Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Wydajne chłodzenie - test 5 zaawansowanych coolerów
    

 

Wydajne chłodzenie - test 5 zaawansowanych coolerów


 Autor: DYD | Data: 23/01/07

ASUS Silent Square

Asus w swojej ofercie posiada także kilka systemów chłodzących. Jednym z nich jest model Silent Square należący do gamy produktów oznaczonych jako Gaming. Jego budowa przypomina nowoczesny biurowiec. Obwód radiatora jest stosunkowo wąski (długość liczy 115mm a szerokość 105mm), lecz wysokość to już imponująca wartość aż 140mm. Radiator składa się z miedzianej podstawki (o wymiarach 40mm x 38mm, w miarę gładka), z której po dwóch stronach wychodzi po 5 rurek termoprzewodzących heatpipe (łącznie więc jest ich 10). Rurki wlutowane zostały w drugą cześć radiatora, złożonego z licznej ilości żeberek. Pomiędzy dwoma częściami radiatora, w środku wmontowano wentylator o średnicy 9cm. Srebrno-czarny Silent Square wykonano przy użyciu miedzi i aluminium, co przeniosło się na 673g ciężar.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Silent Square przeznaczony jest dla podstawek AMD 939/940/754 i Intel 478/479/LGA775. Zarówno przy montażu na płytach AMD jak i Intela, stosujemy tę samą płytkę usztywniającą oraz pozostałe dwa elementy mocujące. Oprócz tego, że trzeba płytę główną od spodu usztywnić (a więc konieczne jest wyjęcie płyty z obudowy), montaż jest prosty i przyjemny. W wersji dla LGA775 po zamontowaniu płytki usztywniającej, wkładamy element mocujący z czterema śrubkami na gniazdo nakładamy radiator i specjalną zapinką usztywniamy całość. I to wszystko.

Konstrukcja radiatora jest tak przygotowana, że raczej nie powinna kolidować z innymi elementami na płycie. Nie ma więc obaw, że radiator zablokuje dostęp np. do pamięci RAM. Z drugiej jednak strony, budowa radiatora w mniejszym stopniu spełni się w wychładzaniu takich elementów płyty głównej jak chipset czy pamięci.

Wentylator w zależności od prędkości obrotowej posiada różne natężenie niebieskiej poświaty poprzez diody LED. Regulatora tutaj nie mamy, ale wiatrak posiada 4-pinową wtyczkę, która w połączeniu z odpowiednią skonfigurowaną płytą główną powinna sterować płynnie obrotami wiatraka w zależności od obciążenia CPU. W testowej płycie mimo 4-pinowego gniazda, wiatrak niezależnie od temperatury miał prędkość ~2000rpm, jednak przy tej prędkości nie powodował dużego hałasu. Przy zastosowaniu zewnętrznego regulatora i prędkości ~780rpm był praktycznie niesłyszalny. Producent deklaruje głośność na poziomie 18dBA podczas normalnej pracy wiatraka.

Instrukcja instalacji coolera jest w wielu językach, ale bez polskiej wersji.

Cena 185 zł. Specyfikacja producenta: [ link ]Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Wydajne chłodzenie - test 5 zaawansowanych coolerów
 
 » SilverStone Nitrogon 06 Heatpipe
 » ASUS Silent Square
 » Cooler Master Hyper TX Intel
 » Pentagram Freezone HP-120 AlCu
 » Noctua NH-U12F
 » Platforma i specyfikacja testowa
 » Testy
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »