Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Technika. Droga ku wydajności
    

 

Technika. Droga ku wydajności


 Autor: Zbyszek | Data: 23/04/07

Pierwsze kroki x86 w stronę RISCa

Kilkanaście lat temu, wiosną 1993 roku nastąpiło pierwsze znaczące zbliżenie procesorów x86 do układów RISC. Wówczas to Intel stworzył rewolucyjny na tamte czasy procesor Pentium. Układ ten wyposażony został w dwa równoległe potoki wykonawcze.
Nie był to jednak pierwszy układ x86 wykorzystujący przetwarzanie potokowe - wcześniej procesor i486 dysponował jednym prostym potokiem wykonawczym. W artykule pominiemy jednak układ 486, skupiając się właśnie na Pentium.


Zastosowanie dwóch potoków wykonawczych miało przynieść dwukrotny wzrost wydajności. Szybko jednak okazało się, że w praktyce osiągnięcie tego celu przy samym tylko podwojeniu potoków wykonawczych jest niemożliwe. Aby efektywnie wykorzystać dwa równoległe potoki wykonawcze, konieczne były dalsze zmiany w architekturze.
Żeby potoki nie zatrzymywały się, jeden czekając aż jednostka wykonawcza wykona instrukcję z drugiego potoku, w układzie tym zaimplementowano dwie współbierne jednostki arytmetyczno-logiczne. Dzięki temu, Pentium stał się pierwszym w historii superskalarnym, a więc wyposażonym w więcej niż jedną jednostkę ALU (Arithmetic Logic Unit), procesorem x86.

Natomiast w celu ograniczenia sytuacji, w której dochodziło do wstrzymywania potoków, ze względu na ograniczenia w dostępie do pamięci cache, pamięć tą podzielono na dwie równe i osobne części. Jedną dedykowano instrukcjom, i umieszczono przed potokami wykonawczymi, natomiast drugą umieszczoną za potokami wykonawczymi dedykowano wynikom instrukcji, a więc danym. Jest to tzw. Harvardzka architektura pamięci.
Oprócz tego Pentium otrzymał znacznie unowocześnioną jednostkę zmiennoprzecinkową, o kilkakrotnie większej wydajności, od tej wcześniej stosowanej w układzie i486.

Rozwiązania te wyeliminowały ograniczenia techniczne, zwalniające pracę dwóch równoległych potoków wykonawczych. Jednak problem, w dodatku znacznie większy leżał zupełnie gdzie indziej...







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Technika. Droga ku wydajności
 
 » CISC i RISC
 » Architektura potokowa
 » Wydajny RISC
 » Ogromne możliwości
 » Kod x86 niewygody dla architektury RISC
 » Pierwsze kroki x86 w stronę RISCa
 » Przetwarzanie potokowe i x86 - mieszanka wybuchowa
 » Kłopotliwe przeskoki
 » 1995 - rok procesorowych rewolucji
 » Bez kuli u nogi
 » Poza kolejnością
 » Więcej mocy
 » Jedna instrukcja, wiele danych
 » Wciąż słabe zmienne przecinki
 » SSE - druga generacja SIMD w układach x86
 » 128 bitowe zmiennoprzecinkowe FPU - coraz bliżej RISCa
 » x86-64 - więcej rejestrów
 » Zjedzona od środka
 » Zakończenie oraz Słowo od Autora
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »