Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Wydajne chłodzenie - test 5 zaawansowanych coolerów
    

 

Wydajne chłodzenie - test 5 zaawansowanych coolerów


 Autor: DYD | Data: 23/01/07

Wydajne chłodzenie - test 5 zaawansowanych coolerówW niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej kilku świeżym i wydajnym rozwiązaniom do schładzania naszej jednostki centralnej. Od zawsze wiadomo, że procesory wytwarzają niechcianą wysoką temperaturę, którą następnie trzeba skutecznie eliminować. Standardowe coolery nie zawsze oferują wydajne chłodzenie i co równie ważne, cichą pracę. Tutaj dużo lepiej sprawdzają się dedykowane, zaawansowane systemy chłodzące, których na rynku zaczyna być coraz więcej.

W tym artykule opiszemy, zbadamy, przesłuchamy i przetestujemy następujące modele: SilverStone Nitrogon 06 Heatpipe, ASUS Silent Square, Cooler Master Hyper TX Intel, Pentagram Freezone HP-120 AlCu oraz Noctua NH-U12F. Są to w większości solidnie “chłodziwa”, których głównym celem jest dobrze chłodzić i nie powodować hałasu. Jak wypadły w praktyce – o tym przekonamy się po lekturze artykułu. Zapraszam.


Test pięciu zaawansowanych coolerów - kliknij, aby przejść dalej


SilverStone Nitrogon 06 Heatpipe

Masywny model coolera Nitrogon 06 firmy SilverStone zbudowany jest w oparciu o duży radiator z zamontowanym 9-łopatkowym wentylatorem o średnicy 12 cm. Dobrze wypolerowana miedziana podstawa (o wymiarach 44mm x 40mm) radiatora łączy się poprzez trzy rurki heat pipe odprowadzające ciepło z dużym radiatorem zbudowanym z wielu aluminiowych żeberek. Wszystkie trzy rurki heat pipe o średnicy 8mm umieszczone są wzdłuż kwadratowego, aluminiowego radiatora, oddając temperaturę z miedzianej podstawy. Na górze całej konstrukcji zamontowany jest wiatrak. Radiator wraz z wiatrakiem waży 790g.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Nitrogon 06 przeznaczony jest dla podstawek AMD 939/940/754 i Intel 478/479/LGA775. Pojawiła się także wersja coolera wspierająca podstawkę AM2.

Montaż na platformie LGA775 nie jest zbyt przyjazny użytkownikowi. Po pierwsze trzeba liczyć się z wyjęciem płyty z obudowy, gdyż konieczne jest dostanie się pod jej spód. Tam montujemy specjalną metalową usztywniającą płytkę z materiałową izolacją. Następnie wkładamy cztery śrubki ze specjalnymi nakrętkami, po czym nakładamy radiator. W tym momencie (nakładania radiatora) posiadacze płyt z gniazdem LGA775 muszą zwrócić uwagę, czy metalowe płytki mocujące radiator nie nachodzą na jakieś elementy płyty głównej. Jeśli to się zdarzy, należy zdemontować te płytki i zastąpić je innymi, dołączonymi do zestawu. Należy także zabezpieczyć metalowe płytki plastykowymi naklejkami, aby nie spowodować zwarcia na płycie. Jeśli już radiator dobrze i bezpiecznie osiądzie na płycie, trzeba go dokręcić czterema nakrętkami wyposażonymi dodatkowo w sprężynki. Dokręcenie tych śrubek może być kłopotliwe, gdyż z uwagi na konstrukcje radiatora i niektóre elementy płyty (np. radiator na chipsecie) mogą utrudniać dostęp do śrubek. Trzeba więc trochę pogimnastykować palce, aby sprostać temu zadaniu. Należy także uważać przy dokręcaniu, aby nie dokręcić ich zbyt mocno, gdyż może to spowodować nadmierne wygięcie laminatu płyty głównej - pamiętajmy także, że radiator odpowiednio waży.

Kolejnym krokiem jest montaż wiatraczka oraz regulatora obrotów, który ma swoje wyprowadzenie na tylnym panelu. Regulacja w przypadku testowanego modelu możliwa jest w zakresie od 0 do 2700 obrotów na minutę. Tak więc regulator po przejściu na niskie obroty ma także opcję wyłączenia się. SilverStone jednak zrezygnował z tego rozwiązania i już teraz w sprzedaży regulator nie umożliwia zatrzymania się wiatraczka i oferuje minimalny poziom obrotów w okolicach ~800rpm. Jeśli jednak użytkownik spotka się z wersją taką jak w teście, musi sprawdzić czy jego procesor sprosta chłodzeniu samym radiatorem. Testowy Pentium 4 Extreme Edition (notabene wyjątkowa grzałka, zegar 3.73 GHz, HT, 1066 MHz, 90nm, 130W TDP) w trybie bezczynności (idle) uzyskał 75C°, więc dla tego procesora ta opcja jest nieprzydatna i niebezpieczna. Jednak w przypadku procesorów z mniejszym apetytem na wydzielanie ciepła, Nitrogon 06 powinien w trybie idle dać radę pracować pasywnie.

Sam radiator można zamontować na płycie w różnych kierunkach, aby np. bardziej wyciągał ciepło z chipsetu lub pamięci RAM. Z uwagi na duże gabaryty radiatora (wymiary z wentylatorem to 125.4mm długość x 78mm wysokość x 148mm szerokość) na niektórych płytach blokuje on dostęp do pamięci, co może być kłopotliwe, jeśli przy zamontowanym radiatorze zechcemy je wymienić.

Radiator jest koloru srebrnego z czarnymi elementami oraz białym, nie podświetlanym wiatrakiem. Wyłazi z niego dość sporo kabelków: jeden 3-pinowy podłączamy do gniazdka zasilania CPU, drugi łączymy z regulatorem obrotów, a trzeci służy do połączenia poprzez molex zasilania dla tego małego "potworka". Jest oczywiście monitoring obrotów wiatraka w systemie.

Jeśli chodzi o głośność to przy prędkości obrotowej ~800rpm jest praktycznie niesłyszalny, przy ~1500rpm już wyraźnie go słychać, zaś w maksymalnych obrotach ~2700rpm to już solidna suszarka – da się wytrzymać tylko w ochraniaczach na uszy. Producent deklaruje głośność w zakresie 21.0dBA ~ 42.2dBA.

Instrukcja instalacji coolera jest w wielu językach, ale bez polskiej wersji.

Cena 218zł. Specyfikacja producenta: [ link ]

poprzednia strona (SilverStone Nitrogon 06 Heatpipe)    -   następna strona (ASUS Silent Square)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Wydajne chłodzenie - test 5 zaawansowanych coolerów
 
 » SilverStone Nitrogon 06 Heatpipe
 » ASUS Silent Square
 » Cooler Master Hyper TX Intel
 » Pentagram Freezone HP-120 AlCu
 » Noctua NH-U12F
 » Platforma i specyfikacja testowa
 » Testy
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »