Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Cztery high-endowe coolery @ Athlon
    

 

Cztery high-endowe coolery @ Athlon


 Autor: Jasiek | Data: 17/10/03

Cztery high-endowe coolery @ AthlonMożemy być już znudzeni sztucznym namnażaniem różnych modeli coolerów nie wnoszących nic z punktu widzenia poprawy efektywności chłodzenia. Na naszym rynku wciąż brakuje konstrukcji takich firm jak Thermalright, Swifttech, czy Alpha. Niemniej pojawiło się także u nas kilka ciekawych konstrukcyjnie i godnych uwagi coolerów. Cztery takie modele dotarły do mnie wczoraj w paczce z katowickiej firmy 4MAX.

Cztery high-endowe coolery @ Athlon

Jak wypadły te w dużej mierze nowatorskie rozwiązania w dziedzinie chłodzenia powietrznego w praktyce? Opis wraz z kompletem wyników wydajnościowych jest już gotowy, zapraszam!SilentBoost     

     
SilentBoost SilentBoost (kliknij, aby powiększyć)

SilentBoost należy do nowej linii produktów Thermaltake. Zastosowano w nim w całości miedziany radiator o wymiarach 82x70x49 mm. Do średniej grubości podstawy starannie przylutowano 41 cienkich żeberek. Tego typu konstrukcje wymagają niestety sporego przepływu powietrza dla uzyskania odpowiedniej wydajności, jest to problemem jeżeli weźmiemy pod uwagę, że w założeniach SilentBoost miał być coolerem cichym. Z pomocą przyszła firma Panafo. Zastosowany wentylator 80x80mm przy akceptowalnym poziomie hałasu (21 dB według producenta) osiąga przepływ 27,5 CFM (stóp sześciennych na minutę). Jest to możliwe dzięki cichym łożyskom Panafo - Hydro Wave Bearing. W praktyce, przy 12V wentylator kręci się z prędkością około 2600rpm - jest słyszalny, jednak nie przeszkadza w normalnej pracy. Łożysko po uruchomieniu silnika, centruje się samoczynnie i niewielkie, delikatne wibracje połączone z nieco większym natężeniem hałasu są naturalnym zjawiskiem, które ustępuje w trakcie pracy. Dodatkowo w ograniczeniu szumu przepływającego powietrza pomaga rama wentylatora ze szczelinami. Zrezygnowano również z grilla osłaniającego wentylator. Instalacja coolera jest wygodna, jednak potrzebny jest do tego śrubokręt. Thermaltake dba o mało doświadczonych klientów dołączając ilustrowany opis. Podstawa radiatora jest wypolerowana, jednak w dotyku ciągle daje się wyczuć lekką chropowatość.

Zalman CNPS7000A-Cu     

     
Zalman CNPS7000A-Cu (kliknij, aby powiększyć)

CNPS7000 wykorzystuje radiator nazwany przez Zalmana - Flower Heatsink (FHS). Wyróżniają go spośród konkurencji rozmiary oraz ogromna masa - 773g. Przekracza ona specyfikacje wyznaczone dla wszystkich podstawek CPU: 450g dla Socket 754 i Socket 478 oraz 300g dla Socket A. Stąd warto uważać przy transporcie peceta wyposażonego w ten cooler. Zalman precyzyjnie przygotował mocowanie dla każdej podstawki, instalacja jest krok po kroku opisana w instrukcji.

Stosunkowo najbardziej kłopotliwa jest w przypadku Socket A, gdzie musimy wykorzystać cztery otwory montażowe wokół podstawki. Mocujemy w nich dwa uchwyty montażowe, co wymaga wyjęcia płyty z obudowy. Listę płyt SocketA kompatybilnych z tym modelem Zalmana znajdziecie tutaj.

Wracając do samego radiatora jest on fantastycznie wykonany. "Kwiatek" zapewnia ogromną powierzchnię oddawania ciepła - 3170 centymetrów kwadratowych. Podstawa została bardzo starannie wypolerowana, co jest typowe także dla starszych modeli Zalmana. Chłodzeniem radiatora zajmuje się wentylator z klasycznym, dwukulkowym łożyskiem o wymiarach 92x92mm (największy w teście). Przy 12V zapewnia on bardzo duży przepływ powietrza, a natężenie hałasu wynosi 25 dB. Przy zamkniętej obudowanie słyszymy pomruk o niskiej częstotliwości, przy którym można z powodzeniem pracować bez obawy o utratę słuchu. Za pomocą dołączonego regulatora FAN MATE 1 możemy go sobie dodatkowo wyciszyć.

Coolermaster Aero 7+     

  
Coolermaster Aero 7+ (kliknij, aby powiększyć)

Aero 7+ to również radiator z czystej miedzi, wyposażony w ciekawy wentylator turbinowy. Turbinka zasysa powietrze i kieruje je wąskim strumieniem na sam środek radiatora, gdzie grzeje się on najmocniej/najszybciej od rdzenia procesora. Coolermaster najlepiej rozwiązał problem regulacji obrotów, dołączając firmowo potencjometr, który możemy zamontować z tyłu obudowy lub na przednim panelu 3,5", co jest dla użytkownika najwygodniejsze. Jest co regulować, Aero 7+ rozpędza się do 3500rpm, generując przy okazji uciążliwy hałas (37.5 dB). Turbinę możemy spowolnić do około 1800rpm, uzyskując niski poziom hałasu, typowy dla innych coolerów w tym porównaniu. Zasilanie wyprowadzono bezpośrednio pod molexa, na 3-pionwej wtyczce do płyty głównej znajduje się tylko monitoring obrotów wentylatora. Radiator nie jest zbyt dobrze wypolerowany. Plusem jest gruba podstawa i wycinane żeberka. Cały cooler waży 559g, jest starannie i estetycznie wykonany. Dodatkowy punkt za zapinkę, umożliwiającą bardzo łatwy montaż bez użycia śrubokręta.

Revoltec Avalanche     

  
Revoltec Avalanche (kliknij, aby powiększyć)

Revoltec Avalanche wyróżnia się oryginalną konstrukcją z rurką miedzianą w środku (tzw. thermal tube), której podstawa odbiera ciepło z rdzenia CPU. Jej wypełnienie jest mi bliżej nieznane, niemieckojęzyczna strona producenta nie grzeszy nadmiarem opisów. Ciepło oddaje ponadto gęste aluminiowe ożebrowanie. Do radiatora możemy przymocować wentylator 60x60mm, producent dołącza bardzo cichy model kręcący się z prędkością nieco ponad 3000rpm. Daje on niestety bardzo niski przepływ powietrza - zaledwie 11 CFM. Wykonanie nie zachwyca. Zapinka jest twarda, przez co montaż mało wygodny. Revoltec Avalanche jako jedyny miał dołączoną pastę na bazie srebra (Aero-700) zamiast silikonowej.

Procedura testowa

Coolerki zostały przetestowane na następującej platformie:
 • Athlon 1700+ (T-Bred B0, DUT3C) @1.83 GHz (11x166), vcore: 1.70V (69W)
 • ASUS A7V8X
 • Zasilacz Sirtec HPC-402-202 DualFan (420W)
Zestaw testowy "zapakowany" był do aluminiowej obudowy CHIEFTEC AH-01-SL-U. Zamontowaliśmy w niej jeden wentylator wyciągowy Sunon 80x80mm 2.2W @5V oraz jeden wentylator chłodzący HDD - Sunon 80x80mm 1.4W @7V. Wszystkie testy zostały przeprowadzone w warunkach typowych dla zwykłego komputera, tzn. zamkniętej, w pełni złożonej obudowie. Wyniki odczytywaliśmy z sensorów płyty głównej za pomocą MotherboardMonitora 5.3.40. W systemie WinXP uruchamiany był Prime95 z wysokim priorytetem, do czasu ustalenia się maksymalnej temperatury rdzenia pod 100% obciążeniem. Wszystkie coolery zostały przetestowane z wykorzystaniem pasty termoprzewodzącej na bazie srebra - Thermopox 75AGS. Poniżej objaśnienia do tabelki z wynikami:

CPU: pomiar temperatury rdzenia CPU z diody termicznej

Pomiar został skalibrowany zgodnie z procedurą ze strony: www.arcticsilver.com.

Legenda:
 • Ambient: temperatura w obudowie
 • Delta: różnica temperatury: CPU - otoczenie
 • C/W: Delta/moc procesora. Przyrost temperatury CPU ponad otoczenie na każdy wat mocy rozpraszanej przez procesor.
Wyniki testu

SilentBoost ma optymalną wydajność w stosunku do generowanego hałasu przy nominalnej prędkości wentylatora. Producent nie dołącza regulatora obrotów, możemy zrobić to na własną rękę, jednak dalsze ograniczenie przepływu powietrza mocno ogranicza możliwości tego coolera.

Firmowy wentylator jest zdecydowanie zbyt słaby dla tego radiatora. Z drugiej strony przy wymiarach 60x60mm nie możemy się spodziewać cudów, dopiero po zamontowaniu redakcyjnej Delty przy makabrycznie wysokim poziomie hałasu udało się osiągnąć przyzwoitą wydajność. Konkurencja nie daje nawet cienia szansy Revoltecowi.

Coolermaster świetnie sprawuje się przy najwyższych obrotach. Jednak wentylator turbinowy przestaje dokuczać naszym uszom dopiero poniżej 2000rpm, gdzie Aero 7+ daje się pokonać SilentBoostowi.

Król wydajności. W trybie Normal (12V) deklasuje wszystkie coolery w tym porównaniu. Hałas możemy ograniczyć do 20dB i nawet wtedy wyniki CNPS7000A-Cu robią wrażenie!

PodsumowanieTwojePC - OK! TwojePC - WYRÓŻNIENIE! Zalman CNPS7000A-Cu: bardzo ciężki, wymaga odpowiedniej płyty głównej, najtrudniejszy montaż, najdroższy w całym teście (209zł - 4MAX) - produkt dla najbardziej wymagających użytkowników. Przemyślana, staranna konstrukcja, która daje w zamian bezkonkurencyjną wydajność przy rozsądnym natężeniu hałasu.

TwojePC - OK! SilentBoost: wypośrodkowana głośność/wydajność/cena (149zł - 4MAX). Godny polecenia, dobrze wykonany produkt.

TwojePC - OK! Aero 7+: bardzo wydajny przy maksymalnych obrotach, jednocześnie piekielnie głośny. Po wyciszeniu już tak nie zachwyca. Bardzo dobre wykonanie, najlepiej rozwiązana regulacja obrotów, akceptowalna cena (159zł - 4MAX).

Revoltec Avalanche: Wysoka cena (199zł - 4MAX). Beznadziejna wydajność, kiepskie wykonanie, wymaga mocnego wentylatora... nie polecamy.
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Cztery high-endowe coolery @ Athlon
 
Wyświetl komentarze do artykułu »
 
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

4MAX - wyłączny dystrybutor Thermaltake      4MAX - wyłączny dystrybutor Thermaltake
 • ul. Zagrody 22, 40-729 Katowice
 • Tel./Fax: +32 202-53-01 do 16:30
 • Mobile: 0 609-488-668 od 16:30
 • WWW: www.4max.pl
 • e-mail: 4max@4max.pl