Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Testy 5 wydajnych chłodziw Noctua, Raijintek, SilverStone
    

 

Testy 5 wydajnych chłodziw Noctua, Raijintek, SilverStone


 Autor: DYD | Data: 12/08/13

Testy 5 wydajnych chłodziw Noctua, Raijintek, SilverStoneLetnia aura bardzo sprzyja podnoszeniu się temperatury naszym wrażliwym podzespołom w komputerze. Najbardziej narażony na te nieprzyjemności związane z wysoką temperaturą jest oczywiście procesor i to właśnie przy użyciu modelu i7-4770K w aktualnych, gorących okolicznościach przeprowadziliśmy test kilku nowych wentylatorów. Na warsztat w upalne, sierpniowe dni poszły następujące jednostki chłodzące: jako baza Referencyjny wentylator Intela, SilverStone TD03 (ciecz), SilverStone AR01, Raijintek EreBoss, Noctua NH-U14S oraz NH-U12S.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Testy 5 wydajnych chłodziw Noctua, Raijintek, SilverStone
 
 » Referencyjny wentylator Intela
 » SilverStone TD03 (ciecz)
 » SilverStone AR01
 » Raijintek EreBoss
 » Noctua NH-U14S i NH-U12S
 » Testy
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu
 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. @DYD (autor: Kosiarz | data: 12/08/13 | godz.: 01:38)
    Hmm testujesz wersje K wiec mysle ze przy tutejszym tlumie warto byloby pokrecic tego procka i sprawdzic chlodzenie w bardziej wymagajacych warunkach? Raczej zadko ktos kupuje wersje K z dobrym chlodzeniem zeby sie bawic na stockowych zegarach.

    inna sprawa to dosyc ciekawe wyniki w porownaniu do mojego 3570K ktory wykrecony na 4.7 z zalmanem cnps12x zamkniety w budzie i skrecony wiatrak na minimum trzyma <60*C przy wygrzewaniu.


  2. Kosiarz jak mniemam wszystkie pomiary temperatur (autor: Sławekpl | data: 12/08/13 | godz.: 02:16)
    są z czujników w procesorze/płycie co jest czasem o kant ... potłuc - testujący nie raczył nic napisać jak uzyskał wyniki
    już nie raz było, że te zaimplementowane czujki były źle skalibrowane, pomiar powinien być robiony zewnętrznym czujnikiem umieszczonym pomiędzy procesorem i radiatorem lub przyklejonym z boku do IHSa, zapewne zwiększyłoby to temperatury (grubość czujnika i więcej pasty)
    abstrahując - zawsze mnie się marzyło, że jakaś redakcja pokusi się o zbudowanie promiennika ciepła na który będzie zakładany radiator/chłodzenie/wentylator tak aby zawsze były powtarzalne warunki pomiaru, wtedy we wnętrzu można by umieścić na stałe dobrze skalibrowany czujnik ;)
    obecnie płyta zawyża/zaniża odrobinę napięcie, procek się grzeje bardziej lub mniej choć tego po zegarach nie widać
    brak obiektywizmu w obecnych testach i rzetelności a zwłaszcza powtarzalności, to samo dotyczy pomiaru głośności "na ucho" - jaki w tym sens, nic nie wnosi, dwa razy kupiłem wentylator gdzie ktoś podawał, że jest cichy a dla mnie on wył, potrzebny sonometr, może warto się dogadać z jakimś sklepem specjalistycznym aby za info wypożyczali coś takiego do testów tak jak w innych redakcjach
    moim zdaniem lepiej się nie zabierać do takich testów jeśli brak odpowiedniego sprzętu, wyznaję zasadę, że jak już coś robić to profesjonalnie albo wcale ...


  3. @ Kosiarz (autor: DYD-Admin | data: 12/08/13 | godz.: 07:55)
    na stockowym, od razu widać różnicę w wydajności chłodzenia, choć te modele testowane w tym artykule to dość rozbudowane jednostki, dlatego nie ma przy pomiarach wielkich różnic;
    chcieliśmy zrobić też wynik po o/c, jednak płyta intelowska na H87 w ogóle nie nadaje się do podkręcania, pomyślimy o aktualizacji...


  4. @ Sławekpl (autor: DYD-Admin | data: 12/08/13 | godz.: 08:03)
    Nie wiem jakbyś chciał wsadzić czujnik pomiędzy procesor a radiator, skoro zaburzy on idealne przyleganie tych dwóch elementów do siebie; nasz czujnik mierzył temperaturę otoczenia, było ciepło :-)
    Pomiar był miarodajny, bo porównywał na tej samej platformie wszystkie chłodziwa, w tym samym otoczeniu i temperaturze, aplikacja intelowska na płycie Intela akurat działała sprawnie i nie było żadnych istotnych zaburzeń w pomiarach - analizując także temperatury poszczególnych rdzeni.
    Sonometr też nie wychwyci bardzo niskiego poziomu decybeli (bezgłos), chyba że jakiś za kilkanaście tysięcy, ale z reguły mają próg 25-30dB. Staramy się tak czy siak, wyrwać takowy do pomiarów.


  5. Zna ktos moze (autor: mbe | data: 12/08/13 | godz.: 08:58)
    jakiea tanie chlodzenie wodne pod orginalne mocowania pod socket AMD??

  6. Patrze na swoj procek w pracy (autor: VP11 | data: 12/08/13 | godz.: 09:21)
    8 lat temu jak osiagal procek od Intela 67C w stresie to sie martwilem. Teraz 2 lata dziala bez obciazenia i wszystko gra. Od 2 lat nowy procek ma 80C i to olewam. Pewnie Intel przewidzial to ze taki komputer ma dzialac dlugo pod pelnym obciazeniem 24h/7dni przez kilka lat, nawet do 5 lat.

  7. @ jeszcze apropos i4770K o/c (autor: DYD-Admin | data: 12/08/13 | godz.: 10:11)
    postaramy się szybko uzupełnić artykuł o testy i4770K po o/c , gdzie powinna pokazać się siła chłodzenia cieczą i modelu TD03

  8. @7. (autor: Kosiarz | data: 12/08/13 | godz.: 11:31)
    czy ja wiem, ta chlodnica jest mniejsza niz wiekszosc powietrznych. mysle ze jakby byla grubsza albo 2x120mm to wtedy tak. jednak te rozwiazania PnP to nie to samo co caly system z duza chlodnica, porzednym blokiem i zewnetrzna pompka z rezerwuarem.

    @5. corsairy chyba maja w zestawie komplet podstawek ale tanie nie sa.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL