Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | Wydajne chłodzenie - test 5 zaawansowanych coolerów
    

 

Wydajne chłodzenie - test 5 zaawansowanych coolerów


 Autor: DYD | Data: 23/01/07

Noctua NH-U12F

Na koniec “mała” ciekawostka w postaci modelu NH-U12F firmy Noctua. Ta austriacka firma specjalizuje się w produktach chłodzących. Wedle informacji na stronie Noctua wytwarza wydajne radiatory oraz bardzo ciche wentylatory. Czy to się potwierdzi ? – to okaże się za chwilę. Czym zatem charakteryzuje się ich produkt? NH-U12F łączy w sobie wielki radiator (o oznaczeniu NH-U12) o wymiarach 124,5mm x 94,5 x 27,5mm (wysokość, szerokość, długość) oraz wentylator o oznaczeniu NF-S12-1200. Piszę o tym, gdyż można zakupić oddzielnie zarówno sam radiator jak i wentylatory. Niepodświetlany wiatrak o 7 łopatkach w kolorze brązowo-beżowym pracuje standardowo z prędkością ~1200rpm, jednak każdy posiada dodatkowy “spowalniacz” do ~800rpm. Wentylatory pracują bardzo cicho, nawet przy ~1300rpm jest wyjątkowo cichy. Producent deklaruje głośność na poziomie 17 dB przy ~1200rpm oraz jedynie 8 dB przy 800rpm. Muszę przyznać, że wiatraki Noctua okazały się najcichsze ze wszystkich testowanych.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Już pierwsze zetknięcie z modelem Noctua NH-U12F sprawia odczucie, iż mamy doczynienienia z produktem wysokiej jakości. Po rozpakowaniu eleganckiego opakowania, oprócz podstawowych części znajdziemy oddzielne zapakowanie torebki, kryjące w sobie części przeznaczone dla danego gniazda. Mamy więc jedną torebkę z zawartością dla AMD K8 (754/939/940), kolejną dla LGA775 i trzecią dla AM2 oraz czwartą z kilkoma wspólnymi elementami. Swoją drogą elementów jest dużo, więc wrzucenie ich do jednego worka było by wielką pomyłką. Instrukcja tylko w języku angielskim, ale wydana bardzo solidnie – mimo dużej ilości elementów mocujących, dzięki niej jesteśmy prowadzeniu jak po sznurku i na pewno nie pogubimy się przy montażu. Sama instrukcja jest wydana w formie małej książeczki (62 strony), na dobrym jakości papierze, co także umila proces instalacji i utwierdza, iż obcujemy z produktem z wysokiej półki. Oczywiście mamy tutaj też sporo pasty oraz śrubokręt. Pełen komplet!

Konstrukcja radiatora jest w miarę prosta - wypolerowana miedziana podstawa wypuszcza z siebie 8 rurek termoprzewodzących (po 4 na jedna stronę), które pną się do góry scalone w żeberkowy, aluminiowy radiator. 12 centymetrowy wiatrak dołączamy z boku do jednej ze ścianek radiatora – tutaj uwaga, do radiatora można dołączyć także drugi 12 centymetrowy wentylator, dla jeszcze lepszego przepływu powietrza. Obydwa wentylatory przypinane są do radiatora w ten sam sposób, specjalnymi klamerkami oraz dodatkowo odizolowane gumowymi paskami, aby wyeliminować ewentualny rezonans. Oczywiście wszystkie elementy mamy w zestawie (wentylator jednak w zestawie jest tylko jeden).

NH-U12 ma taką budowę, iż można go ustawić w dwóch położeniach i to na każdym gnieździe. Można go umocować w pozycji wydmuchującej ciepło przez tylną część obudowy lub w pozycji dmuchającej do góry. Radiator waży 638g, zaś wentylator 147g, łącznie więc 785g w wersji z jednym coolerem, zaś 932g z dwoma coolerami. Z uwagi że producent podesłał dodatkowe dwa wiatraki, Noctua w testach wystąpi jako bonus także w wersji 2 plus 1, czyli dwa wiatraki dołączone do radiatora oraz trzeci wydmuchujący powietrze na zewnątrz.

Cena 199 zł. W Polsce niebawem w sprzedaży. Specyfikacja producenta: [ link ]Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Wydajne chłodzenie - test 5 zaawansowanych coolerów
 
 » SilverStone Nitrogon 06 Heatpipe
 » ASUS Silent Square
 » Cooler Master Hyper TX Intel
 » Pentagram Freezone HP-120 AlCu
 » Noctua NH-U12F
 » Platforma i specyfikacja testowa
 » Testy
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »