Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Core i5: testy i recenzja nowej platformy
    

 

Core i5: testy i recenzja nowej platformy


 Autor: TheDJ | Data: 08/09/09

Pobór energii

Ilość pobieranej energii przez komputer staje się coraz ważniejszym parametrem przy wyborze komponentów. I nie chodzi tylko o oszczędzanie środowiska, ale i o oszczędność czysto finansową. W końcu każda kilowatogodzina nas kosztuje, a przecież nie o to chodzi by mieć kolejny grzejnik na zimę.

My mierzyliśmy pobór energii w trzech trybach: spoczynku, w grze 3D oraz przy pełnym obciążeniu procesora (Prime 95) oraz grze 3D. W pierwszym przypadku w tle nie było uruchomionych żadnych aplikacji. Gra 3D to World in Conflict. Ostatni test to World in Conflict puszczony na dwóch rdzeniach procesora, zaś na pozostałych działał Prime95.

Warto pamiętać!
  1. Sprawdzamy pobór energii przez cały komputer, a nie przez sam procesor!
  2. Ze względu na technologię HyperThreading procesory Core i7 pobierają więcej energii w teście. Nie wynika to jednak z realnie większego zapotrzebowania na energię, a ze specyfiki testu, który generuje większe obciążenie wraz ze wzrostem sprawności samego procesora, a ta jest niewątpliwie większa w przypadku Core i7 HT-ON, niż Core i7 HT-OFF.
  3. Procesory miały wyłączone mechanizmy oszczędzania energii (oprócz jednego przypadku - zaznaczone na wykresie).

IDLE:

Rzeczywiście komputer z Core i5 750, jak i Core i7 860 pobierają nieco mniej energii niż Core i7 9xx + X58. Różnica wynosi około 15-20W.

Gra 3D:

W zasadzie wszystkie Quady notują wyniki w okolicach 230-240W, podczas gdy komputery z Core i5 750 jak i Core i7 860 pobierają około 20W mniej!

Gra 3D + Prime95

Niższy wynik Core i5 750 od Core i7 860 wynika właśnie z faktu, że ten drugi ma włączoną funkcję HyperThreading. Jest to właśnie dowód na to, co pisaliśmy na początku tego rozdziału. Nie zmienia to jednak faktu, że Core i5 750 prezentuje się naprawdę dobrze - notuje bowiem wynik nieznacznie tylko gorszy od dwurdzeniowych procesorów!Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Core i5: testy i recenzja nowej platformy
 
 » Nehalem aka Core i7 - ogólny zarys budowy
 » Lynnfield, czyli Core i5 7xx oraz Core i7 8xx
 » Cechy Core i5 7xx oraz Core i7 8xx w praktyce
 » Platformy sprzętowe
 » TESTY - aplikacje
 » TESTY - gry
 » Pobór energii
 » Podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »