Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Technika. Droga ku wydajności
    

 

Technika. Droga ku wydajności


 Autor: Zbyszek | Data: 23/04/07

Zakończenie oraz Słowo od Autora

Podstępne wykorzystanie RISCa do utajnionego, dla zewnętrznego CISCa, wykonywania rozkazów przysporzyło licznych kłopotów, i wymusiło zastosowanie wielu dodatkowych rozwiązań, w znacznym stopniu komplikujących budowę wewnętrzną procesorów. Efektem tej mieszanki jest, wprawdzie znacznie większa, niż w przypadku pierwotnej architektury CISC wydajność układów, jednak wciąż wyraźnie odbiega ona od teoretycznej wydajności wbudowanego w nie wewnętrznego RISCa, i typowych procesorów RISC, do których układy x86 na przestrzeni lat starały się równać.


Dziś można sobie zadać pytanie, po co to wszystko. Czy nie można było jeszcze na przełomie lat 80 i 90, zamiast brnąć dalej, uciec od standardu x86, będącego patologią tej gałęzi techniki, ustalając jednocześnie zupełnie nowy standard, bardziej adekwatny do zupełnie nowych założeń i rozwiązań technicznych?
Jeszcze wówczas, gdy komputery nie były tak liczne i nie stosowane tak powszechnie jak dziś do niemalże wszystkiego, było to możliwe. Teraz nagłe zerwanie z x86 jest zupełnie nie realne, a jego skutki dla świata były by zupełnie nieprzewidywalne. Jedyną szansą jest znalezienie długofalowego rozwiązania przejściowego. Ale to już temat na osobny artykuł.


Słowo od autora.
Dziękuje wszystkim za czas poświecony na przeczytanie tego felietonu. Cenię sobie wszelkie uwagi szanownych Czytelników TwojePC, dlatego będę za nie bardzo wdzięczny. Jest to mój pierwszy artykuł "na łamach" tego portalu, zamierzam napisać ich więcej, stąd wszelkie uwagi będą tym cenniejsze.
Możecie śmiało pisać jakie tematy Was interesują, co się Wam nie podoba, i czy taki nieco literacki styl artykułu może pozostać, czy jednak zmienić go na "suchszy" językowo, lecz bardziej nasączony konkretami?
Jeżeli ktoś poczuł się dotknięty trochę "łopatologicznym" sposobem pisania, bardzo za to przepraszam. Uznałem, że będzie to większym dobrem, niż uproszczenie opisów i objaśnień, mogące prowadzić do nierozumienia problemów.

Ostatni akapit artykułu kierowany jest głównie do Czytelników, posiadających większy zasób wiedzy na poruszone w artykule tematy.

Zadaniem tego artykułu było głównie, w jak najbardziej zrozumiały, prosty i czytelny sposób, przybliżyć Czytelnikowi kwestie w nim poruszane. Stąd też, aby uczynić artykuł bardziej zwięzłym i zrozumiałym, nie przeciągając go w nieskończoność, celowo dokonano pewnych uproszczeń językowych i skrótów. Przykładem tego niech będą "instrukcje bezpośrednio odwołujące się do pamięci operacyjnej". W rzeczywistości problem ten jest zdecydowanie bardziej skomplikowany, a jego wyjaśnienie byłoby długie i trudniejsze do zrozumienia dla większości Czytelników. Nieco szerzej można napisać, że są to rozkazy, które poprzez adresowanie względne, operują na argumentach pobieranych na ten czas z pamięci operacyjnej. Taki proces wymaga dwukrotnego odwołania do pamięci operacyjnej, po wcześniejszym uzyskaniu adresu fizycznego z jednostki generacji adresów ( AGU ) procesora. Ale to i tak jest dużym uproszczeniem...

Proszę wybaczyć ten nieco uproszczony sposób traktowania wielu problemów, wymagała go specyfika tego artykułu.

poprzednia strona (Zjedzona od środka)    -   następna strona (Zakończenie oraz Słowo od Autora)








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Technika. Droga ku wydajności
 
 » CISC i RISC
 » Architektura potokowa
 » Wydajny RISC
 » Ogromne możliwości
 » Kod x86 niewygody dla architektury RISC
 » Pierwsze kroki x86 w stronę RISCa
 » Przetwarzanie potokowe i x86 - mieszanka wybuchowa
 » Kłopotliwe przeskoki
 » 1995 - rok procesorowych rewolucji
 » Bez kuli u nogi
 » Poza kolejnością
 » Więcej mocy
 » Jedna instrukcja, wiele danych
 » Wciąż słabe zmienne przecinki
 » SSE - druga generacja SIMD w układach x86
 » 128 bitowe zmiennoprzecinkowe FPU - coraz bliżej RISCa
 » x86-64 - więcej rejestrów
 » Zjedzona od środka
 » Zakończenie oraz Słowo od Autora
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »