnętrzności", ale także zaburza przepływ powietrza wewnątrz obudowy. Do tego nowoczesne podzespoły wydzielają nieporównywalnie większą ilość ciepła niż te sprzed kilku lat, więc priorytetowe staje się zapewnienie im odpowiedniego chłodzenia. Wreszcie zasilacz, którego istnienia nie zauważała do tej pory większość osób. Dzisiaj odpowiedni jego wybór jest równie ważny jak odpowiedni wybór karty graficznej czy też procesora. Nie można również pominąć aspektu wizualnego.

Producenci prześcigają się w różnego rodzaju rozwiązaniach konstrukcyjnych i kolorystycznych, aby tylko przyciągnąć oko potencjalnego klienta. Nie ma nic w tym dziwnego, gdyż dla wielu osób ważne jest to, aby obudowa pasowała kolorem do mebli, dywanu czy ścian. Wychodząc więc naprzeciw najbardziej wymagającym osobom, postanowiłem przedstawić Wam jedną z najlepszych dostępnych na polskim rynku obudów, a mianowicie obudowę Chieftec'a. Podziękowania w tym miejscu należą się Michałowi z ANGELA, który dostarczył nam ją (i nie tylko) do testów.

Wstęp

Obudowa, którą dostałem to Midi Tower z serii Dragon model Golden Blue DX-01-BLD (specyfkacja na stronie firmy Chieftec.Pl). Jak dowiedziałem się wszystkie modele bez względu na wielkość i serię są identycznie skonstruowane w środku, jedynie różnią się między sobą wymiarami, ilością zatok na dyski i cdromy oraz kształtem i kolorem. Daje to spory komfort przy zakupie bowiem znając wewnętrzną budowę jednej znamy wszystkie co oszczędza nam sporo czasu i niepotrzebnych rozczarowań. W pudełku oprócz obudowy z zasilaczem znalazł się standardowo kabel zasilający, komplet śrubek i kołeczków, dwie pary kluczyków, cztery pary plastikowych szyn oraz pierścień ferrytowy (służy do eliminacji zakłóceń elektromagnetycznych pochodzących od kabli sygnałowych). Wewnątrz obudowy zamontowany został jedynie wentylator na bocznej ściance, pozostałe wentylatory widoczne na zdjęciach zamontowałem we własnym zakresie.


(kliknij, aby powiększyć)

Specyfikacja

Najwyższy czas przejść do najważniejszej części, czyli dokładnego opisu testowanego przeze mnie modelu.

Oficjalna specyfikacja techniczna podaje następujące wymiary:
  • Szerokość - 205 mm
  • Głębokość - 473 mm
  • Wysokość - 522 mm
Znalazłem centymetr i sprawdziłem powyższe dane. Wszystko się zgadza.

Dalej w specyfikacji możemy wyczytać, iż od zewnątrz jest miejsce na 4 napędy 5.25" oraz 2 stacje dyskietek 3.5", a od wewnątrz na 4 dyski twarde 3,5". Wagę z zasilaczem oszacowano na 13 kg. Prawda jest jednak taka, że wszystkie te informacje na niewiele się przydają przeciętnemu użytkownikowi. Dają tylko ogólny obraz produktu, a każdy wie, że diabeł zawsze tkwi w szczegółach. Czas więc na konfrontację specyfikacji z rzeczywistością. Zacząłem od wagi. Po cóż komuś waga pustej obudowy. Postanowiłem sprawdzić ile waży obudowa z zamontowanymi wszystkimi podzespołami. Do tego celu posłużyłem się wagą o niezwykłej precyzji. Najważniejszą sprawą w tym wypadku była początkowa kalibracja urządzenia.


(kliknij, aby powiększyć)

Jak widać kalibracja zakończyła się w miarę pomyślnie. Następnie na tak przygotowanym urządzeniu pomiarowym umieściłem testowaną obudowę.


(kliknij, aby powiększyć)

Wynik niczego sobie, ponad 20 kg to już niezły kawał żelastwa do dźwigania. Po zważeniu nadszedł czas na...

poprzednia strona (Wstęp)    -   następna strona (Wygląd zewnętrzny)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Chieftec Midi Tower opisany i sfilmowany!
 
 » Wstęp
 » Wygląd zewnętrzny
 » Zaglądamy do wnętrza
 » Wygląd ostateczny
 » Zasilacz
 » Wentylatory
 » Nietypowe rozwiązania i video relacja!
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »