Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | EPSON vs HP: atramentowy pojedynek
    

 

EPSON vs HP: atramentowy pojedynek


 Autor: Grosz | Data: 12/05/03
     

Epson Stylus C82

    
(kliknij, aby powiększyć)

EPSON C 82 zmienia zupełnie stylistykę w porównaniu z poprzednimi modelami, z zewnątrz jest bardziej opływowa (to jest po prostu limuzyna) - posiada łącza: USB 1.1 (szkoda, że nie korzysta jeszcze z dobrodziejstw USB 2.0) i dodatkowo LPT.

Drukarka posiada cztery "inteligentne" (z chipem) pojemniki z atramentem pigmentowym - EPSON DURABriteM. Kałamarz czarny o pojemności 33 ml jest 2 razy większy, niż ten z C62 i aż 3-krotnie większy od C42 UX. Ten sam atrament stosowany jest również w starszych modelach: C70, C80 i wg producenta wystarcza na prawie 900 stron tekstu (2 ryzy papieru. Kolory CMY zostały rozbite na 3 oddzielne pojemniki, o objętości 16 ml każdy (razem to 48 ml). Niestety nie możemy korzystać z atramentów kolorowych z modeli C 70 i C80. Liczba "dysz" to 180 dla czarnego i 180 (3x60) dla kolorów, a częstotliwość wystrzeliwania atramentu zwiększono do 27 kHz (jak w modelu C80). Minimalna wielkość kropli to 3 pl (mniej niż, we wszystkich testowanych drukarkach HP - jak również w HP PhotoRet IV). Obciążalność drukarki do 5.000 stron (dane z amerykańskiej strony Epsona). Więcej o atramentach i zastępnikach w dalszych rozdziałach.

Bardzo obniżono hałas przy druku, jest to naprawdę - cicha drukarka (na pewno nie bezszelestna - gdzie wzorem dla mnie jest np. popularny HP DeskJet 930C). Niestety nie można tego powiedzieć o ładowaniu papieru. Może przy papierze foto, czy grubym kartonie można przejść do porządku dziennego nad tym problemem, ale pobieranie cienkich kartek (65-90g/m2) stanowi nie lada wyzwanie. Hałas wydobywający się z urządzenia przypomina huk wystrzału i trudno przyzwyczaić się to tej "symfonii" dźwięków.


Prowadzenie papieru w drukarce EPSON C82

Drukarka ma już konkretne rozmiary, tacę odbiorczą opuszczamy i rozkładamy. Papier (max. 100-120 kartek) ustawiamy pod kątem w podajniku arkuszy (można go złożyć "łamiąc" podajnik na drukarkę) i dociskamy specjalnym suwakiem, ustawienie jest pewne. Droga papieru w drukarce jest prawie prosta. Nie ma problemu z drukiem na grubym papierze foto i papierze wizytówkowym (np. biały karton o fakturze skóry i gramaturze ponad 250g/m2).

Pokrywa drukarki dobrze wyprofilowana, łatwy dostęp do (wymienianych) atramentów (każdy osobno). Piktogramy pokazują sposób wymiany kałamarzy oraz przypominają o oznaczeniach wkładów atramentowych. Wtyczka zasilania standardowa - komputerowa.

  
(kliknij, aby powiększyć)

Jak widać jest to "Pre-Launch Sample", czyli model pokazowy, przed produkcyjny (13 czerwiec 2002). Nawet sterowniki i oprogramowanie dostałem na nagranym CD (nie tłoczonym!!!) w wersji angielskiej.

Drukarkę można kupić za ~ 600 zł (giełda), komplet oryginalnych atramentów za 290(!)-380(!) zł, a zastępników za 195-255 zł. Drukarkę otrzymałem z założonymi oryginalnych tuszami (w 1/3 były wyczerpane). Drukarka ruszyła - od razu, bez czyszczenia głowic. Wydrukowałem ponad 60 stron, w tym dużo zdjęć, a poziom atramentu obniżył się tylko o kolejne 1/3 objętości. Magenta zużywała się trochę szybciej niż pozostałe tusze.

PS. W sprzedaży jest jeszcze starszy model - Epson Stylus C 70 za 490 zł (giełda)

Instalacja sprzętowa i programowa (sterowniki) nie sprawia żadnych kłopotów. Wszystko odbywa się w języku angielskim (sterowniki, "podręcznik" to jedynie-jedyna płachta zadrukowanego papieru po polsku oraz prawdziwy podręcznik na CD, help). Do drukarki dołączono zestaw papierów (w tym foto - szkoda, że nie był to Premium Semigloss Photo Paper). W kabel USB lub LPT musimy zaopatrzyć się sami!


Sterowniki w wersji 5.4 (kliknij, aby powiększyć)

Oprogramowanie drukarki w całej krasie. Podstawowe menu programu (standardowe dla rodziny Stylus) to: Main (Główne), Page Layout (Układ strony) i Maintenance (Program narzędziowy).

Na pasku zadań instaluje się ikonka (trzy do wyboru) drukarki. Po kliknięciu jej lewym klawiszem myszy wyświetla się Status Monitor 3, pod prawym klawiszem mamy dostęp do innych opcji menu "Program narzędziowy", czyli: "test dysz", "czyszczenie głowicy", wyrównanie głowicy drukującej" oraz ustawienia drukarki i preferencje monitorowania.

Więcej o pracy - Status Monitora 3 - w rozdziale o atramentach i zastępnikach.

Do drukarki dołączono również dodatkowe oprogramowanie tj.: PhotoQuicker 3.2, PhotoStarter i CardMonitor opisane wcześniej przy C62

Na polskiej stronie producenta www.epson.pl można znaleźć najnowsze sterowniki do C82 m.in. pod:
  • Win XP: wer. 5.4d z 29.01.2003 - 5,3MB oraz Status Monitor 3.0c - 3,3MB
  • Win 98: wer. 6.3e z 20.11.2002 - 5,4MB oraz Status Monitor 3.0 z 20.11.2002 - 3,3MB
  • LINUX - EPSON nie tworzy samodzielnie sterowników do tego systemu (ale są odnośniki do innych stron firm zewnętrznych)
Sterowniki są dostępne "tylko" w języku: angielskim, niemieckim lub francuskim (ŻADNYCH sterowników w języku polskim!!!) naprawdę - szkoda!Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: EPSON vs HP: atramentowy pojedynek
 
 » Technologie druku
 » Drukarki firmy Epson
 » Epson: dane techniczne
 » Epson Stylus C42UX
 » Epson Stylus C62
 » Epson Stylus C82
 » Drukarki firmy HP
 » HP: dane techniczne
 » HP DESKJET 3420
 » HP DESKJET 3820
 » HP DESKJET 6122
 » Atramenty, zastępniki, papier
 » Ocena wydruków
 » Komentarz o wydrukach
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »