Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Technika. Droga ku wydajności
    

 

Technika. Droga ku wydajności


 Autor: Zbyszek | Data: 23/04/07

Bez kuli u nogi

Na drodze kompilacji instrukcji x86, w nieco drastyczny sposób rozwiązano więc ogromny, powodujący dużą stratę wydajności problem, mający miejsce w układach Pentium. Przekodowywanie rozkazów nie zmniejszyło jednak skali innych problemów, jakie miały miejsce w potokach wykonawczych procesora - wzajemne relacje zachodzące pomiędzy instrukcjami, wstrzymujące potoki wykonawcze oraz rozgałęzienia powodujące konieczność czasochłonnego przeładowywania potoków - nadal występowały.

Gdzie w takim razie leżał sens zastosowania tego rozwiązania? To tylko pozornie nic nie znaczące usprawnienie, w połączeniu z odpowiednim kompilatorem czuwającym nad procesem przekodowywania rozkazów, całkowicie eliminującym bądź zastępującym najbardziej złożone instrukcje x86 na zestawy innych rozkazów, otwarło ogromne możliwości przybliżenia budowy wewnętrznej i sposobu działania procesorów x86, do niedoścignionego wzorca - układów RISC.

Dotychczas do potoków wykonawczych procesora wprowadzane były instrukcje kodu x86 w niezmienionej postaci, a wiec cechujące się zmienną długością i znaczną złożonością. Natomiast przekodowywanie pojedynczych rozkazów x86 na kilka mniej złożonych instrukcji o stałej długości, spowodowało, że instrukcje, z jakimi pracowały potoki wykonawcze procesora upodobniły się do instrukcji, na jakich operowały układy RISC! Skoro instrukcje wykonywane wewnętrznie przez procesor upodobniły się do rozkazów RISC, logicznie więc, także i wewnętrzna architektura układów x86 mogła się bardzo upodobnić do architektury układów RISC!

Wykorzystał to Intel w swoim procesorze Pentium Pro, wprowadzonym końcem roku 1995. Nowy układ Intela, zbudowany na zupełnie nowej architekturze wewnętrznej, nazwanej P6, podobnie jak AMD K5 stosował technikę przekodowywania rozkazów x86, na mikroinstrukcje wewnętrznego kodu procesora.

Praca wewnętrznych potoków wykonawczych układu z rozkazami o niskim stopniu złożoności i stałej długości, umożliwiła zastosowanie kilku zupełnie nowych rozwiązań, wypływających na znaczne przyśpieszenie wykonywania ciągu następujących po sobie instrukcji. Najważniejszym z nich było niekolejne wykonywanie rozkazów w potokach wykonawczych CPU.


Pentium Pro zapoczątkował linię wysokowydajnych procesorów, której najnowszym wcieleniem jest układ Core 2 Duo.









Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Technika. Droga ku wydajności
 
 » CISC i RISC
 » Architektura potokowa
 » Wydajny RISC
 » Ogromne możliwości
 » Kod x86 niewygody dla architektury RISC
 » Pierwsze kroki x86 w stronę RISCa
 » Przetwarzanie potokowe i x86 - mieszanka wybuchowa
 » Kłopotliwe przeskoki
 » 1995 - rok procesorowych rewolucji
 » Bez kuli u nogi
 » Poza kolejnością
 » Więcej mocy
 » Jedna instrukcja, wiele danych
 » Wciąż słabe zmienne przecinki
 » SSE - druga generacja SIMD w układach x86
 » 128 bitowe zmiennoprzecinkowe FPU - coraz bliżej RISCa
 » x86-64 - więcej rejestrów
 » Zjedzona od środka
 » Zakończenie oraz Słowo od Autora
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »