Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Wydajne chłodzenie - test 6 coolerów @ CPU
    

 

Wydajne chłodzenie - test 6 coolerów @ CPU


 Autor: DYD | Data: 30/07/07

Wydajne chłodzenie - test 6 coolerów @ CPUNastał czas upałów, więc typowo dla tego okresu rośnie też temperatura w naszych obudowach. Jak wiadomo, niska temperatura pozytywnie wpływa na żywotność i możliwości podkręcania procesorów, więc zawsze staramy się, aby nasze jednostki centralne miały przyjemny chłodek. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej sześciu zaawansowanym wiatrakom, w przedziale cenowym od 110 do 195 zł, przeznaczonym dla dostępnych aktualnie podstawek (AM2, LGA775, Socket 939). Do testów trafiły następujące modele: Thermaltake Sonic Tower Rev.2, Thermaltake MaxOrb, Scythe Katana II, Scythe Mine Rev.B, Coolink Silentator oraz Spire Fourier IV (SP607B3-C) . Testy zostały przeprowadzone na procesorze AMD Athlon 64 X2 5200+ 2.6GHz. Zapraszam.

Thermaltake Sonic Tower Rev.2

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Pierwszy opisywany model to Thermaltake Sonic Tower Rev.2. Wyróżnia się brakiem wiatraka i masywnymi dwoma wieżami, które to rozwiązanie zapewnia zerowy poziom decybeli. Jednak w pasywnej wersji ów radiator będzie można zastosować tylko w przypadku procesorów o niskim poborze mocy, co pokażą testy w dalszej części artykułu. Do radiatora można dołączyć dowolny 12 cm wiatrak, w celu szybszego odprowadzenia temperatury z radiatora.

Wymiary Sonic Tower Rev.2 wynoszą 112 x 112 x 150 mm, a zasada jego działania jest następująca - sześć miedzianych rurek (heat-pipe) przewodzi ciepło a następnie rozprasza je poprzez 110 aluminiowych "listków". Całość waży 692g i przeznaczona jest dla procesorów z gniazdem LGA775, Socket 939, Socket 754 oraz AM2. Waga Sonic Tower Rev.2 wynosi 685 g, jednak po dołożeniu wiatraka 12cm ciężar wzrasta do poziomu 863g.

Thermaltake zapakowany jest w plastykowy blister, a w wyposażeniu znajdziemy części do mocowania na poszczególnych gniazdach (pakowane w oznaczone paczki), instrukcje obsługi oraz troszkę pasty. Są też specjalne uchwyty służące do montażu 12 cm wiatraka.

Miedziany spód radiatora jest dobrze wypolerowany, choć lustrem nie można go nazwać.

Aby zamontować Sonic Tower na płycie AM2 należy dostać się do spodu płyty (konieczne może być wyjęcie płyty z obudowy). Jeżeli chodzi o sam proces montowania, to można się przyczepić do dwóch kwestii. Po pierwsze, podczas montażu radiatora do płyty uszkodziły się dwa gwinty, przez co trzeba było zastosować grubsze śruby (oczywiście z własnych zasobów). To już drugi taki przypadek z modelami Thermaltake, jaki zdarzył mi się w testach - podobną sytuację miałem przy coolerze BluOrb, tam też zniszczył się gwint. Konstruktorzy powinni bardziej zwrócić uwagę na kwestię dopasowania śrub i gwintów. Inna problematyczna kwestia, to sposób montażu wiatraka 12cm. Jeśli zamontujemy radiator bez dołączonych listew, to żeby założyć wiatrak, trzeba będzie ponownie zdemontować radiator.

Po zamontowaniu samego radiatora nie było żadnych kolizji z elementami płyty głównej, podkładki były ulokowane bezpiecznie. Jednak po założeniu wiatraka, pamięci DDR2 w dwóch slotach zostały zblokowane.

Sonic Tower został przetestowany w wersji pasywnej (Silent) oraz z dołączonym wiatrakiem 12 cm Pabsta. Subiektywna ocena głośności pracy (w skali od 0 do 5, im mniej tym ciszej):
  • Prędkość obrotowa coolera: 0rpm - ocena hałasu 0 / 5
  • Prędkość obrotowa coolera: 1000rpm - ocena hałasu 1 / 5
  • Prędkość obrotowa coolera: 1500rpm - ocena hałasu 2 / 5

poprzednia strona (Thermaltake Sonic Tower Rev.2)    -   następna strona (Thermaltake MaxOrb)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Wydajne chłodzenie - test 6 coolerów @ CPU
 
 » Thermaltake Sonic Tower Rev.2
 » Thermaltake MaxOrb
 » Scythe Katana II
 » Scythe Mine Rev.B
 » Coolink Silentator
 » Spire Fourier IV (SP607B3-C)
 » Platforma testowa
 » Testy
 » Podsumowanie
Wyświetl komentarze do artykułu »