Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | EPSON vs HP: atramentowy pojedynek
    

 

EPSON vs HP: atramentowy pojedynek


 Autor: Grosz | Data: 12/05/03
     

Epson Stylus C62

  
(kliknij, aby powiększyć)

Epson Stylus C62 z zewnątrz jest bardzo podobny do swojego mniejszego brata (a może siostry) C42 UX - posiada łącza: USB 1.1 i dodatkowo LPT.

Stylus C62 posiada "inteligentne" (z chipem) pojemniki z atramentem (rozpuszczalnikowym) o większej (o 2/3) pojemności i 3-krotnie wyższej liczbie "dysz", niż model C42 UX. Obniżono niestety o ponad połowę częstotliwość wystrzeliwania atramentu. Minimalna wielkość kropli to 4 pl (mniej niż, we wszystkich testowanych drukarkach HP - porównywalna tylko z HP PhotoRet IV - np. HP 5550 z atramentem photo). Więcej o atramentach i zastępnikach w dalszych rozdziałach.

Drukarka ma niewielkie rozmiary, tacę odbiorczą opuszczamy i rozkładamy. Papier (max. 50-60 kartek) ustawiamy pionowo w podajniku arkuszy i dociskamy specjalnym suwakiem, ustawienie jest pewne i dokładne (siła grawitacji robi swoje). Obniżono nieco hałas przy ładowaniu papieru i druku. Droga papieru w drukarce ma kształt litery "L". Nie ma problemu z drukiem na grubym papierze foto i papierze wizytówkowym (np. biały karton o fakturze skóry i gramaturze ponad 250g/m2). Pokrywa drukarki niezbyt dobrze wyprofilowana - trzeba użyć paznokci, aby odchylić pokrywę (sprawdzone na kilku egzemplarzach, podobną "wadę" posiada EPSON Stylus Photo 830), poza tym łatwy dostęp do (wymienianych) atramentów, brak opisu lub piktogramów pokazujących sposób wymiany kałamarzy, choć jest on intuicyjny. Wtyczka zasilania standardowa - komputerowa.

  
(kliknij, aby powiększyć)

Jak widać jest to "Pre-Launch Sample", czyli model testowy, przed produkcyjny (4 czerwiec 2002 - trochę dawno?). Nawet sterowniki i oprogramowanie dostałem na nagranym CD (nie tłoczonym!!!) w wersji angielskiej. W sprzedaży można spotkać drukarkę z dodatkiem pt.: STAR WARS - Episode II Attack Of The Clones Creative Print Studio. Niestety z przyczyn ode mnie nie zależnych nie miałem możliwości zapoznać się z tym pakietem.

Drukarkę można kupić za 375 zł (giełda), komplet oryginalnych atramentów za 160-290(!) zł, a zastępników za 95-150 zł. Drukarka po założeniu - nowych oryginalnych tuszy (egzemplarz z serwisu producenta) ruszyła "z kopyta" bez wstępnego czyszczenia głowic (choć wyjąłem puste kałamarze), dopiero po ok. 20-30 stronach musiałem (raz) oczyścić dysze.

Instalacja sprzętowa i programowa (sterowniki) nie sprawia żadnych kłopotów. Wszystko odbywa się w języku angielskim (sterowniki, "podręcznik" to jedynie-jedyna płachta zadrukowanego papieru po polsku oraz prawdziwy podręcznik na CD, help). Do drukarki dołączono zestaw papierów (w tym foto). W kabel USB lub LPT musimy zaopatrzyć się sami!


Sterowniki w wersji 5.4 (kliknij, aby powiększyć)

Oprogramowanie drukarki w całej krasie. Podstawowe menu programu (standardowe dla rodziny Stylus) to: Main (Główne), Page Layout (Układ strony) i Maintenance (Program narzędziowy).

np. w menu "Main" (Główne) mamy do wyboru 5 predefiniowanych, różnych ustawień jakości druku lub gdy nas to nie zadowala, klikamy "klawisz" - "Advanced" (prawy dolny róg okienka) no i tu hulaj dusza ... m.in. druk tylko w czerni (brak tej opcji w C42), duża prędkość druku, możliwość korekty koloru i Photo Enhance 4. W menu Page Layout (Układ strony) mamy możliwość: wstawienia znaku wodnego, lustrzanego odbicia (napraski na koszulki), druku plakatu lub kilku stron na jednym arkuszu (opis przy C42 UX).

Na pasku zadań instaluje się ikonka (trzy do wyboru) drukarki. Po kliknięciu jej lewym klawiszem myszy wyświetla się Status Monitor 3, pod prawym klawiszem mamy dostęp do innych opcji menu "Program narzędziowy", czyli: "test dysz", "czyszczenie głowicy", "wyrównanie głowicy drukującej" oraz ustawienia drukarki i preferencje monitorowania. Więcej o pracy - Status Monitora 3 - w rozdziale o atramentach i zastępnikach.

Do drukarki dołączono również dodatkowe oprogramowanie tj.: PhotoQuicker 3.2, PhotoStarter i CardMonitor.

  

    
(kliknij, aby powiększyć)

PhotoQuicker 3.2 - jest połączeniem programu zarządzającego bibliotekami graficznymi i edycyjnego. Przy użyciu tego oprogramowania możliwe jest odczytanie informacji PRINT Image Matching (P.I.M.), przez drukarkę. Program oferuje różnorodne funkcje druku, jak np.: druk wielokrotny na pojedynczym arkuszu, automatyczne dopasowanie wielkości, wybór filtrów i efektów służących do obróbki zdjęć oraz możliwość wkomponowania tekstu lub informacji dotyczących zdjęcia, albo wykonania szablonów. Wiele opcji i funkcji, kolorowy, choć nie tak intuicyjny jak podobny produkt: HP Photo Printing Software. Możliwość wydruku foto-indexu, szkoda tylko, że "aż i tylko" 20 fotek dla A4 (i do 80 fotek dla A3).

Obsługiwane formaty: JPEG, TIFF (niekompesowany), BMP, PICT (Mac), odczytywane wielkości plików: min. 80 x 80 - max. 2048 x 3072 pikseli, ilość odczytywanych obrazów - 999.


(kliknij, aby powiększyć)

PhotoStarter - asystent/wizard - umożliwia automatyczny zapis plików/fotografii z kart pamięci do komputera (za pomocą max. 8 wybranych programów), instalowany wraz PhotoQuicker-em i CardMonitorem. Nie działa pod Win95 i NT 4.0

CardMonitor - program (jak nazwa wskazuje) monitoruje czy włożono kartę pamięci (lub przyłączono aparat cyfrowy) do "PC"

Na polskiej stronie producenta www.epson.pl można znaleźć najnowsze sterowniki do C62 m.in. pod:
  • Win XP: wer. 5.4c z 29.01.2003 - 5MB oraz Status Monitor 3.0b - 2MB
  • Win 98: wer. 6.3d z 20.11.2002 - 5,1MB oraz Status Monitor 3.0 z 20.11.2002 - 2MB
  • LINUX - EPSON nie tworzy samodzielnie sterowników do tego systemu (ale są odnośniki do innych stron firm zewnętrznych)
Można również pobrać program PhotoQuicker 3.2 (7,5MB).

Sterowniki są dostępne "tylko" w języku: angielskim, niemieckim lub francuskim (ŻADNYCH sterowników w języku polskim!!!), a szkoda.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: EPSON vs HP: atramentowy pojedynek
 
 » Technologie druku
 » Drukarki firmy Epson
 » Epson: dane techniczne
 » Epson Stylus C42UX
 » Epson Stylus C62
 » Epson Stylus C82
 » Drukarki firmy HP
 » HP: dane techniczne
 » HP DESKJET 3420
 » HP DESKJET 3820
 » HP DESKJET 6122
 » Atramenty, zastępniki, papier
 » Ocena wydruków
 » Komentarz o wydrukach
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »