Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | EPSON vs HP: atramentowy pojedynek
    

 

EPSON vs HP: atramentowy pojedynek


 Autor: Grosz | Data: 12/05/03
     

HP DESKJET 3820

  
(kliknij, aby powiększyć)

Drukarka HP 3820 została oparta na starych, sprawdzonych wzorcach (poprawiona rozdzielczość lokowania kropli), czyli mechanizmach (nieco uproszczonych) i kałamarzach z poprzedniej serii 9xx. Chociaż zamiast opływowych kształtów 9-setek mamy same kanty, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Po rozłożeniu podajnika/tacy papieru, możemy załadować kilkadziesiąt (do 100) arkuszy papieru. Papier ustalamy suwakiem z lewej strony urządzenia, oraz dodatkowo dociskamy przesuwając (z niemałym wysiłkiem - chyba, "że wyrobi się" w czasie użytkowania) "prowadnicę długości papieru", czyli mały kawałek plastiku w kształcie litery "L". Dzięki temu pozycjonowanie papieru jest dużo bardziej precyzyjne, niż w modelu HP 3420. Wydruk "spada" jednak nadal na podajnik (szczątkowa taca odbiorcza). Nie przeszkadza to wiele, do momentu, gdy w czasie wydruku chcemy uzupełnić "poziom" papieru o kolejne arkusze. Ładowanie papieru i druk należą raczej do niezbyt głośnych. Nie ma problemu z drukiem na grubym papierze foto, folii i papierze wizytówkowym (np. biały karton o fakturze skóry i gramaturze ponad 250g/m2). Mamy łatwy dostęp do (wymienianych) atramentów, otwarcie pokrywy jest rozumiane przez urządzenie jako chęć wymiany pojemników, głowica zatrzymuje się na wysokości piktogramu, który informuje o stanie drukarki (kałamarz czarny/kolor, pusty/pełny).

Drukarka wykorzystuje stare dobrze znane atramenty HP78 i HP15 (mniej pojemny odpowiednik HP45). Liczba "dysz" to 300 dla czarnego tuszu pigmentowego (dwa razy więcej od Epsona C62) i 3x136 dla kolorów (trzy razy więcej od Epsona C62), a częstotliwość wystrzeliwania atramentu to 12 i 18 kHz. Minimalna wielkość kropli to 5 pl. Więcej o atramentach i zastępnikach w dalszych rozdziałach.

  
(kliknij, aby powiększyć)

Droga papieru ma kształt litery "U", co może czasami powodować zacięcia, zwłaszcza przy nierównym pobraniu papieru. W takich przypadkach, na pewno pomoże możliwość zdjęcia tylnej ścianki drukarki. W starszych, lepiej wyposażonych (czytaj - droższych) modelach drukarek (serii 8xx i 9xx) tylną ściankę można było zastąpić duplekserem. Tu takiej możliwości (na razie) nie ma. Przy ponownym zakładaniu tylnej obudowy trzeba bardzo uważać, żeby nie ukruszyć zaczepów mocujących ten moduł. Jak widzicie (niestety) byłem zbyt brutalny w stosunku do sprzętu firmy hp. Sprawdziłem to również na innych egzemplarzach tego modelu i podobnie jak moja drukarka - miały ukruszony jeden z zaczepów. Zdaje się, że firma hp powinna dopracować ten "mały" szczegół w swoim produkcie. Wtyczka zasilania niestandardowa (mała, płaska, jak od starego radia). W kabel USB (tylko wer. 1.1) lub LPT musimy zaopatrzyć się sami!

  
(kliknij, aby powiększyć)

Cena drukarki to 375 zł (giełda), atramenty pochodzą ze starszych serii drukarek i są szeroko dostępne, komplet oryginalnych "nabojów" to wydatek: (mały kolor) 195-330 zł lub (duży kolor) 265-470 zł (!!!), a kałamarze ponownie napełnione (właściwie tylko duży kolor) za 130-150 zł. Jak widzicie warto pochodzić po giełdzie (różnica do 130 zł za org.)/sklepach (różnica do 200 zł za oryg.), aby poszukać najtańszych rozwiązań. Pomijam tu cenę atramentu do samodzielnego napełniania kałamarzy, gdzie za komplet możemy zapłacić ~ 70-80 zł.

Instalacja sprzętowa i programowa (sterowniki) nie sprawia żadnych kłopotów. Wszystko odbywa się w języku polskim. Na pasku zadań instaluje się ikonka drukarki. "Asystent drukarki hp" spełnia rolę elektronicznego podręcznika (helpa) z możliwością konfigurowania i serwisowania drukarki (kalibracja, czyszczenie głowic itp.), oprócz tego mamy możliwość zrobienia zakupów - materiałów eksploatacyjnych, czy akcesoriów (oczywiście przez Internet), odwiedzenia strony (lub uzyskania nr tel.) pomocy technicznej, rejestracji drukarki itd.

Do części papierowej - 2 książeczki (pierwsza: polski, węgierski, czeski i angielski; druga: chorwacki, rumuński, słowacki i słoweński) i 3 wielkie plansze oraz elektronicznej - podręcznik/help, nie mam żadnych zastrzeżeń zwłaszcza, że wszystko jest po polsku. Do drukarki dołączono zestawu papierów (w tym foto).


(kliknij, aby powiększyć)

Oprogramowanie drukarki - sterownik jest dość rozbudowany. W menu:

"Ustawienia": określamy jakości druku (max. PhotoREt III lub 4800x1200dpi), rodzaj i rozmiar papieru;

"Funkcje": zmieniamy orientację wydruku (w tym odbicie lustrzane), określamy programowe drukowanie dwustronne (z ręcznym przekładaniem papieru), 2 lub 4 strony na jednym arkuszu albo druk plakatu (2x2, 3x3, 4x4), określamy kolejność i ilość kopii;

"Zaawansowane": druk w kolorze, skali szarości, czerni (fax); mamy możliwość korekty nasycenia, jasności i tonacji; a także ilości zużywanego tuszu i czasu jego schnięcia;

"Usługi": zestaw narzędzi HP (więcej w rozdziale o atramentach i zastępnikach)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Producent dołączył do urządzenia dodatkowe oprogramowanie w języku angielskim - HP Photo Printing Software - podobne narzędzie do epsonowskiego - PhotoQuicker-a. Aplikacja jest połączeniem programu zarządzającego bibliotekami graficznymi i edycyjnego. Pliki graficzne do albumu pobieramy z: katalogu (np. dysk twardy), skanera (TWAIN), aparatu cyfrowego. Część programu odpowiadająca za korektę i edycję obrazu ma naprawdę duże możliwości; jest prosta, przejrzysta, wręcz intuicyjna. Mnogość ruchomych okienek/palet (uruchamianych poprzez ikonki) w pierwszej chwili może onieśmielać, ale przy pracy, dobrze spełnia swoją funkcję. Oprócz ustawień "ręcznych" możemy zdać się na "automat". Do dyspozycji mamy: obrót, odbicie lustrzane, skalowanie, wyostrzanie (co to jest wyostrzanie ujemne? oczywiście - rozmycie), korektę ekspozycji i koloru oraz Histogram. Możemy samodzielnie stworzyć filtr (czyli zastosowane w/w funkcje na jednym zdjęciu, przenieść na inne). Następnie możemy wydrukować album naszych prac. Szablonów jest wiele. Od standardowych po bardzo wymyślne. Bardzo polecam ten program. Minusem, lecz niewielkim jest anglojęzyczność menu i helpów.

Na polskiej stronie www.hp.com.pl można znaleźć sterowniki do HP3820 m.in. pod:
  • Win XP: wer. 5.1.2 z 08.07.2002 - 18,8MB
  • Win 98: wer. 5.3.2 z 08.07.2002 - 9,5MB
...w języku polskim lub angielskim, dla użytkowników indywidualnych lub korporacyjnych.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: EPSON vs HP: atramentowy pojedynek
 
 » Technologie druku
 » Drukarki firmy Epson
 » Epson: dane techniczne
 » Epson Stylus C42UX
 » Epson Stylus C62
 » Epson Stylus C82
 » Drukarki firmy HP
 » HP: dane techniczne
 » HP DESKJET 3420
 » HP DESKJET 3820
 » HP DESKJET 6122
 » Atramenty, zastępniki, papier
 » Ocena wydruków
 » Komentarz o wydrukach
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »