Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | EPSON vs HP: atramentowy pojedynek
    

 

EPSON vs HP: atramentowy pojedynek


 Autor: Grosz | Data: 12/05/03
     

HP DESKJET 3420

  
(kliknij, aby powiększyć)

Złożona drukarka przypomina mi pojemnik na chleb, małych rozmiarów, po rozłożeniu - podajnik papieru wydaje się bardzo delikatny (jak cała drukarka). Papier ustalamy suwakiem z lewej strony urządzenia, nie jest to niestety pewne "mocowanie". Nierzadko papier pobierany był krzywo, pod niewielkim kątem. Wydruk "spada" na podajnik (brak tacy odbiorczej), co absorbuje uwagę użytkownika, zwłasza przy dużej ilości wydruków. Małe rozmiary urządzenia wymuszają zastosowanie zewnętrznego zasilacza, jest on dość duży i ciężki oraz wymaga trochę miejsca wokół kontaktu.

  
(kliknij, aby powiększyć)

Ładowanie papieru jest głośne, a za to druk cichy. Droga papieru ma kształt litery "U", co może powodować zacięcia, zwłaszcza przy nierównym pobieraniu papieru. W takich przypadkach, na pewno pomoże możliwość zdjęcia tylnej ścianki drukarki. Nie ma problemu z drukiem na grubym papierze foto, folii i papierze wizytówkowym (np. biały karton o fakturze skóry i gramaturze ponad 250g/m2). Mamy łatwy dostęp do (wymienianych) atramentów, piktogramy dobrze pokazują sposób wymiany kałamarzy, choć nie jest on zbyt intuicyjny (kałamarze zapina się do ... góry, używając trochę siły). Otwarcie pokrywy jest rozumiane przez urządzenie jako chęć wymiany głowic.

Drukarka otrzymała nowe atramenty. Liczba "dysz" to 416 dla czarnego tuszu pigmentowego (osiem razy więcej od Epsona C42) i 3x100 dla kolorów (sześć razy więcej od Epsona C42), a częstotliwość wystrzeliwania atramentu to 18 i 21 kHz. Minimalna wielkość kropli to 5 pl. Więcej o atramentach i zastępnikach w dalszych rozdziałach.

Ale grandą (przynajmniej dla mnie) i nabijaniem kasy (HP) jest pojemność atramentów i ich cena. Czarny pojemnik ma 10 ml (1,4-2,5 raza mniej od HP 3820 i ponad 4 razy mniej od HP 6122), a kolor tylko 8 ml tj. 2,7 ml na każdy kolor (2,5-5 razy mniej od w/w drukarek), wszystkie oryginalne, "mniejsze" kałamarze (do testowanych drukarek HP) można kupić, na giełdzie, za podobną kwotę tj. ~100 zł.

Cena drukarki to 285 zł (giełda), komplet oryginalnych atramentów to wydatek 150-220(!) zł, a zastępników właściwie jeszcze nie ma (szacowana cena to ~ 80 zł). Różnica w cenie drukarki i pierwszego kompletu atramentów, w porównaniu do Epsona C42 UX wynosi 75 zł.

Podobnie jak w małym Epsonie tak i tu spotkałem się z problemami związanymi z kałamarzami. W drukarce HP 3420 nie mogłem wcale skalibrować (więcej w rozdziale o atramentach i zastępnikach) głowic. Kilkukrotne przekładanie pojemników z atramentem oraz ponowna kalibracja (ponad 10 razy) niewiele poprawiła sprawę. Po jakiejś pół godzinie ustąpiłem pola (3/4 ustawień poprawnie). Nie wpłynęło to jednak, w widoczny sposób (bardzo drobne szczegóły), na jakość wydruków.

Instalacja sprzętowa i programowa (sterowniki) nie sprawia żadnych kłopotów. Wszystko odbywa się w języku polskim. Bardzo dobrze powiązano podręcznik elektroniczny z możliwością konfigurowania i serwisowania drukarki (kalibracja, czyszczenie głowic itp.), a całość "ochrzczono" mianem - "asystenta drukarki hp". Oprócz tego mamy możliwość zrobienia zakupów - materiałów eksploatacyjnych, czy akcesoriów (oczywiście przez Internet), odwiedzenia strony (lub uzyskania nr tel.) pomocy technicznej, rejestracji drukarki - on line, sprawdzenia w jaki sposób można drukować na różnych nośnikach np.: papierze foto, kartach pocztowych, kopertach i innych małych nośnikach (co by to nie oznaczało).


(kliknij, aby powiększyć)

Na pasku zadań instaluje się ikonka drukarki. Po kliknięciu jej lewym klawiszem myszy wyświetla się menu "Ustawienia" (sterownik drukarki jest wręcz ascetyczny). Mamy jedynie możliwość zmiany: jakości wydruku, rodzaju użytego papieru/folii, rozmiaru i orientacji nośnika. I to by było na tyle ... Producent nie dołączył żadnego dodatkowego oprogramowania. Pod prawym klawiszem mamy dostęp do innych opcji.

Do części papierowej i elektronicznej - podręcznik/help, nie mam żadnych większych zastrzeżeń zwłaszcza, że wszystko jest po polsku. Do mojej drukarki nie dołączono zestawu papierów (choć wiem, że do egzemplarzy "handlowych" takowe "przysługują"). W kabel USB musimy zaopatrzyć się sami!

Na polskiej stronie www.hp.com.pl można znaleźć sterowniki do HP3420 m.in. pod:
  • Win XP: wer. 5.3.2 z 10.06.2002 - 18MB
  • Win 98: wer. 5.3.2 z 10.06.2002 - 18,4MB
  • DOS - nie obsługiwany (USB)
Sterowniki w języku polskim lub angielskim, dla użytkowników indywidualnych lub korporacyjnych.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: EPSON vs HP: atramentowy pojedynek
 
 » Technologie druku
 » Drukarki firmy Epson
 » Epson: dane techniczne
 » Epson Stylus C42UX
 » Epson Stylus C62
 » Epson Stylus C82
 » Drukarki firmy HP
 » HP: dane techniczne
 » HP DESKJET 3420
 » HP DESKJET 3820
 » HP DESKJET 6122
 » Atramenty, zastępniki, papier
 » Ocena wydruków
 » Komentarz o wydrukach
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »