Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Core i5: testy i recenzja nowej platformy
    

 

Core i5: testy i recenzja nowej platformy


 Autor: TheDJ | Data: 08/09/09

Podsumowanie

Słowo końcowe wypada podzielić na dwie części: dla Core i5 750 oraz Core i7 860 i tak też czynimy.

Core i5 750
Ponad wszelka wątpliwość jest to procesor na który długo czekała spora grupa użytkowników zwana graczami. To właśnie w grach Core i5 750 oferuje wydajność na poziomie Core i7 920 w sporo niższej cenie. HyperThreading, który przydaje się w zastosowaniach profesjonalnych jak rendering czy kodowanie filmów, jest jednak w grach praktycznie zbędny a czasem nawet przeszkadza (Colin McRae DiRT). Wyłączenie HT to również niższy pobór energii oraz nieco większy potencjał w zakresie podkręcania.

Core i5 750 skutecznie rywalizuje zarówno z procesorami konkurencji w postaci Phenomów II X4 serii 9xx, jak i poprzednimi 4-rdzeniowcami Intela - Core 2 Quad Q9xxx. Oczywiście osoby, które już mają płytę AM3 / LGA775 zapewne nie będą skłonne szybko wymieniać swój komputer na platformę Core i5 + P55, ale jeśli ktoś planuje zakup całego komputera bądź jego najważniejszych elementów, to wybór Lynnfielda w najsłabszej obecnie odmianie wydaje się być oczywisty.

Rzecz jasna dużo będzie zależeć od polityki cenowej producentów płyt głównych, ale wszystko wskazuje na to, że już niebawem zobaczymy konstrukcje w cenie niższej niż 400 złotych. Jasna perspektywa na przyszłość (32 nanometry) to również duża zaleta platformy LGA1156. Szkoda tylko, że w większości przypadków trzeba się będzie zaopatrzyć w nowe chłodzenie.

Core i7 860 & 870
Na temat tego drugiego nie ma się co specjalnie rozwodzić. Oferuje on raptem 133 MHz więcej niż model 860, a kosztuje drugie tyle. Core i7 860 jest tutaj zdecydowanie ciekawszą propozycją. Kosztuje bowiem około 1050 złotych, czyli porównywalnie do Core i7 920. Jednocześnie w większości zastosowań na ustawieniach domyślnych jest od niego sporo szybszy - nowe tryby Turbo się tutaj kłaniają. Podkręcanie przebiega podobnie - zakres 4000 - 4300 MHz jest w zasięgu ręki. Do tego płyta główna na P55 jest tańsza. Czegóż chcieć więcej?

Oczywiście wybór między Core i7 920, a Core i7 860 jest mocno uzależniony od naszych potrzeb oraz planów na przyszłość. Jeśli np. zamierzamy się wyposażyć w procesor 6-rdzeniowy to LGA1366 jest właściwym wyborem. 6-rdzeniowe procesory nie pojawią się na LGA1156, a przynajmniej nic o tym nie wiadomo. Jeśli jednak naszym priorytetem jest późniejsza wymiana procesora na wersję bardziej energooszczędną (32 nanometry) i jednocześnie nie potrzebujemy montować 4 kart graficznych, to wybór Core i7 860 wydaje się być zdecydowanie lepszy.

Platforma LGA1156 + Intel P55
Nie ulega wątpliwości, że nowa platforma Intela dla komputerów domowych wygląda bardzo interesująco. Za sporo mniejsze pieniądze niż Core i7 920 dostajemy porównywalną (a często wyższą) wydajność i jeszcze komputer pobiera nieco mniej energii. Integracja kontrolera PCI-E w procesorze pozwoliła znacząco uprościć konstrukcję płyty głównej. Chipset jest jednomostkowy i do jego chłodzenia wystarcza miniaturowy wręcz radiator. Wszystkie ważne funkcje przejął procesor, który jak wiemy, zdecydowanie łatwiej jest schłodzić. Szkoda tylko, że Intel nie zdecydował się na wypuszczenie platformy LGA1156 wcześniej...

Postanowiliśmy przyznać nagrody dla prezentowanych dziś procesorów:


TwojePC - WYRÓŻNIENIE!
Core i5 750
Za rewelacyjny stosunek wydajności do ceny, niski pobór energii oraz spore możliwości w zakresie podkręcania.


TwojePC - OK!
Core i7 860
Za zaoferowanie wydajności Core i7 920 w niższym segmencie cenowym.


poprzednia strona (Podkręcanie)    -   następna strona (Podsumowanie)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Core i5: testy i recenzja nowej platformy
 
 » Nehalem aka Core i7 - ogólny zarys budowy
 » Lynnfield, czyli Core i5 7xx oraz Core i7 8xx
 » Cechy Core i5 7xx oraz Core i7 8xx w praktyce
 » Platformy sprzętowe
 » TESTY - aplikacje
 » TESTY - gry
 » Pobór energii
 » Podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »
 
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

Sklep komputerowy Reactor.Pl      Sklep komputerowy Reactor.Pl