Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test pamięci DDR2 667, 700, 800 i 1000
    

 

Test pamięci DDR2 667, 700, 800 i 1000


 Autor: Lancer | Data: 11/07/06

Podsumowanie

Przyjrzeliśmy się zaledwie kilku modułom będącym kroplą pośród ogromu oferty wszelakich pamięci DDR2. W miarę możliwości będziemy się starali zdobywać kolejne produkty do testów, aby czytelnicy nie kupowali w ciemno i każdy zainteresowany miał w miarę jasną sytuację co go może czekać. Należy jednak wziąć poprawkę na fakt, że prezentowane tu moduły, a szczególnie poziom ich podkręcania jest w dużej mierze przypadkowy. Inne komplety, choć posiadają te same oznaczenia mogą zachowywać się zupełnie inaczej niż sztuki, które było dane nam testować. Przykładu dobrego dostarcza sam Patriot. Wystarczy przejrzeć recenzje z innych portali czy nawet fora dyskusyjne, by zobaczyć, że pod jednym oznaczeniem trafić się mogą moduły różniące się od naszych w kilku istotnych rzeczach. Przykładowo komplet PC2-6400 LLK, który w naszym przypadku był na czarnym laminacie można znaleźć na laminacie zielonym. I nie chodzi o sam kolor, ale o design całej płytki drukowanej. A skoro płytka jest inna, to producent samych kostek DRAM też z pewnością jest inny, a więc inne o/c… Niektóre fora prowadzące spis kostek na jakich dani producenci wypuszczają swoje wyroby pozycjonują moduł PC2-5600 XBL w dziale ze sławnymi kostkami Micron "fat body". Egzemplarz z którym było dane nam obcować z wysokim podobieństwem był wyprodukowany na owych kościach, choć musiał to być wyjątkowo słaby egzemplarz, bowiem te pamięci przeważnie potrafią znacznie więcej. Niemniej jednak nie jest wielkim wyjątkiem kupienie tego samego modelu Patriota PC2-5600 XBL, ale już zbudowanego na produktach Elpidy. Tak więc pewny być może tylko fakt, że pamięć będzie trzymała znamionowe timingi - w końcu producent chwali się selekcją każdego modułu. Ale jaki będzie miała jeszcze zapas mocy…?

Kingmax wydaje się dobrym wyborem dla osób szukających 2GB pamięci w umiarkowanej cenie, a przy tym mogące jeszcze nieco dać się podkręcić. Przy deklarowanych przez producenta ustawieniach nie są one niczym specjalnym, ale po podniesieniu napięcia zaczynają pracować poprawnie conajmniej o jeden szczebel wyżej. Brak radiatorów nie przeszkadza zachować akceptowalnej temperatury i w miarę atrakcyjnego wyglądu (dla niektórych to ważna rzecz :)

Nieco mieszane uczucia można mieć do poszczególnych układów Patriota. Oferują co prawda dobre timingi, ale nie wszystkie moduły podkręcały się tak jak się spodziewać po nich można. Mam oczywiście pewne zastrzeżenia do najszybszego modułu, który potrafił niewiele więcej niż nominalne 1000MHz DDR. Usprawiedliwieniem może być pojemność samych kostek - im gęstsze upakowanie, tym trudniejsze podkręcanie. W końcu moduł jest tak dobry jak jego najsłabsze ogniwo i zawieść mogła tu jedna z 32 kostek FPGA. Choć nie ma co marudzić, bo nawet standardowe taktowanie zegarem 1GHz DDR budzi respekt i to jeszcze przy dobrych timingach (4-4-4-12). Mało które inne pamięci pochwalić się mogą takimi parametrami.

Niestety ewidentną wadą wszystkich Patriotów jest radiator, który dosyć słabo przylega do kostek. Paradoksalnie może on działać przeciwnie do zamierzonego celu. Powstające puste przestrzenie między taśmą klejącą, a kostkami pamięci stać się mogą pułapką dla ciepłego powietrza ogrzanego przez plastikową osłonkę komórek pamięci. Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić po zakupie pamięci jest więc dokładne dociśnięcie radiatora.

Przedstawione w teście moduły marki Patriot stanowią znakomitą większość oferty tego producenta pośród modułów DDR2. Nie zbadane pozostały jeszcze układy PC2-7200 i PC2-8000 z serii LLK charakteryzujące się timingami na poziomie 5-5-5-15 dla zegarów odpowiednio 900 i 1000MHz (DDR). Postaramy się o nie w najbliższym czasie...

Niemniej mimo swych wad, Patriot wystawił zawodników będących godnymi konkurentami dla takich potentatów jak Corsair, czy OCZ. Zachowując przyzwoitą cenę jak na szybkie moduły kierowane do entuzjastów, a krótkie jak na DDR2 timingi i niezłe możliwości podkręcania, Patriot jest marką godną polecenia.

Sugerowane ceny detaliczne to:
  • Kingmax Mars DDRII 667 (2 x 1GB) - 641 zł
  • Patriot PC2-5300 LLK (2 x 1GB) – 779 zł
  • Patriot PC2-5600 XBL (2 x 1GB) – produkt wycofany ze sprzedaży
  • Patriot PC2-6400 LLK (2 x 1GB) – 1059 zł
  • Patriot PC2-8000 XBL (2 x 1GB) – 1929 zł

poprzednia strona (Podkręcanie)    -   następna strona (Podsumowanie)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test pamięci DDR2 667, 700, 800 i 1000
 
 » Słów kilka wstepu
 » Kingmax Mars DDRII 667
 » Patriot PC2-5300 Low Latency Kit
 » Patriot PC2-5600 XBL
 » Patriot PC2-6400 Low Latency Kit
 » Patriot PC2-8000 XBL
 » Platforma testowa
 » Benchmarki
 » Podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »
 
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

eXtremeMem      eXtremeMem

KINGMAX      KINGMAX