Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Myszka Cooltek Hurricane - pogromca Logitecha!
    

 

Myszka Cooltek Hurricane - pogromca Logitecha!


 Autor: Spieq | Data: 26/01/06

Sterowniki - studium frustracji spieka

W kwestii sterowników obowiązują pewne prawdy:

   a) sterowniki MS: najlepsze
   b) sterowniki Logitecha: najczęściej działają
   c) sterowniki Razera: często nie działają
   d) sterowniki A4Techa: zaczynają gonić "czołówkę"

Do niniejszych prawd ludowych dochodzi jeszcze jedna:

   e) sterowniki Coolteka: prawie ich... nie ma

Zabrzmiało to zaskakująco i to jest smutne. Przy okazji testów A4Techa X-718 wspominałem, że jeśli będą dobre sterowniki, to będę je wynosił pod niebiosa. W przypadku driverów do Hurricane'a w zasadzie nie wiem, co pisać. To, jak wyglądają, wiedziałem już przed testami, ale sądziłem naiwnie, że może od czasów testów na łamach niemieckich serwisów coś w kwestii softu ruszyło do przodu. Nic nie ruszyło, jesteśmy wciąż w tym samym miejscu. Aby nie być gołosłownym, dzielę się dokumentacją zdjęciową:

Nie wiemy tak naprawdę, nawet jakiej firmy tyczą się powyższe sterowniki, nazwanie całości "Wheel Mouse" to jakiś ponury żart, który w ogóle mnie nie rozbawił. Na dodatek zdjęcie "czegoś", co poniekąd jest myszką, ale nie tą, którą aktualnie mam na podkładce. Już sama płytka ze sterownikami sprawia wrażenie niepozornej, licha jest również jej zawartość, ponieważ całość softu spokojnie zmieści się na jednej parszywej dyskietce. Pachnie mi w tym momencie jakąś dziwną partyzantką (czego boją się pracownicy Coolteka? Aż nie mam odwagi posądzać ich o tak monstrualne lenistwo). Ustawienie trybu zgodności z MS lub przeskoku scrolla to jakiś śmiech na sali, bogatsze są już standardowe drivery w systemach Windows. I tak w istocie jest, musimy żonglować "sterownikami" Coolteka, jak i wchodzić do Panelu sterowania, gdzie ustawimy pozostałe parametry typu czułość myszki, akcelerację lub szybkość dwukliku. O tyle "dobrze", że mamy ikonkę sterowników w trayu, możemy więc w każdej chwili skorzystać z ich "bogactwa".

Sterowniki wzbudziły we mnie irytację, ale nie można mówić o nich samych negatywnych rzeczy. Jest jedno światełko w tunelu, to druga zakładka w driverach. W niej ustalimy sobie charakter klawiszy funkcyjnych (przycisk pod rolką i 2 klawisze boczne). Chyba ze względu na fakt braku możliwości zastosowania własnych pomysłów lista wyboru funkcji, które możemy przypisać, jest całkiem bogata:

1. System default
2. F1
3. F2
4. F3
5. F4
6. F5
7. F6
8. F7
9. F8
10. F9
11. F10
12. Esc
13. Backspace
14. Enter
15. Space
16. Delete
17. Page Up
18. Page Down
19. Tab
20. Home
21. End
22. Up
23. Down
24. Left
25. Right
26. Undo
27. Redo
28. Cut
29. Copy
30. Paste
31. Explorer
32. Find Computer
33. Find File
34. System Help
35. Middle Buton
36. Minimize All Windows
37. Run...
38. Start Menu
39. System Property
40. Undo Minimize All Windows
41. Control Panel
42. Close Application
43. Double Click
44. Maximize Window
45. Minimize Window
46. Drag Lock
47. Shift Lock
48. Control Lock
49. Horizontal Wheel
50. Launch Default Browser
51. Launch Default E-mail
52. Internet Explorer Backward
53. Internet Explorer Forward
54. Universal Scroll
55. Connect to Internet

Moją uwagę szczególnie zwróciły funkcje typu "Launch Default E-mail" lub "Launch Default Browser", które wprawdzie mogę aktywować z poziomu klawiatury MS, ale za pomocą myszki operacje tego typu przebiegają znacznie szybciej. Wkleiłem cały spis, byście mieli czarno na białym - jeśli nie ma jakiejś Waszej ukochanej funkcji, to niestety nie będziecie mogli jej dodać. Przynajmniej będziecie mieli pewność przed zakupem.

Rozdziały ze sterownikami tradycyjnie kończą się testem częstotliwości gryzonia za pomocą aplikacji Mouserate. Od razu Wam zdradzę, że producent nie kwapi się specjalnie do poinformowania nas, ile takowa wynosi. Stąd byłem dość sceptycznie do całego procesu. Życie po raz kolejny zaskakuje - standardowo wyniosła ona ~500Hz, co w porównaniu z lichym wynikiem A4Techa X-718 w granicach 125Hz, musi robić wrażenie. Pamiętajmy jednocześnie, że azjatycki producent "krzyczał" na pudełku, że czas reakcji X-718 wynosi tylko 1ms, a lipa wyszła straszna. Postanowiłem przy okazji podrasować wynik, nie spodziewałem się cudów, a tu po raz kolejny miła niespodzianka:

Panie i Panowie - mamy nowego króla! Logitechy z serii G męczyły się strasznie, Copperhead zbliżał się momentami do granicy 700Hz, a Cooltek Hurricane magiczną granicę 1000Hz osiągnął bez jakiegokolwiek wysiłku (na dodatek "amplitudy" są bardzo małe - proszę spojrzeć na odchyły względem 1000Hz). Wynik ten osiągniemy przy szybkich ruchach dłoni, nie musimy jednak nią machać tak ostro, jak w przypadku badania częstotliwości Copperheada. Bardzo miła niespodzianka, choć dla mnie fakt kompletnie nie do wyczucia.

Pozostaje nam jeszcze sprawa akceleracji wstecznej, czy istnieje ona w testowanym Coolteku? Przyznam, że początkowo miałem dość rozbieżne zdanie na ten temat. Miałem wrażenie, że jednak występuje - przy maksymalnie szybkich ruchach ręką (przy jakich później nadgarstek pobolewa dość znacznie) kursor jakby stawał momentami... Najprawdopodobniej miałem zwidy - żadne zdjęcie z Painta tego nie wychwytuje (szybkie ruchy ręki - prościutkie kreski, bez żadnych zygzaków lub "stopów"). Podkreślam: nie udało mi się tego udowodnić, więc można stwierdzić, że akceleracji wstecznej w Coolteku nie ma. Hurricane przez cały okres testów sprawował się wzorowo, UT2k4, czyli gra niezwykle dynamiczna nie "wykazała" żadnych ciągot sensora Coolteka do odmowy współpracy. Może zwykłe uprzedzenie i obawy co do jakości nieznanej marki...







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Myszka Cooltek Hurricane - pogromca Logitecha!
 
 » Wstępniak
 » Gabaryty myszki
 » Estetyka wykonania
 » Wygoda użytkowania
 » Sterowniki - studium frustracji spieka
 » Hurricane Mouse - obiekt pożądania graczy?
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »