Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Chieftec Midi Tower opisany i sfilmowany!
    

 

Chieftec Midi Tower opisany i sfilmowany!


 Autor: Kane | Data: 18/04/03

Wygląd zewnętrzny

Nie ukrywam, że wygląd obudów Chieftec'a robi na mnie niesamowite wrażenie. Widać, że głównym celem producentów było takie zaprojektowanie obudowy, aby swoim kształtem, kolorem i pomysłem przyciągała wzrok. Jest ona bowiem wyjątkowo futurystyczna, ale nie w kiczowatym tego słowa znaczeniu. Frontowy panel po zamknięciu klapki jest cały niebieski. Jedyne co "rozbija" niebieską powierzchnię to diody zasilania (zielona) i pracy dysku (pomarańczowa) oraz srebrny zamek. Bez wątpienia, dzięki zastosowaniu łagodnych linii oraz łukowato wyprofilowanych otworów wentylacyjnych, uzyskano rewelacyjny efekt wizualny. Zresztą przekonajcie się sami.

  
Widok z przodu (kliknij, aby powiększyć)

Prawy bok obudowy jest całkowicie gładki. Na lewym panelu bocznym natomiast mamy okrągły otwór wentylacyjny zabezpieczony czarnym filtrem z gęstej siatki oraz czarną klamkę z zamkiem, służącą do łatwego otwierania obudowy.

  
Widok z lewej i klamka (kliknij, aby powiększyć)

Rozwiązanie z klamką to, jak dla mnie, strzał w 10. Eliminuje ona bowiem konieczność odkręcania śrubek z tyłu obudowy za każdym razem, kiedy chcemy zajrzeć do środka. Jednocześnie jednak zamek ten trzyma na tyle dobrze, iż nie ma mowy o jakichkolwiek wibracjach, które powstają czasami w standardowych obudowach, jeśli nie przykręcimy bocznej ścianki śrubami. Dodatkowo mamy możliwość zamknięcia bocznego panelu na klucz, co zmniejsza praktycznie do zera szanse naszych pociech na nieautoryzowany dostęp do środka komputera w czasie naszej nieobecności. Producent pomyślał nawet o drobiazgach w tym wypadku. Miejsce w którym boczny panel (tak lewy jak i prawy) przylega do przedniej części obudowy jest półkoliste, dzięki czemu obudowę otwieramy tak jakbyśmy otwierali normalne drzwi na zawiasach. Nie mamy szansy więc na zahaczenie czy wygięcie czegokolwiek. Mały drobiazg a cieszy.

Początkowo lewa ścianka przykręcona była do obudowy dużymi śrubami, które można odkręcać bez problemu palcami.


Śrubka... (kliknij, aby powiększyć)

Prawa ścianka natomiast przykręcona była normalnymi śrubami. Ale prawda jest taka, że spokojnie możemy się ich pozbyć a na to miejsce zamontować te większe. Po lewej stronie są one zupełnie niepotrzebne, gdyż jak już powyżej pisałem zamek trzyma bardzo solidnie. W ten sposób dostajemy komputer, do którego można dostać się z każdej strony, bez potrzeby stosowania jakichkolwiek narzędzi.

Tył obudowy także zasługuje na uwagę. W górnej części standardowo zamocowany jest zasilacz. W tym wypadku jest to Chieftec HPC-360-202 ze złotym grillem, zapobiegającym dostawaniu się ciał obcych w objęcia wentylatora. Poniżej znajdują się osłonięte kratkami dwa koszyczki, służące do montowania wentylatorów 80x80 mm, które jednak nie są przymocowane na stałe. Jeśli chcemy z nich zrezygnować, w łatwy sposób możemy dokonać demontażu. Szkoda tylko, że producent nie zdecydował się na zamontowanie tu analogicznych grillów jak przy zasilaczu. Można by je wtedy bez problemu odkręcić, po to aby ułatwić cyrkulację powietrza. Być może jednak kratki te mają za zadanie wzmacnianie konstrukcji obudowy i dlatego postanowiono pozostawić je w tej formie. Oczka w tych kratkach są na szczęście dosyć duże, więc z przepływem powietrza nie ma żadnych problemów. Minimalnie jedynie podniesie się przez nie poziom hałasu, gdyż powietrze z wentylatora będzie trafiało na opór.

    
Tył i koszyczki (kliknij, aby powiększyć)

Dodatkowo zamontowany mamy kolorowy panel ze standardowym rozkładem otworów na gniazda ps2, com, usb, lpt, wyjścia/wejścia audio, port gier i lan. Musiałem go jednak zmienić, gdyż ten rozkład nie pasował do układu wyjść na użytym od testów Epoxie 8RDA+.

Najciekawszy jest jednak przód obudowy. Frontowe drzwiczki podobnie jak i boczną ściankę możemy zamknąć na klucz. Myślę, że jest to bardzo rozsądne rozwiązanie, gdyż dziecko na pewno się doń nie dostanie, chyba że stosując zestaw małego majsterkowicza. Za drzwiczkami oczom naszym ukazują się cztery zaślepki, na miejscu których możemy zamontować napędy 5.25" oraz dwie na stacje 3.5". Przycisk Power jest wystarczająco duży, Reset natomiast na tyle mały, że nie można wcisnąć go palcem. Dla jednych to wada, dla innych zaleta, fakt jest jednak taki, że przypadkowo komputera nie zresetujemy. Obok przycisków umieszczone są dwie diody: zasilania i dysku.

  
Za klapką... (kliknij, aby powiększyć)

Same drzwiczki bez problemu można zdemontować, więc jeśli kogoś takie rozwiązanie denerwuje może z niego zrezygnować. Zaburza to wg mnie estetykę obudowy, ale jest to wyłącznie kwestia gustu. Ciekawa jest także sama konstrukcja drzwiczek. Ponieważ są one łukowato wygięte a urządzenia 5.25" są zazwyczaj płaskie więc tę wolną przestrzeń w łuku możemy wykorzystać do zamontowania mat wygłuszających. Docenią to szczególnie osoby posiadające wyjątkowo głośne napędy CD/RW/DVD. Niewielką ich wadą jest natomiast to, iż zostały zrobione z cienkiego plastiku co powoduje, że czasami zdarzają się problemy z ich zamknięciem.

Co ciekawe producent dał nam także możliwość łatwego demontażu całego frontowego panelu. Tym, którzy wyciszali czy przerabiali kiedykolwiek obudowę, nie muszę mówić jakie to udogodnienie - mamy w ten sposób idealny dostęp do każdego miejsca.


Po zdjęciu panelu (kliknij, aby powiększyć)

Kończąc ten opis należy dodać, że do obudowy zamontowane zostały cztery czarne rozkładane nóżki w celu jej mocnego ustabilizowania.


Nóżki... (kliknij, aby powiększyć)









Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Chieftec Midi Tower opisany i sfilmowany!
 
 » Wstęp
 » Wygląd zewnętrzny
 » Zaglądamy do wnętrza
 » Wygląd ostateczny
 » Zasilacz
 » Wentylatory
 » Nietypowe rozwiązania i video relacja!
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »