Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | EPSON vs HP: atramentowy pojedynek
    

 

EPSON vs HP: atramentowy pojedynek


 Autor: Grosz | Data: 12/05/03
     

HP DESKJET 6122

  
(kliknij, aby powiększyć)

Drukarka HP 6122 została oparta na sprawdzonych wzorcach, czyli mechanizmach (poprawiona rozdzielczość lokowania kropli) i kałamarzach z poprzedniej serii 9xx. Nowa za to, jest obudowa bardziej kwadratowa (podobnie jak w HP3820). Wersja sieciowa tej drukarki ma oznaczenie HP 6127 i jest o jakieś 300-500 zł droższa.

Mamy w końcu podajnik (na 150 ark.), który posiada prowadnice długości i szerokości. Powyżej znajduje się taca odbiorcza ze szczeliną umożliwiającą drukowanie pojedynczych kopert. Tacę odbiorczą można zdemontować (nośniki o małych rozmiarach). Droga papieru ma kształt litery "U", co może czasami powodować zacięcia, zwłaszcza przy nierównym pobraniu papieru. W takich przypadkach, na pewno pomoże możliwość zdjęcia tylnej ścianki drukarki. W komplecie wraz z urządzeniem otrzymujemy duplekser. Jeżeli chcemy skorzystać z jego usług, to do czasu wydruku musimy doliczyć ok. 20-25 sekund na każde przełożenie papieru (wydruk zostaje zatrzymany na 12-15s, a następnie zostaje obrócony).

Możemy dokupić dodatkowy - (C8956A) "podajnik zwykłego papieru na 250 arkuszy" za ~ 260 zł (podaje za infolinią HP, bo nigdzie w kraju - nawet na stronie HP, nie znalazłem go w cenniku, w USA kosztuje $79,99), co daje nam 400 arkuszy papieru w podajnikach lub wygodę korzystania jednocześnie z papierów: zwykłego i np. fotograficznego lub folii.

    
Podajnik zwykłego papieru na 250 arkuszy (kliknij, aby powiększyć)

Dodatkowy podajnik zbudowany jest z: podstawy i podajnika dolnego (który można wysunąć z podstawy). Aby uruchomić całość należy drukarkę "postawić" na dodatkowym podajniku (bolec ustalający z lewej strony). Jak widać na zdjęciach drukarka i dodatkowy moduł posiadają z boku specjalne występy/uchwyty, aby ułatwić tę operację. Podajnik zwykłego papieru działa z drukarką tylko wtedy, gdy założymy moduł dupleksu (sprawdziłem organoleptycznie - inaczej się nie da).

Ładowanie papieru, zwłaszcza z dodatkowego podajnika nie należy do cichych (na pewno przebija tu wszystkich Epson C82), ale za to dalsza praca drukarki ... koi nerwy. Nie ma problemu z drukiem na grubym papierze foto, folii i papierze wizytówkowym (np. biały karton o fakturze skóry i gramaturze ponad 250g/m2). Producent podaje, że moduł dupleksu może używać maksymalnie papieru 160g/m2, a podajnik zwykłego papieru tylko 90 g/m2. Doświadczenia empiryczne dowiodły, że papier wizytówkowy (200-250g/m2) również może być ładowany z dolnego podajnika.


(kliknij, aby powiększyć)

Mamy łatwy dostęp do (wymienianych) atramentów, otwarcie pokrywy jest rozumiane przez urządzenie jako chęć wymiany pojemników, głowica zatrzymuje się na wysokości piktogramu, który informuje o stanie drukarki (kałamarz czarny/kolor, pusty/pełny). Następnie drukarka dokonuje samodzielnie (nie trzeba jej poganiać i nie można wyłączyć tej funkcji) autokalibracji głowic, przy pomocy "niebieskiej lampy czujnika optycznego". Ten sam czujnik służy do automatycznego rozpoznawania rodzaju papieru (nie działa w trybie roboczym i jeżeli korzystamy z dodatkowego podajnika papieru).

Drukarka wykorzystuje stare (mam takie w HP 930C) dobrze znane atramenty HP78 i HP45 (udało mi się uruchomić w drukarce kałamarz z HP 3820 - HP15 zamiast HP45 :)). Liczba "dysz" to 300 dla czarnego tuszu pigmentowego (prawie dwa razy więcej od Epsona C82) i 3x136 dla kolorów (ponad dwa razy więcej od Epsona C82), a częstotliwość wystrzeliwania atramentu to 12 i 18 kHz (Epson C82 - 27 kHz). Minimalna wielkość kropli to 5 pl (Epson C82 - 3 pl) dla koloru, natomiast głowica z czarnym atramentem pracuje tylko w rozdzielczości 600x600 dpi, a wielkość kropli to 17 pl (!!! - na podstawie PC World Komputer 5'03). Więcej o atramentach i zastępnikach w dalszych rozdziałach. Wtyczka zasilania niestandardowa (mała, płaska, jak od starego radia). W kabel USB lub LPT musimy zaopatrzyć się sami!

Cena drukarki to 790 zł (giełda), atramenty pochodzą ze starszych serii drukarek i są szeroko dostępne, komplet oryginalnych "nabojów" to wydatek: (mały kolor) 195-350 zł lub (duży kolor) 265-490 zł (!!!), a kałamarze ponownie napełnione (właściwie tylko duży kolor) za 130-150 zł. Pomijam tu cenę atramentu do samodzielnego napełniania kałamarzy, gdzie za komplet możemy zapłacić ~ 70-80 zł.

Instalacja sprzętowa i programowa (sterowniki) nie sprawia żadnych kłopotów. Wszystko odbywa się w języku polskim. Na pasku zadań instaluje się ikonka drukarki. "Asystent drukarki hp" spełnia rolę elektronicznego podręcznika (helpa) z możliwością konfigurowania i serwisowania drukarki (kalibracja, czyszczenie głowic itd).

Do części papierowej - książeczka formatu A5 (języki: polski, węgierski, czeski i turecki (?!?)), wielka plansza oraz elektronicznej - podręcznik/help, nie mam żadnych zastrzeżeń zwłaszcza, że wszystko jest po polsku. Do mojej drukarki nie dołączono zestawu papierów (choć wiem, że do egzemplarzy "handlowych" takowe "przysługują").


(kliknij, aby powiększyć)

Oprogramowanie drukarki - sterownik jest bardzo rozbudowany. W menu:

"Ustawienia": określamy jakości druku (aż 4 ustawienia + PhotoREt III lub 4800x1200dpi), rozmiar i rodzaj papieru (automatyczny), zmieniamy orientację wydruku (w tym odbicie lustrzane), podajnik papieru oraz możemy przejść do zakładki: "Cyfrowa fotografia HP";

"Cyfrowa fotografia HP": polepsza jakość fotografii cyfrowych tj.: kontrast, ostrość, wygładzanie, mamy możliwość wykorzystania cyfrowej lampy błyskowej

"Funkcje": określamy drukowanie: dwustronne (dupleks); ilość stron na arkuszu: 2, 4, 6, 8, 9 lub 12 stron; plakat na 4, 9 lub 16 arkuszach; znak wodny; kolejność i ilość kopii; funkcje zaawansowane (ilości zużywanego tuszu oraz czasu jego schnięcia, zajętość pamięci);

"Kolor": druk w kolorze, skali szarości, czerni (fax); mamy możliwość korekty nasycenia, jasności i tonacji koloru;

  
hp print screen utility (kliknij, aby powiększyć)

"Usługi": zestaw narzędzi HP - to 3 kolejne okienka: "Obsługa urządzenia", "Szacunkowy poziom tuszu" - które omówię później oraz "Konfiguracja": wykorzystanie modułu dupleksu (nie wykrywany automatycznie) i możliwość druku na pojedynczym kałamarzu (gdy jeden z pojemników się skończy - nie sprawdziłem, bo gdy wkładałem pusty pojemnik - zawsze wykrywany był jako pełny).

Szkoda, że producent nie dołączył do urządzenia programu HP Photo Printing Software - jak to uczynił z HP 3820 lecz tylko: HP print screen utility - narzędzie zbliżone użytecznością do ... klawisza "Print Screen". Jak by to powiedzieć delikatnie: Prosimy HP o jeszcze !!!

Niestety podobnie jest z najnowszymi sterownikami do HP 6122. Na polskiej stronie HP niema nic do tego urządzenia (?). Pogrzebałem trochę na stronach domowych HP i nalazłem na: ftp.hp.com ciepłe 24MB softu!!!Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: EPSON vs HP: atramentowy pojedynek
 
 » Technologie druku
 » Drukarki firmy Epson
 » Epson: dane techniczne
 » Epson Stylus C42UX
 » Epson Stylus C62
 » Epson Stylus C82
 » Drukarki firmy HP
 » HP: dane techniczne
 » HP DESKJET 3420
 » HP DESKJET 3820
 » HP DESKJET 6122
 » Atramenty, zastępniki, papier
 » Ocena wydruków
 » Komentarz o wydrukach
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »