Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
RECENZJE | Wydajne chłodzenie - test 6 coolerów @ CPU
    

 

Wydajne chłodzenie - test 6 coolerów @ CPU


 Autor: DYD | Data: 30/07/07

Spire Fourier IV (SP607B3-C)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Cooler Spire Fourier IV posiada radiator z finami w kształcie fali. Zarówno podstawka radiatora, jak i finy wykonane są z miedzi. Cooler wyposażono w cztery ciepłowody (heat-pipe), odprowadzające temperaturę z rdzenia na finy. Łożyskowany, niebieski wentylator 90 mm zamontowany jest od spodu radiatora. Deklarowana przez producenta głośność pracy wiatraka wynosi od 19 dB do 26 dB (w zależności od prędkości obrotowej 2300 - 3300 rpm).

Fourier IV zapakowany jest w duże, kartonowe pudło. W standardowym wyposażeniu znajdziemy elementy montażu, instrukcję (akurat w testowej wersji nie było) oraz pastę termoprzewodzącą w strzykawce. Cooler można montować na podstawkach Socket 754 / 940 / 939 / AM2 / LGA 775.

W wyposażeniu znajdziemy także wyprowadzony na zewnątrz (śledź PCI) potencjometr do regulacji prędkości obrotowej wentylatora.

Wymiary radiatora wynoszą 126 x 107 x 99 mm , zaś wymiary wiatraka 92 x 25 mm. Waga tego modelu wyniosła 637 g.

Z montażem pod podstawkę AM2 wynikł jednak spory problem. Po pierwsze, wymagał obecności dwóch osób, gdyż inaczej trzeba by wykonywać cyrkowe ewolucje przy pomocy dodatkowych podpórek, aby samemu zamontować cooler. To pierwszy duży minus. Druga wada dotyczy podstawki AM2, która przy mocniejszym skręceniu dotykała do newralgicznych układów na płycie, co mogło spowodować zwarcie. Zastosowano tutaj podkładkę uniwersalną pod 754/939/940 i AM2 i stąd ten problem. Widać to dobrze na zdjęciach. Trzeba było mocno uważać, ewentualnie podłożyć jakiś materiał izolacyjny, aby nie doszło do zwarcia.

Dołączony do wiatraka potencjometr kontroluje prędkość obrotową w zakresie 2300~3300 rpm - co przekłada się na hałas o punktacji od 3/5 do 5/5 (to już maksymalna suszarka). W testach subiektywna ocena głośności pracy Spire Fourier IV (w skali od 0 do 5, im mniej tym ciszej) wyniosła:
  • Prędkość obrotowa coolera: 1500rpm - ocena hałasu 2 / 5
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Wydajne chłodzenie - test 6 coolerów @ CPU
 
 » Thermaltake Sonic Tower Rev.2
 » Thermaltake MaxOrb
 » Scythe Katana II
 » Scythe Mine Rev.B
 » Coolink Silentator
 » Spire Fourier IV (SP607B3-C)
 » Platforma testowa
 » Testy
 » Podsumowanie
Wyświetl komentarze do artykułu »