Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Test Barracuda V 120GB kontra DiamondMax Plus 9 i Barracuda IV
    

 

Test Barracuda V 120GB kontra DiamondMax Plus 9 i Barracuda IV


 Autor: Kaszpir | Data: 14/11/02

Test Barracuda V 120GB kontra DiamondMax Plus 9 i Barracuda IVOd ostatniego testu dysków twardych prezentowanych na łamach TwojePC trochę czasu upłynęło, więc wraz z dzisiaj prezentowanym przeglądem staram się poprawić ten stan rzeczy. Kilka dni temu zaproponowano mi wykonanie recenzji trzech popularnych dysków twardych o pojemności 80GB, w skład których weszły produkty o prędkości 7200 RPM firm Western Digital (Caviar WD800JB), Maxtor (DiamondMax Plus 9) oraz Seagate (Barracuda ATA IV). Rodzynkiem w teście była nowość udostępniona przez Seagate'a, czyli Barracuda V 120GB w 'tradycyjnej' wersji ATA. Jako, że sam planuje zakup dysku twardego postanowiłem skorzystać z nadarzającej się okazji i podjąć się przetestowania całej rodzinki, a po zakończonych testach podzielić się z Wami uzyskanymi wynikami i wrażeniami. Podziękowania dla firmy ACT z Łodzi, która udostępniła do testów trzy 'osiemdziesiątki'.

Dane techniczne i platforma

Na początek zestaw fotografii przedstawiających bohaterów testu, tabela specyfikacji technicznej biorących udział w teście dysków twardych oraz krótka prezentacja produktów.

a) Maxtor DiamondMax Plus 9 80GB


Aby powiększyć fotkę, kliknij!

Rodzina dysków z linii DiamondMax Plus składa się z czterech modeli o różnej pojemności (60, 80, 120 i 160 GB) i prędkości obrotowej 7200 RPM. Dyski z tej serii wyposażone są w łożyska olejowe FDB (Fluid Dynamic Bearing) co powinno zagwarantować niski poziom hałasu - co jednak w testach się nie sprawdziło. Maxtor jako jedyny z producentów HDD korzysta ze swojego standardu ATA/133, choć o bardziej przyszłościowym S-ATA nie zapomina. Dostępne są trzy rodzaje dysków z rodziny DiamondMax Plus: ATA/133 2MB bufor, ATA/133 8MB bufor oraz S-ATA/150 8MB bufor. Nasz testowany model (80GB) posiadał oznaczenie 6Y080LO i wyposażony był w ATA/133 i bufor 2MB. W teście Maxtor nie ucierpiał, gdyż korzystałem z kontrolera ATA/133 i trybu Ultra ATA6. Pełną tabele specyfikacji dysków Maxtora znajdziecie na tej stronie (PDF). Gwarancja na modele z linii DiamondMax Plus wynosi 1 rok.

b) Western Digital Caviar WD800JB 80GB


Aby powiększyć fotkę, kliknij!

W rodzinie dysków Western Digital charakteryzującej się prędkością 7200 obrotów na minutę oraz standardem ATA/100 odnajdujemy dwie gałęzie: pierwsza High-Performance w skład której wchodzą modele o pojemnościach 20, 30, 40, 60, 80, 100, 120GB i buforze 2MB i druga: Special Edition, do której zaliczają się wersje 40, 60, 80, 100, 120, 180 i 200 GB oraz bufor 8MB. Nasz testowany model to Caviar WD800JB 80GB należący do serii 'Special Edition', wyposażony w dwa talerze o gęstości 40 GB każdy oraz w mechanizm 'Rotary Voice Coil'. Więcej danych o dyskach z tej linii można przejrzeć ma witrynie westerndigital.com. Dużym plusem modeli z 'JB' jest gwarancja, która wynosi 3 lata.

c) Seagate Barracuda ATA IV i Barracuda ATA V


Barracuda IV - aby powiększyć fotkę, kliknij!


Barracuda V - aby powiększyć fotkę, kliknij!

Seagate Barracuda ATA IV i Barracuda ATA V charakteryzują się prędkością 7200 RPM, standardem ATA/100 oraz buforem 2 MB (w Serial ATA bufor wzrośnie do 8 MB). Różnice pomiędzy siostrami "-cudami" zawarłem w tabeli specyfikacji poniżej. Barracuda IV, która swojego czasu (m.in. testowana u nas) zdobyła popularność dzięki dobremu transferowi oraz cichej pracy, zaczęła tracić dominację. Pojawili się nowi rywale i tutaj Seagete zaplanował atak w postaci dysku Seagate Barracuda ATA V, najpierw wyposażonego w interfejs Ultra ATA/100, a niebawem także w Serial ATA. Testowany u nas i aktualnie dostępny w sprzedaży jest na razie tylko model o pojemności 120 GB i dwóch talerzach. Posiada on opatentowane przez firmę Seagate silniki SoftSonic Fluid Dynamic Bearing (FDB), sprawiające niski poziom hałasu jaki oddaje nowa Barracuda. Specyfikację dysków firmy Seagate można prześledzić tutaj. Gwarancja na "-cudy" od roku do trzech lat.

Tyle krótkiej teorii, które wedle mojego zdania jest pomijana, przyjrzyjmy się jeszcze raz całej grupce "twardzieli", które wylądowały na moim testowym blacie oraz przeanalizujmy tabelkę.

  
Twardziele... aby powiększyć fotkę, kliknij!


specyfikacja techniczna

Platforma testowa

  

Na początek testów wspomnę o metodzie pomiarowej. Testowane dyski były podłączane do płyty głównej jako Secondary Master. Zakładana była jedna maksymalnej wielkości partycja licząca sobie 100% dostępnej pojemności na testowanym dysku z systemem plików NTFS. Jedynie do testów z programem Norton Ghost 2002 dyski zostały podzielone na dwie równe partycje po 20GB każda z systemem plików FAT32. Do testów zapisu danych (kopiowanie z dysku na dysk) służył zamiennie dysk Maxtor i Barracuda V. Wszystkie dyski twarde zostały ustawione za pomocą dodatkowego oprogramowania na maksymalną dostępną wydajność. Kontroler użyty do testów to ATA/133 z płyty VIA KT400.

poprzednia strona (Dane techniczne i platforma)    -   następna strona (Testy teoretyczne)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test Barracuda V 120GB kontra DiamondMax Plus 9 i Barracuda IV
 
 » Dane techniczne i platforma
 » Testy teoretyczne
 » Testy praktyczne
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »