Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test Barracuda V 120GB kontra DiamondMax Plus 9 i Barracuda IV
    

 

Test Barracuda V 120GB kontra DiamondMax Plus 9 i Barracuda IV


 Autor: Kaszpir | Data: 14/11/02

Test Barracuda V 120GB kontra DiamondMax Plus 9 i Barracuda IVOd ostatniego testu dysków twardych prezentowanych na łamach TwojePC trochę czasu upłynęło, więc wraz z dzisiaj prezentowanym przeglądem staram się poprawić ten stan rzeczy. Kilka dni temu zaproponowano mi wykonanie recenzji trzech popularnych dysków twardych o pojemności 80GB, w skład których weszły produkty o prędkości 7200 RPM firm Western Digital (Caviar WD800JB), Maxtor (DiamondMax Plus 9) oraz Seagate (Barracuda ATA IV). Rodzynkiem w teście była nowość udostępniona przez Seagate'a, czyli Barracuda V 120GB w 'tradycyjnej' wersji ATA. Jako, że sam planuje zakup dysku twardego postanowiłem skorzystać z nadarzającej się okazji i podjąć się przetestowania całej rodzinki, a po zakończonych testach podzielić się z Wami uzyskanymi wynikami i wrażeniami. Podziękowania dla firmy ACT z Łodzi, która udostępniła do testów trzy 'osiemdziesiątki'.

Dane techniczne i platforma

Na początek zestaw fotografii przedstawiających bohaterów testu, tabela specyfikacji technicznej biorących udział w teście dysków twardych oraz krótka prezentacja produktów.

a) Maxtor DiamondMax Plus 9 80GB


Aby powiększyć fotkę, kliknij!

Rodzina dysków z linii DiamondMax Plus składa się z czterech modeli o różnej pojemności (60, 80, 120 i 160 GB) i prędkości obrotowej 7200 RPM. Dyski z tej serii wyposażone są w łożyska olejowe FDB (Fluid Dynamic Bearing) co powinno zagwarantować niski poziom hałasu - co jednak w testach się nie sprawdziło. Maxtor jako jedyny z producentów HDD korzysta ze swojego standardu ATA/133, choć o bardziej przyszłościowym S-ATA nie zapomina. Dostępne są trzy rodzaje dysków z rodziny DiamondMax Plus: ATA/133 2MB bufor, ATA/133 8MB bufor oraz S-ATA/150 8MB bufor. Nasz testowany model (80GB) posiadał oznaczenie 6Y080LO i wyposażony był w ATA/133 i bufor 2MB. W teście Maxtor nie ucierpiał, gdyż korzystałem z kontrolera ATA/133 i trybu Ultra ATA6. Pełną tabele specyfikacji dysków Maxtora znajdziecie na tej stronie (PDF). Gwarancja na modele z linii DiamondMax Plus wynosi 1 rok.

b) Western Digital Caviar WD800JB 80GB


Aby powiększyć fotkę, kliknij!

W rodzinie dysków Western Digital charakteryzującej się prędkością 7200 obrotów na minutę oraz standardem ATA/100 odnajdujemy dwie gałęzie: pierwsza High-Performance w skład której wchodzą modele o pojemnościach 20, 30, 40, 60, 80, 100, 120GB i buforze 2MB i druga: Special Edition, do której zaliczają się wersje 40, 60, 80, 100, 120, 180 i 200 GB oraz bufor 8MB. Nasz testowany model to Caviar WD800JB 80GB należący do serii 'Special Edition', wyposażony w dwa talerze o gęstości 40 GB każdy oraz w mechanizm 'Rotary Voice Coil'. Więcej danych o dyskach z tej linii można przejrzeć ma witrynie westerndigital.com. Dużym plusem modeli z 'JB' jest gwarancja, która wynosi 3 lata.

c) Seagate Barracuda ATA IV i Barracuda ATA V


Barracuda IV - aby powiększyć fotkę, kliknij!


Barracuda V - aby powiększyć fotkę, kliknij!

Seagate Barracuda ATA IV i Barracuda ATA V charakteryzują się prędkością 7200 RPM, standardem ATA/100 oraz buforem 2 MB (w Serial ATA bufor wzrośnie do 8 MB). Różnice pomiędzy siostrami "-cudami" zawarłem w tabeli specyfikacji poniżej. Barracuda IV, która swojego czasu (m.in. testowana u nas) zdobyła popularność dzięki dobremu transferowi oraz cichej pracy, zaczęła tracić dominację. Pojawili się nowi rywale i tutaj Seagete zaplanował atak w postaci dysku Seagate Barracuda ATA V, najpierw wyposażonego w interfejs Ultra ATA/100, a niebawem także w Serial ATA. Testowany u nas i aktualnie dostępny w sprzedaży jest na razie tylko model o pojemności 120 GB i dwóch talerzach. Posiada on opatentowane przez firmę Seagate silniki SoftSonic Fluid Dynamic Bearing (FDB), sprawiające niski poziom hałasu jaki oddaje nowa Barracuda. Specyfikację dysków firmy Seagate można prześledzić tutaj. Gwarancja na "-cudy" od roku do trzech lat.

Tyle krótkiej teorii, które wedle mojego zdania jest pomijana, przyjrzyjmy się jeszcze raz całej grupce "twardzieli", które wylądowały na moim testowym blacie oraz przeanalizujmy tabelkę.

  
Twardziele... aby powiększyć fotkę, kliknij!


specyfikacja techniczna

Platforma testowa

  

Na początek testów wspomnę o metodzie pomiarowej. Testowane dyski były podłączane do płyty głównej jako Secondary Master. Zakładana była jedna maksymalnej wielkości partycja licząca sobie 100% dostępnej pojemności na testowanym dysku z systemem plików NTFS. Jedynie do testów z programem Norton Ghost 2002 dyski zostały podzielone na dwie równe partycje po 20GB każda z systemem plików FAT32. Do testów zapisu danych (kopiowanie z dysku na dysk) służył zamiennie dysk Maxtor i Barracuda V. Wszystkie dyski twarde zostały ustawione za pomocą dodatkowego oprogramowania na maksymalną dostępną wydajność. Kontroler użyty do testów to ATA/133 z płyty VIA KT400.



Testy teoretyczne


Maxtor DiamondMax Plus 9 80GB


Western Digital Caviar WD800JB 80GB


Barracuda ATA IV


Barracuda ATA V

HD Tach 2.61: Najwyższe wyniki w tym teście uzyskuje dysk Maxtor DiamondMax + 9, choć w jedym przypadku (transfer minimalny - zapis) lepszy okazał się dysk firmy Wester Digital.


Maxtor DiamondMax Plus 9 80GB


Western Digital Caviar WD800JB 80GB


Barracuda ATA IV


Barracuda ATA V

SISoftware Sandra 2003: W tym teście zdecydowanie wygrywa dysk firmy Maxtor, a zaraz za nim dysk firmy Western Digital.



Testy praktyczne

Testy odbyły się na jednym dysku twardym. Test polegał na przeniesieniu danych pomiędzy specjalnie do tego celu stworzonych sześciu katalogów. W pierwszym katalogu znajdowały się trzy duże pliki o łącznej wielkości 1,9 GB. W drugim znajdowało się 6831 małych plików o łącznej wielkości 499MB. W trzecim znajdowało się 6832 mieszanych plików (dużych i małych) o łącznej wielkości 1,17GB. Zawartość pierwszego katalogu skopiowałem do katalogu numer cztery, zawartość drugiego katalogu skopiowałem do katalogu numer pięć, zawartość trzeciego katalogu skopiowałem do katalogu numer sześć. Najszybszym dyskiem w tym teście okazał się dysk WD Caviar WD800JB, który wykonał operację odczytu i zapisu w najkrótszym czasie.

Test polegał na zmierzeniu prędkości zapisu danych pomiędzy dwoma dyskami twardymi. Na pierwszym dysku założyłem trzy katalogi. W pierwszym znajdowały się trzy duże pliki o łącznej wielkości 1,9 GB. W drugim znajdowało się 6831 małych plików o łącznej wielkości 499MB. W trzecim znajdowało się 6832 mieszanych plików (dużych i małych) o łącznej wielkości 1,17GB. Następnie katalog numer jeden kopiowałem na drugi dysk twardy. Tę samą operację wykonałem także dla katalogu numer dwa i numer trzy. Także i w tym teście zwycięzcą okazał się dysk WD Caviar WD800JB, który wykonał operację zapisu danych w najkrótszym czasie.

Test polegał na spakowaniu za pomocą programu WinRar 3.0PL (maksymalna kompresja) 6831 małych plików, które zajmowały 499MB. W tym teście ważna była prędkość odczytu i zapisu danych, ale także bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na końcowy rezultat testu był sam poziom obciążenia procesora przez dysk twardy. W tym teście najszybszy okazał się dysk firmy Maxtor, który wykonał kompresję danych w najkrótszym czasie.

Test polegał na odtworzeniu uprzednio sporządzonej kopii partycji systemu operacyjnego Windows XP z zainstalowanym dodatkowym oprogramowaniem. Kopia była zapisana w jednym pliku, który zajmował 774MB, a po rozpakowaniu 1573MB. Dla potrzeb tego testu na każdym testowanym dysku założyłem po dwie partycje 20GB i sformatowałem je używając system plików FAT32. Na drugiej partycji każdego dysku twardego umieściłem kopię systemu operacyjnego zapisanego w formacie Norton Ghosta 2002. Na potrzeby tego testu użyłem także dyskietki systemowej z systemu Win98se, aby wystartować komputer z systemu DOS. Zwycięzcą tego testu okazał się dysk firmy Western Digital , który poradził sobie z odtworzeniem systemu w najkrótszym czasie.



Podsumowanie

Po testach syntetycznych widać, że niestety nie zawsze tego typu benchmarki obrazują rzeczywistą wydajność danego dysku twardego. W testach tych w większości zwycięzcą był dysk firmy Maxtor - DiamondMAX Plus 9 80GB, który w testach rzeczywistych nie okazał się już najlepszy. W testach rzeczywistych natomiast na prowadzenie wysunął się dysk twardy firmy Western Digital Caviar WD800JB 80GB, który pokonał w większości testów całą testowaną konkurencję oraz okazał się nawet o ponad 50% wydajniejszy od najmniej wydajnego dysku twardego (test - Norton Ghost 2002). Wielkim przegranym jest tutaj dysk firmy Seagate Barracuda IV 80GB, który to okazał się najwolniejszym dyskiem spośród przetestowanych. Także nie zachwycił swoją wydajnością nowy zawodnik firmy Seagate - Barracuda V 120GB, który zawiódł pokładane w nim nadzieje.

Jeśli chodzi o samą głośność testowanych dysków twardych to najcichszymi dyskami były dyski firmy Seagate. Trochę głośniejszym dyskiem okazał się produkt firmy Western Digital, a najgłośniejszym dyskiem był model firmy Maxtor. Dyski najgłośniej pracowały w trybie zapisu danych (najgłośniej podczas pracy z programem Norton Ghost 2002).

Niestety w większości obecnie sprzedawane dyski twarde posiadają już tylko jednoroczną gwarancję. Można oczywiście trafić jeszcze na zapasy dysków, na które producent dawał jeszcze dłuższą gwarancję (trzyletnią). Jedynym dyskiem, na który producent zapowiedział nie obniżać długości gwarancji z testowanych dysków jest wyrób firmy Western Digital Caviar z oznaczeniem JB. Pozostałe modele będą posiadały już tylko jedno roczną gwarancję.

Z moich dokonań wynika, że w większości testów najszybszym dyskiem twardym okazał się model JB firmy Western Digital i właśnie to ten dysk jest wart polecenia. Dysk ten oferuje bardzo wysoką wydajność przy dość niskim poziomie głośności. Dodatkowym atutem tego dysku jest trzy letnia gwarancja. Jedyną wadą jaką jestem w stanie obarczyć ten model to trochę wyższa cena od dysków 7.200 RPM konkurencji.


  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

ACT - Advanced Computer Technologies      ACT - Advanced Computer Technologies