Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Technika. Droga ku wydajności
    

 

Technika. Droga ku wydajności


 Autor: Zbyszek | Data: 23/04/07

Zjedzona od środka

Architektura RISC okazała się na tyle udana, że nie mogąc w swojej pełnej postaci zastąpić CISC-owych układów x86, wkradła się w nie od środka. Jednak nie było to wcale łatwe, gdyż wymagało rozwiązania i obejścia licznych problemów, jakie stwarzał architekturze RISC specyficzny i archaiczny standard x86, tworzony z myslą o układach typu CISC.
Z czasem procesory x86 zyskały początkowo architekturę potokową, następnie system predykcji rozgałęzień, później specjalny dekoder instrukcji, wreszcie systemy spekulatywnego wykonywania rozkazów i kilka równoległych potoków i jednostek wykonawczych.

Tym samym ich wnętrze bardzo upodobniło się do układów RISC. Jak się jednak okazało, archaiczny model x86 ograniczał możliwości wewnętrznej, wysoce zaawansowanej części procesora. W celu ich właściwego wykorzystania konieczne stały się dalsze zmiany. Układy x86 zaopatrzono więc w instrukcje SIMD, 128bitowe jednostki zmiennoprzecinkowe, oraz dodatkowe rejestry ogólnego przeznaczenia, a więc to, co prawdziwy RISC miał w standardzie.

Obecnie, każdy współczesny procesor x86 od czasu Pentium Pro i Pentium II, oraz AMD K6, to wewnętrznie wysokowydajny RISC, jednak na skutek konieczności zachowania wstecznej kompatybilności z aplikacjami i standardem x86 - zewnętrznie udający archaiczny układ typu CISC.

Makroinstrukcje kodu x86 nim dotrą do właściwych elementów CPU, odpowiedzialnych za ich wykonywanie, trafiają najpierw do specjalnego dekodera instrukcji, w którym są przekodowywane na mikroinstrukcje wewnętrznego kodu maszynowego procesora. Dopiero te, tak zmienione rozkazy - w swojej budowie przypominające instrukcje, na jakich operują układy RISC, są z kolei przeznaczone do dalszego wykonywania w potokach wykonawczych procesora.

Dodatkowo nad procesem przekodowywania instrukcji czuwa specjalny kompilator, który dokonując na ciągu rozkazów pewnych optymalizacji, zapewnia zachowanie przez przekodowane instrukcje reguł architektury typu RISC.

Proces przekodowywania instrukcji oddziela od siebie dwie sprzeczne ideologie - CISC i RISC, które w układach x86 funkcjonują obok siebie jednocześnie. Zadanie utajnionego pogodzenia CISC i RISC ze sobą powierzone jest właśnie dekoderowi i kompilatorowi instrukcji.
Dzięki nim z zewnątrz procesor widziany jest jako układ CISC w standardowy, szeregowy sposób, za bieżącą kolejnością wykonujący rozkazy x86, podczas gdy wewnętrzna bardzo zaawansowana architektonicznie część procesora, wykonuje już przekodowane rozkazy w sposób niekolejny w kilku równoległych strumieniach, nie mając pojęcia, z jakim kodem tak na prawdę ma do czynienia właściwy procesor.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Technika. Droga ku wydajności
 
 » CISC i RISC
 » Architektura potokowa
 » Wydajny RISC
 » Ogromne możliwości
 » Kod x86 niewygody dla architektury RISC
 » Pierwsze kroki x86 w stronę RISCa
 » Przetwarzanie potokowe i x86 - mieszanka wybuchowa
 » Kłopotliwe przeskoki
 » 1995 - rok procesorowych rewolucji
 » Bez kuli u nogi
 » Poza kolejnością
 » Więcej mocy
 » Jedna instrukcja, wiele danych
 » Wciąż słabe zmienne przecinki
 » SSE - druga generacja SIMD w układach x86
 » 128 bitowe zmiennoprzecinkowe FPU - coraz bliżej RISCa
 » x86-64 - więcej rejestrów
 » Zjedzona od środka
 » Zakończenie oraz Słowo od Autora
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »