EPSON vs HP: atramentowy pojedynek Autor: Grosz | Data: 12/05/03
| W szranki turnieju, na udeptanej ziemi, stają dziś trzej szlachetni "Plujarze" herbu EPSON (Stylus: C42UX, C62 i C82) oraz trzej równie znamienici "Papierożercy" spod godła HP (DeskJet: 3420, 3820 i 6122). Baczmy z niepokojem na wschodnią stronę (tam musi być jakaś cywilizacja!), bo być może niedługo przybędą hufce zaciężne Canona i lekka jazda Lexmarka.
Choć rycerze pochodzą z odległych zamorskich krain, potykać się będą - tu, w Lechistanie ku uciesze Białogłów i Waszmości. Wypatrujmy więc soczystych i wspaniałych barw wojennych, a kto żyw i w potrzebie wielkiej będący, niech trzyma mocno, trzos czy sakwę, a odkłada Eurodukaty i złote Złote, by później wziąć na służbę i opłacać sowicie (inkaust drogim jest) faworyta Swego.
Tak być może jeszcze kilkaset lat temu mogłaby brzmieć zachęta do obejrzenia (przeczytania) niniejszej recenzji drukarek atramentowych z interfejsem USB. Dzięki uprzejmości firm: EPSON i HP Polska będziemy mogli zapoznać się z blaskami i cieniami sześciu urządzeń tego typu opartych na 4-kolorowych (CMYK) kałamarzach w 3 kategoriach cenowych: do 300zł, do 500zł i do 800zł. Od czasu do czasu, w miarę spływania (dostarczania przez producentów - zapraszam zwłaszcza CANONA i LEXMARKA) sprzętu, będę uzupełniał artykuł o nowe rozdziały. Zapraszam do lektury. |
|
Technologie druku
Każdy użytkownik komputera oprócz jednostki centralnej posiada monitor, mysz i coraz częściej drukarkę. Niby każdy wie co to, ale ... ?
Jeszcze nie tak dawno szeroko wykorzystywano drukarki igłowe, a w biurach i studiach graficznych królowały laserówki - często w cenie samochodu osobowego. Lukę między tymi produktami zaczęły "zalewać" (dosłownie) drukarki atramentowe. Były to na początku urządzenia monochromatyczne, czasami tylko z opcją druku w kolorze. Od tego czasu wiele atramentu upłynęło, a ceny urządzeń spadły tak drastycznie, że teraz za 300, czy 500 złotych można zostać właścicielem naprawdę dobrego urządzenia pozwalającego "przelać" na papier nie tylko tekst, czy grafikę prezentacyjną, ale również zdjęcia o jakości niewiele ustępującej fotografiom z minilabów: Agfy, Fuji czy Kodaka.
Jak w każdej dziedzinie tak i wśród drukarek królują różne szkoły "wypełniania" atramentem papieru. Dwie najczęściej wykorzystywane metody druku to: piezoelektryczna i termiczna.
- PIEZOELEKTRYCZNA METODA DRUKU FIRMY EPSON
Budowa piezoelektrycznej głowicy drukującej (kliknij, aby powiększyć)
W technologii piezo stosowanej na potrzeby firmy EPSON tusz jest wypychany z naboju w sposób mechaniczny za pomocą elementu ceramicznego o wysokiej trwałości, dużej twardości, sztywności, odporności na przebicie elektryczne. Materiał piezo umieszcza się w kanalikach tuszu - głowic drukujących. Kryształ ma zdolność rozszerzania się pod wpływem prądu elektrycznego. Po wygenerowaniu impulsu elektrycznego powstaje ciśnienie (ok.200 kg/cm2) wystarczające do wypchnięcia tuszu z kanalika i wystrzelenia kropli atramentu. Przebieg procesu można kontrolować w bardzo precyzyjny sposób, natomiast czas trwania impulsu elektrycznego jest bardzo krótki. Napięcie wewnątrz głowicy osiąga maksymalny poziom w przeciągu 5 mikrosekund od momentu wystąpienia napięcia, w takim samym czasie powraca do poziomu zerowego. W najnowszych drukarkach - głowica piezoelektryczna wystrzeliwuje atrament od 20.000 do 30.000 razy na sekundę z jednej jedynej dyszy. Typowe urządzenie dysponuje 64 do 180 dyszami dla czarnego atramentu i 48 do 96 dyszami dla każdego z trzech (do pięciu/sześciu - drukarki foto) atramentów kolorowych. W ten sposób głowica steruje kilkoma milionami procesów w ciągu jednej sekundy.
Zasada działania piezoelektrycznej głowicy drukującej
Problemem technologii piezoelektrycznej są wysokie koszty wytwarzania. Po zamontowaniu kryształu piezo i układu sterującego, okazuje się, że kanaliki doprowadzające tusz zajmują dość dużo miejsca. Powoduje to, że w głowicach drukarek tego typu, montuje się kilkakrotnie mniej dysz, niż w urządzeniach termicznych, za to, częstotliwość wystrzeliwania atramentu metodą piezo, może być nawet dwukrotnie większa, niż w metodzie termicznej. Nieużywana głowica ma tendencje do zapychania się wyschniętym atramentem. Szanse takiego zdarzenia w przypadku drukarek bubble-jet są znacznie mniejsze, ponieważ głowice są co jakiś czas wymieniane. Taka sytuacja staje się z czasem dokuczliwa, głowice muszą być często czyszczone, a czyszczenie jest procesem długim, hałaśliwym i zużywającym niemałe ilości tuszu. Im większa ilość wydruków, tym szybsze zużycie głowicy. W rezultacie czas życia urządzenia zostaje skrócony, a jakość wydruków ulega pogorszeniu.
- TERMICZNA METODA DRUKU
Reszta świata, czyli np.: HP (dawniej Hewlett-Packard), Canon, czy Lexmark (dawniej oddział IBM) postawili na termiczną metodę druku.
Porównanie technologii druku
Technologia bubble-jet polega na wyrzuceniu kropli atramentu pod wpływem ciśnienia pary, tworzonej przy lokalnym podgrzewaniu barwnika do temperatury wrzenia (300-500 st. C). Po wystrzeleniu kropli podgrzewanie jest wyłączane, powodując zassanie kolejnej porcji atramentu (i tak wkoło Macieju). Aby wyeliminować krople "satelitarne" (małe niepożądane kropelki "wyrywane" tuż za główną kroplą) oraz możliwości uszkadzania (ukruszania) krawędzi dysz (wysoka temperatura i ciśnienie) stosuje się różne przekroje dysz, przeważnie w kształcie/przekroju koła (uszkodzone nabierają kształt elipsy), ale np. gwiazdy.
Zaletą metody termicznej są niskie koszty produkcji odpowiedniej komory, dyszy i grzejnika. Jednak wystrzeliwanie atramentu następuje w nieco bardziej przypadkowym momencie, niż w technice piezoelektrycznej. Najnowsze drukarki termiczne wytwarzają maksymalnie 21.000 kropel na sekundę z każdej dyszy (HP 3420, HP 5550 lub 18.000 - HP 3820, HP 6122), ale tylko w najgorszych trybach druku (co bardzo dobrze widać w trybach draft / roboczych - przypominających wydruki urządzeń igłowych). Aby uzyskać lepszą jakość, trzeba nie tylko zwiększyć rozdzielczość/dokładność, ale i zmniejszyć częstotliwość wystrzeliwania kropli.
W testowanych drukarkach HP stosowany jest system HP PhotoRet III, który zapewnia możliwość ulokowania do 29 kropli atramentu (5 pl) w jednym punkcie wydruku i uzyskanie 17 odcieni każdego koloru podstawowego tj. ok. 3.500 barw (dla porównania system HP PhotoRet IV przy wielkości kropli 4 pl i przy 6 atramentach - lokuje do 32 kropli atramentu w jednym punkcie wydruku i uzyskanie 289 odcieni każdego koloru podstawowego tj. >1,2 mln barw.
Warto zajrzeć na stronę Tom's Hardware.com i przejrzeć artykuły: End of the Year Printer Roundup oraz General-Purpose Inkjet Printers in Review.
Drukarki firmy Epson
Trzy modele - miła rodzinka (kliknij, aby powiększyć)
Firma EPSON reprezentowana jest przez drukarki serii Stylus C42UX, C62 i C82, są to obecnie najbardziej popularne 4-atramentowe (CMY+K), nie-fotograficzne modele tego producenta. Model C42UX znajduje się w sprzedaży od półtorej roku, C62 od paru miesięcy, a C82 (następca C70 i C80) dopiero wchodzi do sprzedaży (jest to chyba pierwszy test tej drukarki w Polsce...
Nasi bohaterowie rozłożeni na części prostsze - wyglądają tak:
Górna seria:
- wspornik papieru
- prowadnice krawędzi (dosuń lewą prowadnicę krawędzi - stosownie do szerokości papieru)
- pokrywa drukarki
- podajnik arkuszy
- i 6: taca wyjściowa
Dolna seria:
- klamry pojemnika z tuszem (C82 - głowica drukująca)
- głowica drukująca (C82 - panel sterowania)
- panel sterowania (C82 - dźwignia zmiany grubości/rodzaju papieru)
Aby bliżej poznać drukarki EPSON chciałbym zapoznać Was z kilkoma pojęciami związanymi z technologią druku - EPSON MicroPiezo. Informacje zaczerpnąłem z materiałów promocyjnych firmy EPSON.
Zintegrowana z drukarką głowica jest standardem dla wszystkich modeli drukarek EPSON STYLUS. Zapewnia to:
- najwyższą jakość wydruku - perfekcyjny kształt kropli (brak efektu satelity) oraz maksymalną precyzję w rozmieszczaniu kropli atramentu
- dużą prędkość wydruku połączoną z długą żywotnością głowic
Variable Sized Droplet Technology (technologia kropli o zmiennej wielkości) - pozwala osiągnąć 3-6 różnych rozmiarów kropli w jednym przebiegu głowicy, umożliwiającwykorzystanie większej liczby kombinacji i nasycenia kolorów bez utraty szybkości wydruku.
UltraMicro Dots - to krople atramentu o bardzo małej objętości tj. od:
- 2 pl (20µm - np. EPSON Stylus Photo 950 - tylko atramenty rozpuszczalnikowe),
- 3 pl (np. EPSON Stylus C82 - pigmentowe),
- 4 pl (np. EPSON Stylus C62) do
- 6 pl (45µm - np. EPSON Stylus C42 UX/SX/Plus)
(*) Najmniejsze krople (2-3 pl) są niewidoczne dla ludzkiego oka (pl = pikolitr = 10 -12 litra).
Atramenty:
- rozpuszczalnikowe - np. EPSON QuickDry - atramenty szybkoschnące (około 0,01 sekundy)
- pigmentowe - np. EPSON DURABrite
Photo Enhance 4:
- łatwe ręczne manipulowanie jakością obrazów
- możliwa korekcja dla aparatów cyfrowych
- wiele możliwości i wariantów: efektów (płócienny, pergaminowy) i tonacji (ciemna, jasna, sepia, monochromatyczna)
- preselekcja dla aplikacji: natura, ludzie, wyostrzanie, sepia
- konwersja rozdzielczości (poprawianie jakości fotografii, z aparatu cyfrowego lub strony WWW; interpolacja pikseli poprzez kontrolę otaczających obszarów; dopasowanie ustawień drukarki)
PRINT Image Matching (P.I.M.) - zapewnia najlepsze dopasowanie aparatu cyfrowego i drukarki poprzez przesłanie do urządzenia drukującego informacji o ustawieniach obrazu: producent aparatu określa maksymalnie 20 parametrów, które są czytelne dla drukarki P.I.M.zapomnijmy o krzywych gamma, koloru i jasności, których parametry trzeba ustawiać w skomplikowanym oprogramowaniu do fotoedycji
Drukarki EPSON otrzymałem z autoryzowanego serwisu producenta, a to co znalazłem w pudłach (zresztą 2x otrzymałem modele referencyjne - przedprodukcyjne) może się nieznacznie różnić, od tego co "Klient" dostaje w sklepie.
Epson: dane techniczne
Pamiętajmy dodatkowo o zakupie kabla połączeniowego USB (LPT). Kable występują najczęściej w 3 długościach: 1,8; 3 i 5 metrów, a ich cena waha się między 8-20 zł, chyba, że zażyczymy Sobie "przewód" z bajerami (przeźroczysty lub kolorowy, testowany pod USB 2.0) co może podnieść cenę nawet 2-3 krotnie.
Elektroniczne podręczniki testowanych drukarek (kliknij, aby powiększyć)
Epson Stylus C42UX
(kliknij, aby powiększyć)
EPSON C42UX (C 42SX - łącze LPT - model tańszy o 20-30zł, C42 Plus - to model C42UX z dodatkowym oprogramowaniem) zewnętrznie niewiele się różni od starszego modelu C 40, niestety wewnętrznie zmieniło się trochę więcej.
Obecnie cała seria drukarek EPSON C x2 posiada "inteligentne" (z chipem) pojemniki z atramentem, koniec tanich atramentów za 20-30zł. Minimalna wielkość wystrzeliwanego atramentu (rozpuszczalnikowego) stosowanego w drukarce to 6 pl. Więcej o atramentach i zastępnikach w dalszych rozdziałach.
Drukarka ma niewielkie rozmiary, tacę odbiorczą wysuwamy z wnętrza urządzenia, papier (max. 50-60 kartek) ustawiamy pionowo w podajniku arkuszy i dociskamy specjalnym suwakiem, ustawienie jest pewne. Ładowanie papieru dość głośne, druk nieco mniej - przypomina rytmiczny stukot kół pociągu. Droga papieru w C42 UX ma kształt litery "L". Nie ma problemu z drukiem na grubym papierze foto, nieco problemu sprawił papier wizytówkowy (np. biały karton o fakturze skóry i gramaturze ponad 250g/m2). Pierwsze ładowanie papieru przyniosło zacięcie, dopiero drugie zakończyło się sukcesem. Pokrywa drukarki dobrze wyprofilowana, łatwy dostęp do (wymienianych) atramentów, brak opisu lub piktogramów pokazujących sposób wymiany kałamarzy, choć jest on intuicyjny. Wtyczka zasilania standardowa - komputerowa, podłączenie do komputera poprzez port USB 1.1.
(kliknij, aby powiększyć)
Drukarkę można już kupić za 240 zł (giełda - Warszawa), komplet oryginalnych atramentów za 120-190 zł, a zastępników za 100-110 zł, gorszy stosunek - ceny drukarki do atramentów (oryginalnych) ma tylko HP 3420 i HP 3325. Jeżeli możecie kupić oryginalne atramenty EPSON-a za 120-130 zł to oczywiście zalecam ich stosowanie, z dwóch powodów. Po pierwsze różnica 10-20 zł nie jest wielka (chyba, że macie wypróbowany zastępnik po rozsądnej cenie - dotyczy to głównie wydruku tekstu), a przy wydrukach fotografii - zwłaszcza na papierze foto - niestety widać przebarwienia. Po drugie, nieoryginalne atramenty dużo szybciej zapychają dysze drukarki.
Egzemplarz który otrzymałem do testów przybył z serwisu producenta (mógł być, albo bardzo długo nieużywany, albo korzystano wcześniej z zastępników). Aby doprowadzić drukarkę do użyteczności zmuszony byłem, po założeniu oczywiście - nowych, oryginalnych tuszy, aż OŚMIOKROTNIE czyścić (płukać) głowicę. Wylałem prawie 1/3 koloru i ponad połowę czarnego atramentu (tj. ~ 40-50 zł !!!! - jedno płukanie to ponad 5zł, aby dokończyć testy musiałem skorzystać z jeszcze jednego czarnego kałamarza (podziękowania za szybką reakcję firmy EPSON).
Instalacja sprzętowa i programowa (sterowniki) nie sprawia żadnych kłopotów. Wszystko odbywa się w języku polskim. Była to jedyna drukarka firmy EPSON komunikująca się w całości w naszym języku ojczystym (sterowniki, "podręcznik" to jedna wielka płachta papieru plus prawdziwy podręcznik na CD, help). Do drukarki dołączono zestaw papierów (w tym foto). W kabel USB musimy zaopatrzyć się sami!
Sterowniki w wersji 5.3 (kliknij, aby powiększyć)
Oprogramowanie drukarki w całej krasie. Podstawowe menu programu (standardowe dla rodziny Stylus) to: Główne, Papier, Układ i Program narzędziowy, np. w menu "Układ" możemy wydrukować: na jednym arkuszu: 1, 2, 4 strony, albo plakat na 4, 9 lub 16 arkuszach. Dotyczy to wszystkich modeli Stylus.
Możliwości wydruku wielu stron na jednym arkuszu i plakatów z drukarek EPSON (kliknij, aby powiększyć)
Na pasku zadań instaluje się ikonka (trzy do wyboru) drukarki. Po kliknięciu jej lewym klawiszem myszy wyświetla się Status Monitor 3, pod prawym klawiszem mamy dostęp do innych opcji menu "Program narzędziowy", czyli: "test dysz", "czyszczenie głowicy", "wyrównanie głowicy drukującej" oraz ustawienia drukarki i preferencje monitorowania. Więcej o pracy - Status Monitora 3 - w rozdziale o atramentach i zastępnikach.
Na polskiej stronie producenta www.epson.pl można znaleźć najnowsze sterowniki do C42 UX m.in. pod:
- Win XP: wer. 5.3c z 29.01.2003 - 4,6MB oraz Status Monitor 3.0c - 2MB
- Win 98: wer. 6.2a z 15.05.2002 - 4,5MB oraz Status Monitor 3.0a z 11.07.2002 - 2MB
- DOS - nie obsługiwany (USB)
- LINUX - EPSON nie tworzy samodzielnie sterowników do tego systemu (ale są odnośniki do innych stron firm zewnętrznych)
Można również pobrać program PhotoQuicker 3.2 (7,5MB) - opis przy C62.
"Wadą" nowych sterowników jest to, że mamy do wyboru "tylko" język: angielski, niemiecki lub francuski, o wygodę polskich klientów firma EPSON nie dba wcale (ŻADNYCH sterowników w języku polskim!!!), a szkoda.
Epson Stylus C62
(kliknij, aby powiększyć)
Epson Stylus C62 z zewnątrz jest bardzo podobny do swojego mniejszego brata (a może siostry) C42 UX - posiada łącza: USB 1.1 i dodatkowo LPT.
Stylus C62 posiada "inteligentne" (z chipem) pojemniki z atramentem (rozpuszczalnikowym) o większej (o 2/3) pojemności i 3-krotnie wyższej liczbie "dysz", niż model C42 UX. Obniżono niestety o ponad połowę częstotliwość wystrzeliwania atramentu. Minimalna wielkość kropli to 4 pl (mniej niż, we wszystkich testowanych drukarkach HP - porównywalna tylko z HP PhotoRet IV - np. HP 5550 z atramentem photo). Więcej o atramentach i zastępnikach w dalszych rozdziałach.
Drukarka ma niewielkie rozmiary, tacę odbiorczą opuszczamy i rozkładamy. Papier (max. 50-60 kartek) ustawiamy pionowo w podajniku arkuszy i dociskamy specjalnym suwakiem, ustawienie jest pewne i dokładne (siła grawitacji robi swoje). Obniżono nieco hałas przy ładowaniu papieru i druku. Droga papieru w drukarce ma kształt litery "L". Nie ma problemu z drukiem na grubym papierze foto i papierze wizytówkowym (np. biały karton o fakturze skóry i gramaturze ponad 250g/m2). Pokrywa drukarki niezbyt dobrze wyprofilowana - trzeba użyć paznokci, aby odchylić pokrywę (sprawdzone na kilku egzemplarzach, podobną "wadę" posiada EPSON Stylus Photo 830), poza tym łatwy dostęp do (wymienianych) atramentów, brak opisu lub piktogramów pokazujących sposób wymiany kałamarzy, choć jest on intuicyjny. Wtyczka zasilania standardowa - komputerowa.
(kliknij, aby powiększyć)
Jak widać jest to "Pre-Launch Sample", czyli model testowy, przed produkcyjny (4 czerwiec 2002 - trochę dawno?). Nawet sterowniki i oprogramowanie dostałem na nagranym CD (nie tłoczonym!!!) w wersji angielskiej. W sprzedaży można spotkać drukarkę z dodatkiem pt.: STAR WARS - Episode II Attack Of The Clones Creative Print Studio. Niestety z przyczyn ode mnie nie zależnych nie miałem możliwości zapoznać się z tym pakietem.
Drukarkę można kupić za 375 zł (giełda), komplet oryginalnych atramentów za 160-290(!) zł, a zastępników za 95-150 zł. Drukarka po założeniu - nowych oryginalnych tuszy (egzemplarz z serwisu producenta) ruszyła "z kopyta" bez wstępnego czyszczenia głowic (choć wyjąłem puste kałamarze), dopiero po ok. 20-30 stronach musiałem (raz) oczyścić dysze.
Instalacja sprzętowa i programowa (sterowniki) nie sprawia żadnych kłopotów. Wszystko odbywa się w języku angielskim (sterowniki, "podręcznik" to jedynie-jedyna płachta zadrukowanego papieru po polsku oraz prawdziwy podręcznik na CD, help). Do drukarki dołączono zestaw papierów (w tym foto). W kabel USB lub LPT musimy zaopatrzyć się sami!
Sterowniki w wersji 5.4 (kliknij, aby powiększyć)
Oprogramowanie drukarki w całej krasie. Podstawowe menu programu (standardowe dla rodziny Stylus) to: Main (Główne), Page Layout (Układ strony) i Maintenance (Program narzędziowy).
np. w menu "Main" (Główne) mamy do wyboru 5 predefiniowanych, różnych ustawień jakości druku lub gdy nas to nie zadowala, klikamy "klawisz" - "Advanced" (prawy dolny róg okienka) no i tu hulaj dusza ... m.in. druk tylko w czerni (brak tej opcji w C42), duża prędkość druku, możliwość korekty koloru i Photo Enhance 4. W menu Page Layout (Układ strony) mamy możliwość: wstawienia znaku wodnego, lustrzanego odbicia (napraski na koszulki), druku plakatu lub kilku stron na jednym arkuszu (opis przy C42 UX).
Na pasku zadań instaluje się ikonka (trzy do wyboru) drukarki. Po kliknięciu jej lewym klawiszem myszy wyświetla się Status Monitor 3, pod prawym klawiszem mamy dostęp do innych opcji menu "Program narzędziowy", czyli: "test dysz", "czyszczenie głowicy", "wyrównanie głowicy drukującej" oraz ustawienia drukarki i preferencje monitorowania. Więcej o pracy - Status Monitora 3 - w rozdziale o atramentach i zastępnikach.
Do drukarki dołączono również dodatkowe oprogramowanie tj.: PhotoQuicker 3.2, PhotoStarter i CardMonitor.
(kliknij, aby powiększyć)
PhotoQuicker 3.2 - jest połączeniem programu zarządzającego bibliotekami graficznymi i edycyjnego. Przy użyciu tego oprogramowania możliwe jest odczytanie informacji PRINT Image Matching (P.I.M.), przez drukarkę. Program oferuje różnorodne funkcje druku, jak np.: druk wielokrotny na pojedynczym arkuszu, automatyczne dopasowanie wielkości, wybór filtrów i efektów służących do obróbki zdjęć oraz możliwość wkomponowania tekstu lub informacji dotyczących zdjęcia, albo wykonania szablonów.
Wiele opcji i funkcji, kolorowy, choć nie tak intuicyjny jak podobny produkt: HP Photo Printing Software. Możliwość wydruku foto-indexu, szkoda tylko, że "aż i tylko" 20 fotek dla A4 (i do 80 fotek dla A3).
Obsługiwane formaty: JPEG, TIFF (niekompesowany), BMP, PICT (Mac), odczytywane wielkości plików: min. 80 x 80 - max. 2048 x 3072 pikseli, ilość odczytywanych obrazów - 999.
(kliknij, aby powiększyć)
PhotoStarter - asystent/wizard - umożliwia automatyczny zapis plików/fotografii z kart pamięci do komputera (za pomocą max. 8 wybranych programów), instalowany wraz PhotoQuicker-em i CardMonitorem. Nie działa pod Win95 i NT 4.0
CardMonitor - program (jak nazwa wskazuje) monitoruje czy włożono kartę pamięci (lub przyłączono aparat cyfrowy) do "PC"
Na polskiej stronie producenta www.epson.pl można znaleźć najnowsze sterowniki do C62 m.in. pod:
- Win XP: wer. 5.4c z 29.01.2003 - 5MB oraz Status Monitor 3.0b - 2MB
- Win 98: wer. 6.3d z 20.11.2002 - 5,1MB oraz Status Monitor 3.0 z 20.11.2002 - 2MB
- LINUX - EPSON nie tworzy samodzielnie sterowników do tego systemu (ale są odnośniki do innych stron firm zewnętrznych)
Można również pobrać program PhotoQuicker 3.2 (7,5MB).
Sterowniki są dostępne "tylko" w języku: angielskim, niemieckim lub francuskim (ŻADNYCH sterowników w języku polskim!!!), a szkoda.
Epson Stylus C82
(kliknij, aby powiększyć)
EPSON C 82 zmienia zupełnie stylistykę w porównaniu z poprzednimi modelami, z zewnątrz jest bardziej opływowa (to jest po prostu limuzyna) - posiada łącza: USB 1.1 (szkoda, że nie korzysta jeszcze z dobrodziejstw USB 2.0) i dodatkowo LPT.
Drukarka posiada cztery "inteligentne" (z chipem) pojemniki z atramentem pigmentowym - EPSON DURABriteM. Kałamarz czarny o pojemności 33 ml jest 2 razy większy, niż ten z C62 i aż 3-krotnie większy od C42 UX. Ten sam atrament stosowany jest również w starszych modelach: C70, C80 i wg producenta wystarcza na prawie 900 stron tekstu (2 ryzy papieru. Kolory CMY zostały rozbite na 3 oddzielne pojemniki, o objętości 16 ml każdy (razem to 48 ml). Niestety nie możemy korzystać z atramentów kolorowych z modeli C 70 i C80. Liczba "dysz" to 180 dla czarnego i 180 (3x60) dla kolorów, a częstotliwość wystrzeliwania atramentu zwiększono do 27 kHz (jak w modelu C80). Minimalna wielkość kropli to 3 pl (mniej niż, we wszystkich testowanych drukarkach HP - jak również w HP PhotoRet IV). Obciążalność drukarki do 5.000 stron (dane z amerykańskiej strony Epsona). Więcej o atramentach i zastępnikach w dalszych rozdziałach.
Bardzo obniżono hałas przy druku, jest to naprawdę - cicha drukarka (na pewno nie bezszelestna - gdzie wzorem dla mnie jest np. popularny HP DeskJet 930C). Niestety nie można tego powiedzieć o ładowaniu papieru. Może przy papierze foto, czy grubym kartonie można przejść do porządku dziennego nad tym problemem, ale pobieranie cienkich kartek (65-90g/m2) stanowi nie lada wyzwanie. Hałas wydobywający się z urządzenia przypomina huk wystrzału i trudno przyzwyczaić się to tej "symfonii" dźwięków.
Prowadzenie papieru w drukarce EPSON C82
Drukarka ma już konkretne rozmiary, tacę odbiorczą opuszczamy i rozkładamy. Papier (max. 100-120 kartek) ustawiamy pod kątem w podajniku arkuszy (można go złożyć "łamiąc" podajnik na drukarkę) i dociskamy specjalnym suwakiem, ustawienie jest pewne. Droga papieru w drukarce jest prawie prosta. Nie ma problemu z drukiem na grubym papierze foto i papierze wizytówkowym (np. biały karton o fakturze skóry i gramaturze ponad 250g/m2).
Pokrywa drukarki dobrze wyprofilowana, łatwy dostęp do (wymienianych) atramentów (każdy osobno). Piktogramy pokazują sposób wymiany kałamarzy oraz przypominają o oznaczeniach wkładów atramentowych. Wtyczka zasilania standardowa - komputerowa.
(kliknij, aby powiększyć)
Jak widać jest to "Pre-Launch Sample", czyli model pokazowy, przed produkcyjny (13 czerwiec 2002). Nawet sterowniki i oprogramowanie dostałem na nagranym CD (nie tłoczonym!!!) w wersji angielskiej.
Drukarkę można kupić za ~ 600 zł (giełda), komplet oryginalnych atramentów za 290(!)-380(!) zł, a zastępników za 195-255 zł. Drukarkę otrzymałem z założonymi oryginalnych tuszami (w 1/3 były wyczerpane). Drukarka ruszyła - od razu, bez czyszczenia głowic. Wydrukowałem ponad 60 stron, w tym dużo zdjęć, a poziom atramentu obniżył się tylko o kolejne 1/3 objętości. Magenta zużywała się trochę szybciej niż pozostałe tusze.
PS. W sprzedaży jest jeszcze starszy model - Epson Stylus C 70 za 490 zł (giełda)
Instalacja sprzętowa i programowa (sterowniki) nie sprawia żadnych kłopotów. Wszystko odbywa się w języku angielskim (sterowniki, "podręcznik" to jedynie-jedyna płachta zadrukowanego papieru po polsku oraz prawdziwy podręcznik na CD, help). Do drukarki dołączono zestaw papierów (w tym foto - szkoda, że nie był to Premium Semigloss Photo Paper). W kabel USB lub LPT musimy zaopatrzyć się sami!
Sterowniki w wersji 5.4 (kliknij, aby powiększyć)
Oprogramowanie drukarki w całej krasie. Podstawowe menu programu (standardowe dla rodziny Stylus) to: Main (Główne), Page Layout (Układ strony) i Maintenance (Program narzędziowy).
Na pasku zadań instaluje się ikonka (trzy do wyboru) drukarki. Po kliknięciu jej lewym klawiszem myszy wyświetla się Status Monitor 3, pod prawym klawiszem mamy dostęp do innych opcji menu "Program narzędziowy", czyli: "test dysz", "czyszczenie głowicy", wyrównanie głowicy drukującej" oraz ustawienia drukarki i preferencje monitorowania.
Więcej o pracy - Status Monitora 3 - w rozdziale o atramentach i zastępnikach.
Do drukarki dołączono również dodatkowe oprogramowanie tj.: PhotoQuicker 3.2, PhotoStarter i CardMonitor opisane wcześniej przy C62
Na polskiej stronie producenta www.epson.pl można znaleźć najnowsze sterowniki do C82 m.in. pod:
- Win XP: wer. 5.4d z 29.01.2003 - 5,3MB oraz Status Monitor 3.0c - 3,3MB
- Win 98: wer. 6.3e z 20.11.2002 - 5,4MB oraz Status Monitor 3.0 z 20.11.2002 - 3,3MB
- LINUX - EPSON nie tworzy samodzielnie sterowników do tego systemu (ale są odnośniki do innych stron firm zewnętrznych)
Sterowniki są dostępne "tylko" w języku: angielskim, niemieckim lub francuskim (ŻADNYCH sterowników w języku polskim!!!) naprawdę - szkoda!
Drukarki firmy HP
Drukarki HP (kliknij, aby powiększyć)
Firma HP reprezentowana jest przez drukarki serii DeskJet: 3420, 3820 i 6122. Wszystkie 3 modele wykorzystują najbardziej popularne 4-atramentowe kałamarze (CMY+K) i system HP PhotoRet III, który zapewnia możliwość ulokowania do 29 kropli atramentu (5 pl) w jednym punkcie wydruku i uzyskanie 17 odcieni każdego koloru podstawowego tj. ok. 3.500 barw (dla porównania system HP PhotoRet IV przy wielkości kropli 4 pl i przy 6 atramentach - lokuje do 32 kropli atramentu w jednym punkcie wydruku i uzyskanie 289 odcieni każdego koloru podstawowego tj. >1,2 mln barw.
Model DeskJet 3420 wraz z siostrzanym DeskJet 3325 znajduje się w sprzedaży od pół roku, od paru miesięcy możemy kupić DeskJet 3820.
Z ostatniej chwili - do sprzedaży trafił model o symbolu - HP DeskJet 3816 - zmniejszono nieco wydajność drukarki (z 12/10 do 9/7,5 ark/min) oraz cenę o ~ 50 zł. A teraz wchodzi do sprzedaży DeskJet 6122 - jest to jedyna drukarka w teście sprzętowo wyposażona w funkcję dupleksu. Oprócz drukarki otrzymałem również - dodatkowy podajnik na 250 arkuszy (za ~260 zł) "zwykłego papieru" opis w rozdziale poświęconym w/w drukarce.
Drukarki HP otrzymałem z autoryzowanego serwisu producenta, w oryginalnych, fabrycznych opakowaniach z instrukcjami i oprogramowaniem w całości w języku polskim. Tak trzymać!
HP: dane techniczne
Pamiętajmy dodatkowo o zakupie kabla połączeniowego USB (LPT). Kable występują najczęściej w 3 długościach: 1,8; 3 i 5 metrów, a ich cena waha się między 8-20 zł, chyba, że zażyczymy Sobie "przewód" z bajerami (przeźroczysty lub kolorowy, testowany pod USB 2.0) co może podnieść cenę nawet 2-3 krotnie.
Elektroniczne podręczniki testowanych drukarek (kliknij, aby powiększyć)
HP DESKJET 3420
(kliknij, aby powiększyć)
Złożona drukarka przypomina mi pojemnik na chleb, małych rozmiarów, po rozłożeniu - podajnik papieru wydaje się bardzo delikatny (jak cała drukarka). Papier ustalamy suwakiem z lewej strony urządzenia, nie jest to niestety pewne "mocowanie". Nierzadko papier pobierany był krzywo, pod niewielkim kątem. Wydruk "spada" na podajnik (brak tacy odbiorczej), co absorbuje uwagę użytkownika, zwłasza przy dużej ilości wydruków. Małe rozmiary urządzenia wymuszają zastosowanie zewnętrznego zasilacza, jest on dość duży i ciężki oraz wymaga trochę miejsca wokół kontaktu.
(kliknij, aby powiększyć)
Ładowanie papieru jest głośne, a za to druk cichy. Droga papieru ma kształt litery "U", co może powodować zacięcia, zwłaszcza przy nierównym pobieraniu papieru. W takich przypadkach, na pewno pomoże możliwość zdjęcia tylnej ścianki drukarki. Nie ma problemu z drukiem na grubym papierze foto, folii i papierze wizytówkowym (np. biały karton o fakturze skóry i gramaturze ponad 250g/m2). Mamy łatwy dostęp do (wymienianych) atramentów, piktogramy dobrze pokazują sposób wymiany kałamarzy, choć nie jest on zbyt intuicyjny (kałamarze zapina się do ... góry, używając trochę siły). Otwarcie pokrywy jest rozumiane przez urządzenie jako chęć wymiany głowic.
Drukarka otrzymała nowe atramenty. Liczba "dysz" to 416 dla czarnego tuszu pigmentowego (osiem razy więcej od Epsona C42) i 3x100 dla kolorów (sześć razy więcej od Epsona C42), a częstotliwość wystrzeliwania atramentu to 18 i 21 kHz. Minimalna wielkość kropli to 5 pl. Więcej o atramentach i zastępnikach w dalszych rozdziałach.
Ale grandą (przynajmniej dla mnie) i nabijaniem kasy (HP) jest pojemność atramentów i ich cena. Czarny pojemnik ma 10 ml (1,4-2,5 raza mniej od HP 3820 i ponad 4 razy mniej od HP 6122), a kolor tylko 8 ml tj. 2,7 ml na każdy kolor (2,5-5 razy mniej od w/w drukarek), wszystkie oryginalne, "mniejsze" kałamarze (do testowanych drukarek HP) można kupić, na giełdzie, za podobną kwotę tj. ~100 zł.
Cena drukarki to 285 zł (giełda), komplet oryginalnych atramentów to wydatek 150-220(!) zł, a zastępników właściwie jeszcze nie ma (szacowana cena to ~ 80 zł). Różnica w cenie drukarki i pierwszego kompletu atramentów, w porównaniu do Epsona C42 UX wynosi 75 zł.
Podobnie jak w małym Epsonie tak i tu spotkałem się z problemami związanymi z kałamarzami. W drukarce HP 3420 nie mogłem wcale skalibrować (więcej w rozdziale o atramentach i zastępnikach) głowic. Kilkukrotne przekładanie pojemników z atramentem oraz ponowna kalibracja (ponad 10 razy) niewiele poprawiła sprawę. Po jakiejś pół godzinie ustąpiłem pola (3/4 ustawień poprawnie). Nie wpłynęło to jednak, w widoczny sposób (bardzo drobne szczegóły), na jakość wydruków.
Instalacja sprzętowa i programowa (sterowniki) nie sprawia żadnych kłopotów. Wszystko odbywa się w języku polskim. Bardzo dobrze powiązano podręcznik elektroniczny z możliwością konfigurowania i serwisowania drukarki (kalibracja, czyszczenie głowic itp.), a całość "ochrzczono" mianem - "asystenta drukarki hp". Oprócz tego mamy możliwość zrobienia zakupów - materiałów eksploatacyjnych, czy akcesoriów (oczywiście przez Internet), odwiedzenia strony (lub uzyskania nr tel.) pomocy technicznej, rejestracji drukarki - on line, sprawdzenia w jaki sposób można drukować na różnych nośnikach np.: papierze foto, kartach pocztowych, kopertach i innych małych nośnikach (co by to nie oznaczało).
(kliknij, aby powiększyć)
Na pasku zadań instaluje się ikonka drukarki. Po kliknięciu jej lewym klawiszem myszy wyświetla się menu "Ustawienia" (sterownik drukarki jest wręcz ascetyczny). Mamy jedynie możliwość zmiany: jakości wydruku, rodzaju użytego papieru/folii, rozmiaru i orientacji nośnika. I to by było na tyle ... Producent nie dołączył żadnego dodatkowego oprogramowania. Pod prawym klawiszem mamy dostęp do innych opcji.
Do części papierowej i elektronicznej - podręcznik/help, nie mam żadnych większych zastrzeżeń zwłaszcza, że wszystko jest po polsku.
Do mojej drukarki nie dołączono zestawu papierów (choć wiem, że do egzemplarzy "handlowych" takowe "przysługują"). W kabel USB musimy zaopatrzyć się sami!
Na polskiej stronie www.hp.com.pl można znaleźć sterowniki do HP3420 m.in. pod:
- Win XP: wer. 5.3.2 z 10.06.2002 - 18MB
- Win 98: wer. 5.3.2 z 10.06.2002 - 18,4MB
- DOS - nie obsługiwany (USB)
Sterowniki w języku polskim lub angielskim, dla użytkowników indywidualnych lub korporacyjnych.
HP DESKJET 3820
(kliknij, aby powiększyć)
Drukarka HP 3820 została oparta na starych, sprawdzonych wzorcach (poprawiona rozdzielczość lokowania kropli), czyli mechanizmach (nieco uproszczonych) i kałamarzach z poprzedniej serii 9xx. Chociaż zamiast opływowych kształtów 9-setek mamy same kanty, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Po rozłożeniu podajnika/tacy papieru, możemy załadować kilkadziesiąt (do 100) arkuszy papieru. Papier ustalamy suwakiem z lewej strony urządzenia, oraz dodatkowo dociskamy przesuwając (z niemałym wysiłkiem - chyba, "że wyrobi się" w czasie użytkowania) "prowadnicę długości papieru", czyli mały kawałek plastiku w kształcie litery "L". Dzięki temu pozycjonowanie papieru jest dużo bardziej precyzyjne, niż w modelu HP 3420. Wydruk "spada" jednak nadal na podajnik (szczątkowa taca odbiorcza). Nie przeszkadza to wiele, do momentu, gdy w czasie wydruku chcemy uzupełnić "poziom" papieru o kolejne arkusze. Ładowanie papieru i druk należą raczej do niezbyt głośnych. Nie ma problemu z drukiem na grubym papierze foto, folii i papierze wizytówkowym (np. biały karton o fakturze skóry i gramaturze ponad 250g/m2). Mamy łatwy dostęp do (wymienianych) atramentów, otwarcie pokrywy jest rozumiane przez urządzenie jako chęć wymiany pojemników, głowica zatrzymuje się na wysokości piktogramu, który informuje o stanie drukarki (kałamarz czarny/kolor, pusty/pełny).
Drukarka wykorzystuje stare dobrze znane atramenty HP78 i HP15 (mniej pojemny odpowiednik HP45). Liczba "dysz" to 300 dla czarnego tuszu pigmentowego (dwa razy więcej od Epsona C62) i 3x136 dla kolorów (trzy razy więcej od Epsona C62), a częstotliwość wystrzeliwania atramentu to 12 i 18 kHz. Minimalna wielkość kropli to 5 pl. Więcej o atramentach i zastępnikach w dalszych rozdziałach.
(kliknij, aby powiększyć)
Droga papieru ma kształt litery "U", co może czasami powodować zacięcia, zwłaszcza przy nierównym pobraniu papieru. W takich przypadkach, na pewno pomoże możliwość zdjęcia tylnej ścianki drukarki. W starszych, lepiej wyposażonych (czytaj - droższych) modelach drukarek (serii 8xx i 9xx) tylną ściankę można było zastąpić duplekserem. Tu takiej możliwości (na razie) nie ma. Przy ponownym zakładaniu tylnej obudowy trzeba bardzo uważać, żeby nie ukruszyć zaczepów mocujących ten moduł. Jak widzicie (niestety) byłem zbyt brutalny w stosunku do sprzętu firmy hp. Sprawdziłem to również na innych egzemplarzach tego modelu i podobnie jak moja drukarka - miały ukruszony jeden z zaczepów. Zdaje się, że firma hp powinna dopracować ten "mały" szczegół w swoim produkcie.
Wtyczka zasilania niestandardowa (mała, płaska, jak od starego radia). W kabel USB (tylko wer. 1.1) lub LPT musimy zaopatrzyć się sami!
(kliknij, aby powiększyć)
Cena drukarki to 375 zł (giełda), atramenty pochodzą ze starszych serii drukarek i są szeroko dostępne, komplet oryginalnych "nabojów" to wydatek: (mały kolor) 195-330 zł lub (duży kolor) 265-470 zł (!!!), a kałamarze ponownie napełnione (właściwie tylko duży kolor) za 130-150 zł. Jak widzicie warto pochodzić po giełdzie (różnica do 130 zł za org.)/sklepach (różnica do 200 zł za oryg.), aby poszukać najtańszych rozwiązań. Pomijam tu cenę atramentu do samodzielnego napełniania kałamarzy, gdzie za komplet możemy zapłacić ~ 70-80 zł.
Instalacja sprzętowa i programowa (sterowniki) nie sprawia żadnych kłopotów. Wszystko odbywa się w języku polskim. Na pasku zadań instaluje się ikonka drukarki. "Asystent drukarki hp" spełnia rolę elektronicznego podręcznika (helpa) z możliwością konfigurowania i serwisowania drukarki (kalibracja, czyszczenie głowic itp.), oprócz tego mamy możliwość zrobienia zakupów - materiałów eksploatacyjnych, czy akcesoriów (oczywiście przez Internet), odwiedzenia strony (lub uzyskania nr tel.) pomocy technicznej, rejestracji drukarki itd.
Do części papierowej - 2 książeczki (pierwsza: polski, węgierski, czeski i angielski; druga: chorwacki, rumuński, słowacki i słoweński) i 3 wielkie plansze oraz elektronicznej - podręcznik/help, nie mam żadnych zastrzeżeń zwłaszcza, że wszystko jest po polsku.
Do drukarki dołączono zestawu papierów (w tym foto).
(kliknij, aby powiększyć)
Oprogramowanie drukarki - sterownik jest dość rozbudowany. W menu:
"Ustawienia": określamy jakości druku (max. PhotoREt III lub 4800x1200dpi), rodzaj i rozmiar papieru;
"Funkcje": zmieniamy orientację wydruku (w tym odbicie lustrzane), określamy programowe drukowanie dwustronne (z ręcznym przekładaniem papieru), 2 lub 4 strony na jednym arkuszu albo druk plakatu (2x2, 3x3, 4x4), określamy kolejność i ilość kopii;
"Zaawansowane": druk w kolorze, skali szarości, czerni (fax); mamy możliwość korekty nasycenia, jasności i tonacji; a także ilości zużywanego tuszu i czasu jego schnięcia;
"Usługi": zestaw narzędzi HP (więcej w rozdziale o atramentach i zastępnikach)
(kliknij, aby powiększyć)
Producent dołączył do urządzenia dodatkowe oprogramowanie w języku angielskim - HP Photo Printing Software - podobne narzędzie do epsonowskiego - PhotoQuicker-a. Aplikacja jest połączeniem programu zarządzającego bibliotekami graficznymi i edycyjnego. Pliki graficzne do albumu pobieramy z: katalogu (np. dysk twardy), skanera (TWAIN), aparatu cyfrowego. Część programu odpowiadająca za korektę i edycję obrazu ma naprawdę duże możliwości; jest prosta, przejrzysta, wręcz intuicyjna. Mnogość ruchomych okienek/palet (uruchamianych poprzez ikonki) w pierwszej chwili może onieśmielać, ale przy pracy, dobrze spełnia swoją funkcję. Oprócz ustawień "ręcznych" możemy zdać się na "automat". Do dyspozycji mamy: obrót, odbicie lustrzane, skalowanie, wyostrzanie (co to jest wyostrzanie ujemne? oczywiście - rozmycie), korektę ekspozycji i koloru oraz Histogram. Możemy samodzielnie stworzyć filtr (czyli zastosowane w/w funkcje na jednym zdjęciu, przenieść na inne). Następnie możemy wydrukować album naszych prac. Szablonów jest wiele. Od standardowych po bardzo wymyślne.
Bardzo polecam ten program. Minusem, lecz niewielkim jest anglojęzyczność menu i helpów.
Na polskiej stronie www.hp.com.pl można znaleźć sterowniki do HP3820 m.in. pod:
- Win XP: wer. 5.1.2 z 08.07.2002 - 18,8MB
- Win 98: wer. 5.3.2 z 08.07.2002 - 9,5MB
...w języku polskim lub angielskim, dla użytkowników indywidualnych lub korporacyjnych.
HP DESKJET 6122
(kliknij, aby powiększyć)
Drukarka HP 6122 została oparta na sprawdzonych wzorcach, czyli mechanizmach (poprawiona rozdzielczość lokowania kropli) i kałamarzach z poprzedniej serii 9xx. Nowa za to, jest obudowa bardziej kwadratowa (podobnie jak w HP3820). Wersja sieciowa tej drukarki ma oznaczenie HP 6127 i jest o jakieś 300-500 zł droższa.
Mamy w końcu podajnik (na 150 ark.), który posiada prowadnice długości i szerokości. Powyżej znajduje się taca odbiorcza ze szczeliną umożliwiającą drukowanie pojedynczych kopert. Tacę odbiorczą można zdemontować (nośniki o małych rozmiarach). Droga papieru ma kształt litery "U", co może czasami powodować zacięcia, zwłaszcza przy nierównym pobraniu papieru. W takich przypadkach, na pewno pomoże możliwość zdjęcia tylnej ścianki drukarki. W komplecie wraz z urządzeniem otrzymujemy duplekser. Jeżeli chcemy skorzystać z jego usług, to do czasu wydruku musimy doliczyć ok. 20-25 sekund na każde przełożenie papieru (wydruk zostaje zatrzymany na 12-15s, a następnie zostaje obrócony).
Możemy dokupić dodatkowy - (C8956A) "podajnik zwykłego papieru na 250 arkuszy" za ~ 260 zł (podaje za infolinią HP, bo nigdzie w kraju - nawet na stronie HP, nie znalazłem go w cenniku, w USA kosztuje $79,99), co daje nam 400 arkuszy papieru w podajnikach lub wygodę korzystania jednocześnie z papierów: zwykłego i np. fotograficznego lub folii.
Podajnik zwykłego papieru na 250 arkuszy (kliknij, aby powiększyć)
Dodatkowy podajnik zbudowany jest z: podstawy i podajnika dolnego (który można wysunąć z podstawy). Aby uruchomić całość należy drukarkę "postawić" na dodatkowym podajniku (bolec ustalający z lewej strony). Jak widać na zdjęciach drukarka i dodatkowy moduł posiadają z boku specjalne występy/uchwyty, aby ułatwić tę operację. Podajnik zwykłego papieru działa z drukarką tylko wtedy, gdy założymy moduł dupleksu (sprawdziłem organoleptycznie - inaczej się nie da).
Ładowanie papieru, zwłaszcza z dodatkowego podajnika nie należy do cichych (na pewno przebija tu wszystkich Epson C82), ale za to dalsza praca drukarki ... koi nerwy. Nie ma problemu z drukiem na grubym papierze foto, folii i papierze wizytówkowym (np. biały karton o fakturze skóry i gramaturze ponad 250g/m2). Producent podaje, że moduł dupleksu może używać maksymalnie papieru 160g/m2, a podajnik zwykłego papieru tylko 90 g/m2. Doświadczenia empiryczne dowiodły, że papier wizytówkowy (200-250g/m2) również może być ładowany z dolnego podajnika.
(kliknij, aby powiększyć)
Mamy łatwy dostęp do (wymienianych) atramentów, otwarcie pokrywy jest rozumiane przez urządzenie jako chęć wymiany pojemników, głowica zatrzymuje się na wysokości piktogramu, który informuje o stanie drukarki (kałamarz czarny/kolor, pusty/pełny). Następnie drukarka dokonuje samodzielnie (nie trzeba jej poganiać i nie można wyłączyć tej funkcji) autokalibracji głowic, przy pomocy "niebieskiej lampy czujnika optycznego". Ten sam czujnik służy do automatycznego rozpoznawania rodzaju papieru (nie działa w trybie roboczym i jeżeli korzystamy z dodatkowego podajnika papieru).
Drukarka wykorzystuje stare (mam takie w HP 930C) dobrze znane atramenty HP78 i HP45 (udało mi się uruchomić w drukarce kałamarz z HP 3820 - HP15 zamiast HP45 :)). Liczba "dysz" to 300 dla czarnego tuszu pigmentowego (prawie dwa razy więcej od Epsona C82) i 3x136 dla kolorów (ponad dwa razy więcej od Epsona C82), a częstotliwość wystrzeliwania atramentu to 12 i 18 kHz (Epson C82 - 27 kHz). Minimalna wielkość kropli to 5 pl (Epson C82 - 3 pl) dla koloru, natomiast głowica z czarnym atramentem pracuje tylko w rozdzielczości 600x600 dpi, a wielkość kropli to 17 pl (!!! - na podstawie PC World Komputer 5'03). Więcej o atramentach i zastępnikach w dalszych rozdziałach.
Wtyczka zasilania niestandardowa (mała, płaska, jak od starego radia). W kabel USB lub LPT musimy zaopatrzyć się sami!
Cena drukarki to 790 zł (giełda), atramenty pochodzą ze starszych serii drukarek i są szeroko dostępne, komplet oryginalnych "nabojów" to wydatek: (mały kolor) 195-350 zł lub (duży kolor) 265-490 zł (!!!), a kałamarze ponownie napełnione (właściwie tylko duży kolor) za 130-150 zł. Pomijam tu cenę atramentu do samodzielnego napełniania kałamarzy, gdzie za komplet możemy zapłacić ~ 70-80 zł.
Instalacja sprzętowa i programowa (sterowniki) nie sprawia żadnych kłopotów. Wszystko odbywa się w języku polskim. Na pasku zadań instaluje się ikonka drukarki. "Asystent drukarki hp" spełnia rolę elektronicznego podręcznika (helpa) z możliwością konfigurowania i serwisowania drukarki (kalibracja, czyszczenie głowic itd).
Do części papierowej - książeczka formatu A5 (języki: polski, węgierski, czeski i turecki (?!?)), wielka plansza oraz elektronicznej - podręcznik/help, nie mam żadnych zastrzeżeń zwłaszcza, że wszystko jest po polsku.
Do mojej drukarki nie dołączono zestawu papierów (choć wiem, że do egzemplarzy "handlowych" takowe "przysługują").
(kliknij, aby powiększyć)
Oprogramowanie drukarki - sterownik jest bardzo rozbudowany. W menu:
"Ustawienia": określamy jakości druku (aż 4 ustawienia + PhotoREt III lub 4800x1200dpi), rozmiar i rodzaj papieru (automatyczny), zmieniamy orientację wydruku (w tym odbicie lustrzane), podajnik papieru oraz możemy przejść do zakładki: "Cyfrowa fotografia HP";
"Cyfrowa fotografia HP": polepsza jakość fotografii cyfrowych tj.: kontrast, ostrość, wygładzanie, mamy możliwość wykorzystania cyfrowej lampy błyskowej
"Funkcje": określamy drukowanie: dwustronne (dupleks); ilość stron na arkuszu: 2, 4, 6, 8, 9 lub 12 stron; plakat na 4, 9 lub 16 arkuszach; znak wodny; kolejność i ilość kopii; funkcje zaawansowane (ilości zużywanego tuszu oraz czasu jego schnięcia, zajętość pamięci);
"Kolor": druk w kolorze, skali szarości, czerni (fax); mamy możliwość korekty nasycenia, jasności i tonacji koloru;
hp print screen utility (kliknij, aby powiększyć)
"Usługi": zestaw narzędzi HP - to 3 kolejne okienka: "Obsługa urządzenia", "Szacunkowy poziom tuszu" - które omówię później oraz
"Konfiguracja": wykorzystanie modułu dupleksu (nie wykrywany automatycznie) i możliwość druku na pojedynczym kałamarzu (gdy jeden z pojemników się skończy - nie sprawdziłem, bo gdy wkładałem pusty pojemnik - zawsze wykrywany był jako pełny).
Szkoda, że producent nie dołączył do urządzenia programu HP Photo Printing Software - jak to uczynił z HP 3820 lecz tylko: HP print screen utility - narzędzie zbliżone użytecznością do ... klawisza "Print Screen". Jak by to powiedzieć delikatnie: Prosimy HP o jeszcze !!!
Niestety podobnie jest z najnowszymi sterownikami do HP 6122. Na polskiej stronie HP niema nic do tego urządzenia (?). Pogrzebałem trochę na stronach domowych HP i nalazłem na: ftp.hp.com ciepłe 24MB softu!!!
Atramenty, zastępniki, papier
Oprócz narzędzia, którym jest drukarka i jej sterownik - bardzo ważne znaczenie ma:
- użyty atrament
- nośnik na którym powstaje wydruk: papier, karton, naklejki, folia, krążki CD/DVD itd.
ATRAMENTY
Najczęściej używane atramenty można podzielić na:
- rozpuszczalnikowe / barwnikowe (płynność, niski koszt, mieszalność, najmniejsza wielkość kropli, odporność na światło, krótka stabilność kolorów)
- pigmentowe (najwyższa jakość wydruku na zwykłym oraz matowym papierze, wodoodporność, bardzo duża odporność na światło)
(kliknij, aby powiększyć)
W przypadku atramentów barwnikowych celem jest jak najgłębsze wniknięcie atramentu w papier bez rozpływania się na boki. W przypadku atramentów pigmentowych atrament ma pozostać głównie na powierzchni papieru lub tuż pod jego powierzchnią.
Co charakteryzuje poszczególne typy atramentów:
- Światłotrwałość - odporność koloru na blaknięcie pod wpływem światła. Im większa światłotrwałość, tym lepiej. W tym zakresie atramenty pigmentowe mają wyraźną przewagę.
- Stabilność kolorów - każdy kolor zmienia się podczas wysychania. Im większa stabilność kolorów, tym lepiej. Także w tym zakresie atramenty pigmentowe nieznacznie wygrywają.
- Bogactwo szczegółów - ponieważ pigmenty mają względnie dużą rozciągliwość fizyczną, w przypadku drobnych szczegółów elementy mogą na siebie nachodzić. W tym zakresie dominują atramenty barwnikowe.
- Spektrum barw - pod tym pojęciem rozumiemy spektrum światła widzialnego (a więc kolory), które potrafią odwzorować atramenty. Im większe spektrum barw atramentu, tym lepiej. Także w tym zakresie atramenty barwnikowe wykazują bardzo korzystne cechy (mieszanie barw).
- Koszty druku - atramenty pigmentowe są nieco droższe w produkcji.
- Odporność - wydruku na zarysowania, wodę i inne wpływy. Jeżeli atrament posiada niewielką odporność należy go dodatkowo zabezpieczyć (foliowanie, lakierowanie). Dużą odporność na czynniki zewnętrzne posiadają atramenty pigmentowe.
Atramenty pigmentowe nie mogą być traktowane jako dalszy etap rozwoju, czy wręcz następcy atramentów barwnikowych. Oba typy atramentu mają swoje zalety i wady, a odpowiednie ich dobranie zależne jest od rodzaju zastosowania.
POJEMNIKI Z ATRAMENTEM
Czarne kałamarze - HP, a jasnoszare - Epson (kliknij, aby powiększyć)
Chipy na pojemnikach z atramentem - Epson Epson(kliknij, aby powiększyć)
Specjalnie dla Was zrobiłem "sekcję" pojemników z atramentem naszych konkurentów. Pod nożem znalazł się Epson - T041 i HP 45.
Epson T041: budowa pojemnika (kliknij, aby powiększyć)
Epson T041 - budowa pojemnika jest prosta jak sznurek w kieszeni - 3 "gąbeczki" i już (pominę odpowietrzniki, "syfony", gumowe uszczelki itd). Co ciekawe atrament miał być wyczerpany, a z (3) "gąbek" odcisnąłem dość dużo atramentu (może 1/3 - ???)
HP 45 (kliknij, aby powiększyć)
HP 45 - pojemnik zintegrowany jest z głowicą. Po zdjęciu metalowych ścianek, ukazała się folia zgrzana z plastikową obudową, a w jej wnętrzu ukryta była metalowa sprężyna widoczna z prawej strony zdjęcia. Do folii przyklejono dwa kawałki papieru (zielony i czarny), które robią za wskaźnik opróżnienia atramentu. W spodniej ściance obok głowicy widać owalny otwór, znajdowała się tam stalowa kulka (tylko gdzie ona jest?).
A oto dysze - głowic atramentowych HP - zaklejone jeszcze folią ochronną. (kliknij, aby powiększyć)
UWAGA: jeżeli odkleicie folię zabezpieczającą z kolorowej głowicy HP (w czarnej niema co się zmieszać), to pod żadnym pozorem nie zaklejajcie jej ponownie (tą samą folią), bo podobnie jak ja, możecie się zdziwić po paru dniach, zamiast żółtego, czerwonego i niebieskiego (C+M+Y) - drukarka może użyć jakiejś zieleni czy sinego brązu (?+?+?) do wydruku Waszych wspaniałych prac...
ATRAMENTY - CENY
Atramenty Epson
W tabelach podałem ceny wybranych producentów (sklep - ceny w sieci Media Markt - Warszawa / Górczewska).
Ceny oryginalnych atramentów Epsona w "sklepie" i giełdzie różnią się nieznacznie (max. 10-15%), ceny alternatywnych wkładów są niższe przynajmniej o połowę.
Atramenty HP
W tabelach podałem ceny wybranych producentów (sklep - ceny w sieci Media Markt - Warszawa / Górczewska). Ceny oryginalnych atramentów HP w "sklepie" i giełdzie różnią się znacznie - dotyczy to głównie dużych wkładów kolorowych (max. 50%), ceny alternatywnych wkładów są dużo niższe, różnią się nawet o 3/4.
Możemy również dużo zaoszczędzić samodzielnie napełniając puste zbiorniczki. Zestawy do uzupełniania atramentu można już dostać za 50, 70 zł za komplet tuszy. Więcej o samodzielnym uzupełnianiu atramentów w artykule CHIP: 12/2002 (Epson).
Po uzupełnieniu atramentu w drukarkach Epson należy dodatkowo wyzerować chip w kałamarzu za pomocą specjalnego programatora:
Programator (starego typu) firmy Jet Tec (kliknij, aby powiększyć)
O jakości zastępników na razie nic nie powiem (sam używam i nie będę Wam sugerować konkretnego producenta...) - może w następnym teście!!!
Warto przeczytać o wydajności atramentów i zastępnikach:
- CHIP: 6/2001; 3/2002; 10/2002
- Komputer Świat: 7/2002
SPRAWDZANIE POZIOMU ATRAMENTÓW
(kliknij, aby powiększyć)
- W pierwszej i trzeciej kolumnie widać okno Status Monitora 3 (Epson)
- I kolumna: zbiorniczki - pełne: C42, C62 i C82 (kolor tła za rysunkiem drukarki jest jasnoniebieski),
- III kolumna: atrament na wyczerpaniu lub go brak (kolor żółty lub czerwony)
- Drukarki Epson - mają jedną cechę - nie drukują (nawet na oparach) jeśli zabraknie jakiegokolwiek atramentu,
- II kolumna: wskaźniki poziomu atramentów dla drukarek HP: 3420, 3820 i 6122.
Użytkownik powiadamiany jest z wyprzedzeniem o możliwości wyczerpania się atramentu. Po takim komunikacie można wydrukować jeszcze 5-30 arkuszy (foto - tekst) zależnie od drukarki.
KALIBRACJA I CZYSZCZENIE GŁOWIC ATRAMENTOWYCH
(kliknij, aby powiększyć)
HP, a także Lexmark oferują głowice zintegrowane z zasobnikami tuszu - oznacza to, że z każdą wymianą atramentu dokonujemy zmiany zestawu głowic, zmieniają się więc ustawienia dysz względem siebie (czarnych i kolorowych). Należy je skalibrować - wyrównać tj. "poinformować" sterownik drukarki jakie poprawki ma uwzględniać przy druku, bo fizycznie mechanizm drukarki ich nie przesuwa.
(kliknij, aby powiększyć)
Program kalibrujący drukarki: na górze HP 3420, na dole HP 3820.
Kalibracja (wyrównywanie) głowic może odbywać się to w cyklu automatycznym (HP6122) lub kalibrację musimy wykonać ręcznie. Kalibracji głowic nie dokonujemy w drukarkach Epsona i (nowych) Canona.
Wzorce testowe drukarek Epson
Jeżeli jakość wydruków spada, widać poziome białe smugi, drukarka była długo nie używana - należy oczyścić głowice.
PAPIER I INNE NOŚNIKI
O papierze do wydruków atramentowych można powiedzieć bardzo wiele. O strukturze wewnętrznej, gramaturze, barwie, połysku itp. itd
Struktura papieru fotograficznego (kliknij, aby powiększyć)
Papiery
Zasadniczo powinniśmy drukować na papierach zalecanych przez producenta danej drukarki (Epson-Epson, HP-HP itd.), takie zestawienia papierów (i nie tylko) znajdują się na stronach internetowych. Oczywiście zalecam własne eksperymenty w tym względzie. Warto pytać o papiery takich firm jak: ILFORD, Tetenal, EMTEC (BASF), Staedler, Neusiedler, Zweckform (naklejki), AGFA, KODAK, TDK, Fullmark, Rainbow (kolejność zamierzona) itd.
Przeważnie do wydruków używamy papieru ksero w cenie 12-20 zł za ryzę (500 ark). Warto dołożyć parę złotych i wyszukać jak najjaśniejszy (biały - to ideał) papier. Przykłady wydruków na specjalnych papierach poniżej.
(kliknij, aby powiększyć)
Bardzo dobre rezultaty można osiągnąć już na: Photo Quality Ink Jet Papier o gramaturze 104g/m2 lub podobnej, za cenę ok. 60-65gr za arkusz. Papier foto dostępny jest od 2 zł za arkusz, a gruby powlekany za 3,5-4 zł. Zapraski od 8 zł, folia od 2 zł, naklejki na CD/DVD od 80 gr.
Ze względu na całkowicie różne techniki druku, różne są też wymagania stawiane papierowi. Oznacza to, że papiery fotograficzne przystosowane do używania z atramentami pigmentowymi nie nadają się z reguły do "zwyczajnych" (tj. korzystających z atramentów barwnikowych) drukarek i odwrotnie. (O czym przekonałem się na własnej skórze!).
Warto przeczytać o papierach:
- PC World Komputer: 9/2002
- CHIP: 2/2002; 11/2002.
Ocena wydruków
Test przeprowadzony został pod Windows XP PL, na kompie wyposażonym w: MSI KT4V, Athlonie 1600+, ATI 9000 PRO, Barracudzie 80GB, drukarki dołączone zostały poprzez port USB 2.0.
Wszystkie wydruki zostały wykonane na tym samym papierze o gramaturze 80 g/m2 (Berga Superior), oraz na papierach foto dostarczonych przez producentów drukarek:
- EPSON - SO41061 (104 g/m2), SO41140 (194 g/m2), SO41287 (255 g/m2)
- HP - 51634Z, C6832A (236 g/m2)
Tutaj możecie pobrać plik 'wzory.zip' (8 MB) z poszczególnymi obrazkami.
Ocenie zostały poddane:
- wydruki tekstu z Worda (1 - trzy tryby jakości x 3 ark, 2 - najlepsza jakość) /własne/,
- tabel i wykresów z Excela (3, 4) /Enter 12'01; Enter 01'03 - arkusz.xls/,
- grafik z Corel Draw! (5 - marginesy i wypełnienie kolorem czarnym, 6 - rozdzielczość w czerni, 7 - rozdzielczość w kolorze, 8 - ciemne wypełnienia tonalne, 9 - jasne wypełnienia tonalne) /Corel - A4 PRINT.cdr; Enter 01'03 - wzory.cdr; Enter 12'01- wzory.cdr; Enter 12'01- rysunek.cdr; Corel/Enter - Snowbarn.cdr/,
- zdjęcia z plików TIF z ACDSee (10, 11) /32-bit - Enter 12'01 + 24-bit - Enter 01'03 - foto.TIF; Photoshop 5.0 PL - TESTPICT.TIF/,
- zdjęcie z pliku PSD z Photoshopa (12) /CHIP 04'00 - Agfa-photo.psd/.
W nawiasach podałem numery plansz testowych oraz numery i roczniki czasopism (CD) na których możecie je znaleźć. Szczególnie dziękuję Panu Andrzejowi Majkowskiemu z wydawnictwa ENTER za możliwość skorzystania z plików testowych.
Czasy wydruku plików testowych (w minutach) znajdują się w załączonej tabeli:
Czasy wydruku
Moja ocena wydruków w skali szkolnej poniżej:
Ocena wydruku
A teraz drobne szczegóły tylko dla Was:
Kolejność od lewej: Epson C42, C62, C82; HP 3420, 3820, 6122 (kliknij, aby powiększyć)
Kolejność od góry: prawa kolumna Epson C42, C62, C82; lewa kolumna HP 3420, 3820, 6122 (kliknij, aby powiększyć)
Kolejność od lewej: górny rząd Epson C42, C62, C82; dolny rząd HP 3420, 3820, 6122 (kliknij, aby powiększyć)
PRÓBA "OGNIA" I WODY
Próba wody... (kliknij, aby powiększyć)
Tygodniowa (7x24h) próba polegająca na oświetlaniu części wydruków silnym światłem żarowym (40W z małej odległości) nie ujawniła żadnych zmian.
Za to próba wody (7 min + ochlapanie paroma kroplami suchego obszaru) była dużo trudniejsza. Tylko Epson C82 wyszedł z próby obronną ręką (pigment / później wziąłem wydruk nr 10 i "kąpałem" go przez 2 godziny w wannie i ... nic!). Następnie najlepiej zachowane zostały wydruki wykonane czarnym atramentem (pigmentowym) na wszystkich HP-kach (środkowe czarne kułeczko - aż razi w oczy). Najgorzej zachowały się kolory z nowego atramentu kolorowego drukarki HP 3420 (HP 28).
Warto przeczytać o testach sprzętu:
- CHIP: 2, 3, 10/2002.
- Enter: 4/1999; 1, 6/2000; 1, 12/2001; 1, 11/2002; Enter Special 04.
- PC World Komputer: 2/1999; 3/2000; 10/2001; 1 i 10/2002; 5/2003.
- Komputer Świat: 1, 6/2003
Komentarz o wydrukach
W tym miejscu chciałbym podzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami o wydrukach (będę strasznie marudził, więc osoby o słabych nerwach proszone są o zamknięcie oczu):
1. Tekst w czerni (Arial, Courier, Times New Roman - podstawowe czcionki systemu Windows);
- C42/C62 - czarny (raczej ciemno szary), lekko rozmyty tekst, nawet w najlepszej jakości wydruku, w trybie roboczym przypomina wydruk z drukarki igłowej (mała liczba dysz)
- C82 - czarny, ostry tekst (ustępuje nieco HP6122) dobry również w trybie normalnym
- HP3420 - tekst odpowiedniej grubości, lekko rozmyty
- HP3820 - tekst o zbyt dużej grubości, rozlany
- HP6122 - tekst najwyższej jakości, b. ostry, również w trybie normalnym
2. Tekst w czerni, negatywie, kolorach podstawowych i inwersie (Times New Roman);
- C42 - ogólnie najbardziej intensywne kolory atramentów (z Epsonów), najgorszy tekst w inwersie (czarny negatyw), czarny tekst rozlany na żółtym i różowym tle (mniej niż C62)
- C62 - zbyt jasny czarny (raczej ciemno szary) wydruk, czarny tekst rozlany na żółtym i różowym tle, najjaśniejszy atrament niebieski (nieco rozlany) z Epsonów
- C82 - dużo jaśniejszy żółty atrament (kłopot z odczytaniem tekstu poniżej 6 pkt
- HP3420 - niejednolitość czarnego tekstu (jasne pasy) przejaskrawione kolory podstawowe, Cyjan jaśniejszy od pozostałych HP-ków, czarny tekst na niebieskim - rozmyty, czasami biały cień pod czarnym tekstem (kalibracja, denerwuje na kolorowych tłach)
3. Arkusz z różnymi stopniami i krojami pisma, duże stopniowane, szare powierzchnie;
- Epsony - zamiast szarości - zabarwione powierzchnie C42 w zieleń, C 82 w brąz; ogólnie C42 i C62 lekko rozmyte
- HP3420 - najjaśniejsze "szarości"
4. Arkusz z różnymi stopniami i krojami pisma na kolorowych tłach i z kolorowym tekstem;
- Epsony - C42 i C62 rozlany czarny tekst na żółtym i czerwono/różowym tle,
- HP3420 - delikatnie rozlany czarny tekst na żółtym tle
5. Corel tablica wzorcowa A4 - marginesy zgodnie z oczekiwaniami (Epsony zadrukowują większą powierzchnię papieru niż drukarki HP);
6. Corel tablica wzorcowa czarny/szarości;
- drukarki Epson zupełnie inaczej tworzą szarości w trybie czarno-białym i trybie kolorowym (foto - przekłamanie szarości w zieleń dla C42/62 i fiolet dla C82), czas wydruku zwiększa się 3-krotnie w modelu C62 i aż 7-krotnie dla C42UX, ten model nie radzi sobie w trybie b/w z liniami ukośnymi (faliste), okręgi są poprzerywane; C82 ma nieco faliste linie poziome-ukośne
- drukarki HP - szarości lekko wpadają w kolor zielony, HP3420 - okręgi rozmyte, HP3820/6122 linie ukośne - faliste, HP3820 w dość dziwny sposób oddaje skalę szarości - klin testowy bardzo ładnie schodzi do 95% (to jest właściwie czarny), a pole 100%-we zostaje rozjaśnione (~85%) - czym to tłumaczyć? Błąd sterownika?
7. Corel tablica wzorcowa kolorowa;
- uwagi jw. (np. C42 - mocno wysycone kolory; problemy z 100% czernią w HP3820),
- HP 3420 - poprzerywane szare/czarne linie współśrodkowe, szary klin zaczyna się dopiero od 2-go stopnia
- HP 6122 - w klinach kolorów podstawowych, biały oddziela cienka linia w danym kolorze (C, M, Y + R, G, B) - czyżby błąd sterownika?
- drukarki HP posiadają bardziej widoczne punkty obrazu (zamiast powierzchni kolorowej widać punkty)
8. Corel lustrzanka - dużo czarnych i szarych powierzchni;
- Epson "wpada" w: C42 - w zieleń, C82 - w brąz
- HP3820 - ma kłopoty z pełną czernią (patrz pkt 6)
9. Corel zimowy krajobraz - dużo delikatnych przejść tonalnych;
- HP3420 - bardzo jasny obraz, C42 - jasny obraz
- Epson: C42 i C62 widoczne punkty obrazu (na jasnych powierzchniach)
10. Dwa pliki TIF (32 i 24-bit) - razem 8 zdjęć - naturalny kolor skóry;
- papier Photo Quality (~100g/m2, powlekany) HP 3420 - brak szczegółów w czerni, przejaskrawione kolory - zwłaszcza czerwienie, C82 - wydruk bez połysku (nieodpowiedni papier), szczegóły i pozostałe drukarki - O.K.
- papier Foto Glossy (ponad 200g/m2, błyszczący) HP 6122 - trochę za ciemne, C82 - wydruk bez połysku (nieodpowiedni papier - szkoda, że nie miałem: Premium Semigloss Photo Papier), szczegóły i pozostałe drukarki - O.K.
11. Plik testowy AGFA (PSD) - nasycenie kolorów, kontrast, ostrość, przejścia barw;
- papier Photo Quality (~100g/m2, powlekany) HP 3420 - za jasna twarz kobiety, C82 - uwagi jw.
- papier Foto Glossy (ponad 200g/m2, błyszczący) HP 3820 - trochę za jasne, C42 i C62 - kliny szarości przekłamane w zieleń, C82 - uwagi jw.
Podsumowanie
Jeżeli drukujecie niewiele to Epson C42 UX i HP 3420 zaspokoją wasze potrzeby, ale ... w małym Epsonie możecie zużywać bardzo dużo atramentu - niekoniecznie na wydruk waszych prac, lecz na czyszczenie głowic (!) zwłaszcza, gdy drukujcie bardzo sporadycznie, za to HP 3420 nie należy do urządzeń oszczędnych, przy zakupie, czy w czasie eksploatacji (małe i drogie atramenty).
Lepszym wyborem będą na pewno szybsze modele: Epson C62 i HP 3820. Nie są to drukarki bez wad, ale o akceptowalnych ułomnościach. Epson C62 lepiej drukuje zdjęcia (jak to Epson), choć zajmuje mu to trochę więcej czasu niż urządzeniom HP. Drukarka HP 3820 radzi sobie lepiej z wydrukami "biurowymi" (jak to HP, ale też dłużej).
Nie bez znaczenia oprócz efektywności urządzenia jest też strona ekonomiczna użytkowania drukarki i tu chciałbym wyróżnić produkt HP: drukarkę HP 3820. (tania, duże pojemniki z atramentem, tanie i dobrej jakości zastępniki, świetne oprogramowanie). Minusem będzie słaby tryb tekstowy (pogrubione czcionki), kłopoty z czernią (100%) w trybie koloru, za jasne zdjęcia w trybie foto najwyższej jakości.
Hitem może okazać się jej prawie bliźniacza "młodsza siostra" HP 3816. Za mniej niż 350 zł otrzymujemy niewiele wolniejsze urządzenie, o dobrych cechach użytkowych. W polskich warunkach skutecznie może wyprzeć modele HP 3420 i HP 3325.
Najlepszym produktem do użytku domowego zostaje Epson C82 - jego najlepsze cechy to: cena (poniżej 600 zł), rozdzielone (3) atramenty kolorowe, dobrej jakości, szybkie wydruki "biurowe" na zwykłym papierze, w tym bardzo tanie wydruki (czarnego) tekstu, świetne zdjęcia. Minusem będą drogie wydruki kolorowe (najlepsza jakość na drogich nośnikach np. Premium Semigloss Photo Papier), słabsze oprogramowanie (zwłaszcza brak polskich sterowników).
Natomiast najlepszym produktem do użytku domowo-biurowego (z naciskiem na biurowego) zostaje HP 6122 - jego najlepsze cechy to: niskie koszty eksploatacji (na jedną stronę), dobrej jakości wydruki tekstu, grafiki prezentacyjnej i zdjęć, dupleks (w standardzie), możliwość dokupienia dodatkowego podajnika na 250 kartek "zwykłego" papieru, duże możliwości sterownika drukarki. Do minusów zaliczę wysoką cenę (~800 zł), słabe oprogramowanie dodatkowe (właściwie jego brak).
- Wyróżnienie: cena do efektywności - HP 3820
- Najlepsza drukarka do użytku domowego - Epson C82
- Najlepsza drukarka do użytku domowo-biurowego - HP 6122
|