Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | EPSON vs HP: atramentowy pojedynek
    

 

EPSON vs HP: atramentowy pojedynek


 Autor: Grosz | Data: 12/05/03
     

Epson Stylus C42UX

  
(kliknij, aby powiększyć)

EPSON C42UX (C 42SX - łącze LPT - model tańszy o 20-30zł, C42 Plus - to model C42UX z dodatkowym oprogramowaniem) zewnętrznie niewiele się różni od starszego modelu C 40, niestety wewnętrznie zmieniło się trochę więcej.

Obecnie cała seria drukarek EPSON C x2 posiada "inteligentne" (z chipem) pojemniki z atramentem, koniec tanich atramentów za 20-30zł. Minimalna wielkość wystrzeliwanego atramentu (rozpuszczalnikowego) stosowanego w drukarce to 6 pl. Więcej o atramentach i zastępnikach w dalszych rozdziałach.

Drukarka ma niewielkie rozmiary, tacę odbiorczą wysuwamy z wnętrza urządzenia, papier (max. 50-60 kartek) ustawiamy pionowo w podajniku arkuszy i dociskamy specjalnym suwakiem, ustawienie jest pewne. Ładowanie papieru dość głośne, druk nieco mniej - przypomina rytmiczny stukot kół pociągu. Droga papieru w C42 UX ma kształt litery "L". Nie ma problemu z drukiem na grubym papierze foto, nieco problemu sprawił papier wizytówkowy (np. biały karton o fakturze skóry i gramaturze ponad 250g/m2). Pierwsze ładowanie papieru przyniosło zacięcie, dopiero drugie zakończyło się sukcesem. Pokrywa drukarki dobrze wyprofilowana, łatwy dostęp do (wymienianych) atramentów, brak opisu lub piktogramów pokazujących sposób wymiany kałamarzy, choć jest on intuicyjny. Wtyczka zasilania standardowa - komputerowa, podłączenie do komputera poprzez port USB 1.1.

  
(kliknij, aby powiększyć)

Drukarkę można już kupić za 240 zł (giełda - Warszawa), komplet oryginalnych atramentów za 120-190 zł, a zastępników za 100-110 zł, gorszy stosunek - ceny drukarki do atramentów (oryginalnych) ma tylko HP 3420 i HP 3325. Jeżeli możecie kupić oryginalne atramenty EPSON-a za 120-130 zł to oczywiście zalecam ich stosowanie, z dwóch powodów. Po pierwsze różnica 10-20 zł nie jest wielka (chyba, że macie wypróbowany zastępnik po rozsądnej cenie - dotyczy to głównie wydruku tekstu), a przy wydrukach fotografii - zwłaszcza na papierze foto - niestety widać przebarwienia. Po drugie, nieoryginalne atramenty dużo szybciej zapychają dysze drukarki.

Egzemplarz który otrzymałem do testów przybył z serwisu producenta (mógł być, albo bardzo długo nieużywany, albo korzystano wcześniej z zastępników). Aby doprowadzić drukarkę do użyteczności zmuszony byłem, po założeniu oczywiście - nowych, oryginalnych tuszy, aż OŚMIOKROTNIE czyścić (płukać) głowicę. Wylałem prawie 1/3 koloru i ponad połowę czarnego atramentu (tj. ~ 40-50 zł !!!! - jedno płukanie to ponad 5zł, aby dokończyć testy musiałem skorzystać z jeszcze jednego czarnego kałamarza (podziękowania za szybką reakcję firmy EPSON).

Instalacja sprzętowa i programowa (sterowniki) nie sprawia żadnych kłopotów. Wszystko odbywa się w języku polskim. Była to jedyna drukarka firmy EPSON komunikująca się w całości w naszym języku ojczystym (sterowniki, "podręcznik" to jedna wielka płachta papieru plus prawdziwy podręcznik na CD, help). Do drukarki dołączono zestaw papierów (w tym foto). W kabel USB musimy zaopatrzyć się sami!


Sterowniki w wersji 5.3 (kliknij, aby powiększyć)

Oprogramowanie drukarki w całej krasie. Podstawowe menu programu (standardowe dla rodziny Stylus) to: Główne, Papier, Układ i Program narzędziowy, np. w menu "Układ" możemy wydrukować: na jednym arkuszu: 1, 2, 4 strony, albo plakat na 4, 9 lub 16 arkuszach. Dotyczy to wszystkich modeli Stylus.


Możliwości wydruku wielu stron na jednym arkuszu i plakatów z drukarek EPSON (kliknij, aby powiększyć)

Na pasku zadań instaluje się ikonka (trzy do wyboru) drukarki. Po kliknięciu jej lewym klawiszem myszy wyświetla się Status Monitor 3, pod prawym klawiszem mamy dostęp do innych opcji menu "Program narzędziowy", czyli: "test dysz", "czyszczenie głowicy", "wyrównanie głowicy drukującej" oraz ustawienia drukarki i preferencje monitorowania. Więcej o pracy - Status Monitora 3 - w rozdziale o atramentach i zastępnikach.

Na polskiej stronie producenta www.epson.pl można znaleźć najnowsze sterowniki do C42 UX m.in. pod:
  • Win XP: wer. 5.3c z 29.01.2003 - 4,6MB oraz Status Monitor 3.0c - 2MB
  • Win 98: wer. 6.2a z 15.05.2002 - 4,5MB oraz Status Monitor 3.0a z 11.07.2002 - 2MB
  • DOS - nie obsługiwany (USB)
  • LINUX - EPSON nie tworzy samodzielnie sterowników do tego systemu (ale są odnośniki do innych stron firm zewnętrznych)
Można również pobrać program PhotoQuicker 3.2 (7,5MB) - opis przy C62.

"Wadą" nowych sterowników jest to, że mamy do wyboru "tylko" język: angielski, niemiecki lub francuski, o wygodę polskich klientów firma EPSON nie dba wcale (ŻADNYCH sterowników w języku polskim!!!), a szkoda.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: EPSON vs HP: atramentowy pojedynek
 
 » Technologie druku
 » Drukarki firmy Epson
 » Epson: dane techniczne
 » Epson Stylus C42UX
 » Epson Stylus C62
 » Epson Stylus C82
 » Drukarki firmy HP
 » HP: dane techniczne
 » HP DESKJET 3420
 » HP DESKJET 3820
 » HP DESKJET 6122
 » Atramenty, zastępniki, papier
 » Ocena wydruków
 » Komentarz o wydrukach
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »