Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Tuning dźwięku w notebooku - X-Fi Xtreme Audio
    

 

Tuning dźwięku w notebooku - X-Fi Xtreme Audio


 Autor: NimnuL | Data: 25/07/07

Oprogramowanie

Przeanalizujmy teraz oprogramowanie dostarczone przez producenta. Niestety użytkownicy innych systemów niż Microsoft Vista lub XP (SP2, x64 lub MediaCenter) nie nacieszą się nowym produktem Creative, bowiem sterowniki oraz oprogramowanie przeznaczone są tylko dla nowych OS-ów Microsoft.


(kliknij, aby powiększyć)

Karta dźwiękowa natychmiast po włożeniu do slotu ExpressCard zostaje rozpoznana przez system operacyjny. Możemy więc przystąpić do zainstalowania programów dostarczonych na płycie. Do wyboru mamy dwie możliwości. Załadowanie samych sterowników do karty dźwiękowej lub zainstalowanie na dysku opasłego softu ważącego blisko ćwierć gigabajta.

Proces instalacji przebiega szybko i sprawnie, a po jej zakończeniu i restarcie komputera można zacząć cieszyć się nowym nabytkiem. W każdym momencie możemy również skorzystać z automatycznego uaktualniania oprogramowania, wystarczy jedynie podłączenie do Internetu oraz wybranie stosownej opcji.


(kliknij, aby powiększyć)

Oprogramowanie zagnieżdża się w pasku systemowym w postaci jednej ikony. Po kliknięciu na nią pojawia się menu z bezpośrednim dostępem do regulatora głośności oraz softu Creative. Nieco uboższy pasek (MediaSource Go!) zagnieżdża się natomiast na górze ekranu z uaktywnioną opcją autoukrywania.


(kliknij, aby powiększyć)

Programiści zaserwowali nam atrakcyjny graficznie interfejs sterujący wszystkimi funkcjami karty dźwiękowej. Całość przypomina stacjonarny wzmacniacz z dużym pokrętłem głośności w części centralnej. Wszelkie opcje podzielono na osiem grup dostępnych po naciśnięciu odpowiednich ikon.


(kliknij, aby powiększyć)

W pierwszej sekcji ustawień wybierzemy rodzaj podłączonego urządzenia począwszy od słuchawek, a na głośnikach w systemie 7.1 skończywszy, a także wyregulujemy poziom głośności poszczególnych kanałów. Możemy również uaktywnić opcję podbijającą tony niskie w zakresie 10-200Hz (od 0 do +12dB). To ukłon w stronę miłośników dudnienia.


(kliknij, aby powiększyć)

Kolejna zakładka pozwoli wybrać zdefiniowany efekt przestrzenny i dostosować jego siłę (w zakresie od -60 do +12dB). Następne opcje nazwane X-Fi CMSS-3D również odpowiedzialne są za efekty przestrzenne. Tym razem można zmiksować dźwięk stereo do wielokanałowego, oczywiście uzyskanego w sposób programowy. Dotyczy to zarówno słuchawek jak i głośników. W przypadku tych ostatnich dźwięk puszczany jest na analogowe wyjścia w dodatkowym module.

X-Fi Crystalizer ma na celu polepszenie doznań akustycznych w muzyce zapisanej w plikach MP3. Z założenia ma poprawiać przejrzystość, dynamikę i szczegółowość dźwięku. Bardzo podobna funkcja implementowana jest w niektórych odtwarzaczach MP3 (np. w iAudio gdzie nazwano ją MP Enchance).

W opcjach nie zabrakło również korektora dźwięku z 10. fabrycznymi ustawieniami oraz miksera. Ustawienia Performance pozwalają na dostosowanie częstotliwości próbkowania - do wyboru 48 lub 94kHz, a także 16 lub 24b. Parametry te dotyczą jedynie odtwarzania dźwięku przez wyjścia analogowe oraz optyczne w środowisku WindowsXP. W Windows Vista można osiągnąć maksymalnie 48kHz/16b. Nagrywanie pod oboma systemami może wynosić 96kHz/24b zarówno przez wejście analogowe jak i optyczne.


(kliknij, aby powiększyć)

Uaktywnianie poszczególnych funkcji zaznaczane jest na głównym panelu ustawień.


(kliknij, aby powiększyć)

Dla osób, które skrzywiły się na widok graficznego interfejsu jest ratunek. Otóż można uruchomić te same ustawienia w klasycznie wyglądających zakładkach.


(kliknij, aby powiększyć)

Do dyspozycji jest również odtwarzacz muzyki Creative MediaSource 5 Player. Można wybierać spośród kilku skór programu, jednak żadna nie gwarantuje pełnej czytelności. Jednak co Foobar to Foobar :-)

Odtwarzacz akceptuje niemal wszystkie popularne typy plików w tym m.in. MP3, WMA, OGG, FLAC, AC3, ASF, MID, MIDI, ASF, MPA, MPE, itd. Na liście zabrakło jedynie formatu APE.

Program ten to tak naprawdę nie tylko odtwarzacz. Jego możliwości są znacznie większe.

Za jego pośrednictwem można także nagrywać dźwięk za mikrofonu, wejścia liniowego bądź optycznego, a także tego co aktualnie jest odtwarzane na komputerze. Dźwięk może być zapisany w mono lub stereo w dwóch formatach: WMA (64-320kbps) lub WAV (8-24b; 8kHz-96kHz).

Można tu także nagrać wybraną muzykę na płytę CD lub wykonać ripowanie CD-Audio do WMA (64-320kbps) lub WAV.

Pomimo dużych możliwości programu, mi osobiście nie przypadł on do gustu. Nie jest zbyt wygodny w użyciu, a jego czytelność pozostawia sporo do życzenia.


(kliknij, aby powiększyć)

Dla twórczych melomanów Creative przygotowało syntezator dźwięków. Do wyboru jest mnóstwo próbek począwszy od instrumentów perkusyjnych po dęte i smyczkowe.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Tuning dźwięku w notebooku - X-Fi Xtreme Audio
 
 » Wygląd
 » Oprogramowanie
 » W praktyce
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »