Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Technika. Droga ku wydajności
    

 

Technika. Droga ku wydajności


 Autor: Zbyszek | Data: 23/04/07

x86-64 - więcej rejestrów

Końcem 2003 roku, wraz z wprowadzeniem na rynek układów Athlon 64, standard x86 uległ odświeżeniu. Dzięki wydłużeniu rejestrów modelu programistycznego, możliwa stała się praca w 64 bitowym trybie. Ale oprócz tego, procesory x86 zyskały coś jeszcze...

W czasach, gdy powstawał standard x86, nikt nie przewidywał, że w przyszłości układy będą mogły wykonywać tak wiele rozkazów jednocześnie, stąd archaiczny model programowy x86 zawiera niewielką liczbę rejestrów, na których mogą operować instrukcje. Na dodatek wielu rejestrom przypisana jest konkretna funkcja, co jeszcze bardziej ogranicza możliwości ich wykorzystania.
Jest to sporym utrudnieniem dla nowoczesnych wielo-potokowych i superskalarnych układów x86, w których podczas równoległego wykonania więcej niż jednej instrukcji - kilka rozkazów może zamierzać przeprowadzić operacje na tym samym rejestrze modelu x86.

Wprawdzie, aby zmniejszyć skalę tego problemu, układy x86 już od połowy lat dziewięćdziesiątych posiadają system przemianowywania rejestrów, i dodatkowe kilkadziesiąt rejestrów pomocniczych, które przejmują tymczasowo rolę zajętego rejestru x86. To jednak rozwiązanie to jest tylko obejściem problemu - a dokładniej udawaniem, że rejestrów jest więcej, niż ich faktycznie w modelu x86 jest.

Dlatego w x86-64 oprócz wydłużenia samych rejestrów, dokonano ważnej zmiany- liczba rejestrów ogólnego przeznaczenia uległa podwojeniu. Dodatkowo zwiększono, też dwukrotnie, liczbę 128 bitowych rejestrów SSE.


Korzyści wynikające z istnienia dodatkowych rejestrów modelu programowego, doskonale widać na przykładzie testów w 64 bitowym środowisku, w którym aplikacje cechują się wyraźnie większą wydajnością. Wprawdzie do wydajnych układów RISC, posiadających zazwyczaj 32 rejestry GPR, jeszcze trochę brakuje, jednak jest to duży krok naprzód, i jak do tej pory, wraz ze 128 bitowymi jednostkami zmiennoprzecinkowymi, ostatni. Szkoda tylko, że wciąż niewykorzystany.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Technika. Droga ku wydajności
 
 » CISC i RISC
 » Architektura potokowa
 » Wydajny RISC
 » Ogromne możliwości
 » Kod x86 niewygody dla architektury RISC
 » Pierwsze kroki x86 w stronę RISCa
 » Przetwarzanie potokowe i x86 - mieszanka wybuchowa
 » Kłopotliwe przeskoki
 » 1995 - rok procesorowych rewolucji
 » Bez kuli u nogi
 » Poza kolejnością
 » Więcej mocy
 » Jedna instrukcja, wiele danych
 » Wciąż słabe zmienne przecinki
 » SSE - druga generacja SIMD w układach x86
 » 128 bitowe zmiennoprzecinkowe FPU - coraz bliżej RISCa
 » x86-64 - więcej rejestrów
 » Zjedzona od środka
 » Zakończenie oraz Słowo od Autora
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »