Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | DVD/DivX: Trzy tożsamości
    

 

DVD/DivX: Trzy tożsamości


 Autor: NimnuL | Data: 14/12/05

Rozruch

Sprawdźmy zatem jak sprawują się odtwarzacze w praktyce.

- Odtwarzacz DVD/VCD

Po włożeniu nośnika, film startuje automatycznie we wszystkich trzech odtwarzaczach. wyświetlając jej menu główne. Generalnie po menu i rozdziałach poruszamy się w taki sam sposób jak w każdych innych odtwarzaczach, czyli przy pomocy strzałek na pilocie. Do dyspozycji są też wszystkie standardowe funkcje dostępne dla nośników DVD (wybór kąta kamery, zmiana ścieżki dźwiękowej, napisów, zaznaczanie miejsca na płycie itd.).

Przewijanie filmu w obie strony odbywa się z prędkościami 2x, 4x, 6x oraz 8x. Podczas odtwarzania oraz pauzy obraz można powiększyć 1,5x; 2x lub 3x.

Funkcja PCB (Play Back Control) dostępna jest dla dysków VCD w wersji 2.0 i umożliwia wyświetlanie indywidualnego menu płyty. Obraz wyświetlany przez odtwarzacze jest porównywalny i nie można mu nic zarzucić. Ostry i dobrze nasycony kolorami. Również dźwięk odtwarzany jest czysto, brak szumów czy przebarwień. Warto jednak pamiętać o większych możliwościach ustawień dźwięku w Hivision.

- Odtwarzacz DivX/XviD

Po wsunięciu płyty do czytnika wyświetlają się następujące ekrany:


(kliknij, aby powiększyć)

W tym momencie możemy wybrać plik z filmem i wczytać napisy: W przypadku Hivision oraz Cyberhome plik z napisami musi mieć tą samą nazwę co odtwarzany film (napisy zostaną załadowane automatycznie). W Wiwie mamy natomiast możliwość ręcznego wskazania pliku z napisami. Obsługiwane formaty napisów dla wszystkich odtwarzaczy to: TMPlayer, mDVD, MPL 2, SRT, SUB, TXT.

Możliwości konfiguracji napisów w WIWA są spore o czym wspomniałem wcześniej. Oto próbka możliwości ustawień:


(kliknij, aby powiększyć)

Napisy w pozostałych dwóch odtwarzaczach wyświetlane są na stałej wysokości i o niezmiennej wielkości czcionki.


(kliknij, aby powiększyć)

Niestety napisy w Cyberhome nie znikają po wypowiedzeniu kwestii przez bohaterów filmu. Pozostają na ekranie do momentu pojawienia się kolejnego dialogu co czasem sprawia, że możemy obserwować napisy przeterminowane już od kilku minut.

Podczas odtwarzania materiału video w odtwarzaczu Cyberhome mamy możliwość ustawienia jasności i ostrości obrazu z poziomu pilota.


(kliknij, aby powiększyć)

Niestety możliwość manipulacji obrazem we wszystkich odtwarzaczach sprowadza się jedynie do jego skalowania. Obraz DivX można powiększyć co najmniej dwukrotnie. Nie ma pośrednich stopni skalowania, a szkoda. Doczekać się nie mogę możliwości choćby rozciągnięcia obrazu w pionie czy powiększenia klatki filmu o 1.

Szybkie przewijanie filmu może następować z prędkościami do 32x. DiviXy wczytują się dość szybko, nie występuje rwanie dźwięku, brak też błędów w obrazie.

Bez problemu odtwarzane były pliki DivX 3.11, 4.x oraz 5.x, a także XviD 0.x oraz 1.x. Wszystkie odtwarzacze odmówiły jednak przełknięcia filmów zakodowanych technologią GPEL i GMC.

- Odtwarzacz MP3

Wsunięcie płyty z plikami muzycznymi sprawi, że na ekranie pojawi się lista z zawartością krążka. Po katalogach poruszamy się przy pomocy strzałek na pilotach.


(kliknij, aby powiększyć)

Odgrywanie kawałków jest skromnie reprezentowane na ekranie. Jedynie licznik czasu który upłynął bądź pozostał do końca utworu informuje nas, że w ogóle odtwarzacz pracuje, a Hivision oferuje dodatkowo niewielki wizualizator na ekranie TV.

Utwory można odtwarzać w sposób ciągły, losowy, w obrębie katalogu bądź całej płyty. Można również sporządzić własną playlistę utworów. Pliki można także w dowolnym kierunku "przewijać" w przyspieszonym tempie do x8 (dla CD Audio do 16x).

Jakość odtwarzania MP3 nie budzi żadnych zastrzeżeń. Jednak dzięki większej możliwości konfiguracji dźwięku lepsze rezultaty odsłuchowe uzyskuje się w odtwarzaczu Hivision.

Nie uświadczymy żadnych trzasków pomiędzy utworami, a przeskakiwanie na kolejne utwory jest niemal natychmiastowe. Dłużej należy odczekać gdy odtwarzacz przechodzi do kolejnego utworu w innym katalogu.

Wszystkie modele radzą sobie bardzo dobrze z odgrywaniem plików MP3 zakodowanych również z VBR począwszy od 64kbps, a na 320kbps skończywszy. AC3 5.1 oraz WMA 128kbps. Pliki OGG oraz AAC niestety nie są obsługiwane, a szkoda, bo ich popularność rośnie coraz szybciej.

- Przeglądarka zdjęć

Przyjemnym dodatkiem jest możliwość wyświetlania zdjęć w formacie JPG. Po włożeniu płyty wyświetlona zostanie struktura katalogów. Po folderach poruszamy się identycznie jak w wypadku MP3.


(kliknij, aby powiększyć)

Po wejściu do stosownego katalogu i "kliknięciu" na zdjęcie, zostanie ono wyświetlone pełnoekranowo.


Cyberhome (kliknij, aby powiększyć)


Hivision (kliknij, aby powiększyć)


Wiwa (kliknij, aby powiększyć)

Prócz pojedynczego wyświetlania zdjęć, można również wywołać serię dziewięciu miniatur, a pojedyncze zdjęcia można dowolnie obracać i stosować powiększenie/pomniejszenie.
Dodatkowo w odtwarzaczu Hivision można wyświetlić informacje opisujące funkcje poszczególnych klawiszy na pilocie.

Na koniec dodam, że okno listujące zawartość nośnika w Cyberhome jest bardzo nieczytelne. Wygląda spartańsko i pracuje się w nim wolno. Najlepiej pracowało mi się z Wiwą. Przeglądanie zawartości płyty przebiega w szybki sposób, a informacje płynące z ekranu są czytelne.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: DVD/DivX: Trzy tożsamości
 
 » Zapoznanie
 » Cyberhome CH-401
 » Hivision DVD-3178
 » Wiwa HD 138
 » Suwaki, pokrętła, guziczki
 » Rozruch
 » Postanowienia końcowe
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »