Testy odtwarzaczy DVD/DivX: Książę i księżniczka? Autor: NimnuL | Data: 12/05/05
|
|
Testy
Przed testami wgrałem Mancie najnowsze, oficjalne oprogramowanie 5.4.2. Niestety nowy soft dla HD238 nie było dostępne, więc testy przebiegały na firmware dostarczonym od producenta.
A aktualizacja oprogramowania w Mancie przebiega bardzo zgrabnie. Po pobraniu stosownego pliku z Internetu i skopiowaniu go na płytę CD wkładamy nośnik do czytnika. Pokaże się następujący ekran:
(kliknij, aby powiększyć)
Niestety w języku angielskim, jednak wystarczy wcisnąć OK. gdy zaznaczony jest wyraz Upgrade lub podświetlić Shut Down jeśli się rozmyśliliśmy. Po wybraniu aktualizacji należy odczekać chwilę podczas której wyświetla się ekran:
(kliknij, aby powiększyć)
I to wszystko. Możemy cieszyć się nową wersją softu.
Podczas testów wszystkie odtwarzacze podłączone były na 100Hz TV 32'' oraz amplitunerze KODA wraz z zestawem głośników 5.1. (Dźwięk wyprowadzony zarówno przez wyjście optyczne jak i analogowe)
- Odtwarzacz DVD
Po włożeniu płyty, film startuje automatycznie wyświetlając jej menu główne. Poruszanie po menu odbywa się wyłącznie przy pomocy strzałek na pilocie. Naciśnięcie przycisku Play na panelu odtwarzacza powoduje uruchomienie filmu od jego początku. Istnieje jednak możliwość przejścia do dowolnego rozdziału filmu przy pomocy pilota. Wszystko to zależne jest już jednak od producenta płyty, w jaki sposób sporządził menu.
Podczas odtwarzania materiału video możemy włączyć lub wyłączyć napisy, zmienić ścieżkę dźwiękową oraz system dźwięku, a także zaznaczyć dowolne miejsce na płycie, by później do niego powrócić. Przewijanie filmu w obie strony odbywa się z prędkościami 2x, 4x, 6x oraz 8x. Podczas odtwarzania oraz pauzy można obraz powiększyć 1,5x; 2x lub 3x. Czyli ogólnie rzecz ujmując, otrzymujemy zestaw standardowych możliwości.
Funkcja PCB (Play Back Control) dostępna jest dla dysków VCD w wersji 2.0 i umożliwia wyświetlanie indywidualnego menu płyty.
Obraz wyświetlany przez oba odtwarzacze jest porównywalny i nie można mu nic zarzucić. Ostry i i dobrze nasycony. Zauważyłem jednak, że menu wyświetlane przez WIWĘ nieco drży, to odtwarzane przez Mantę jest w pełni stabilne.
Dźwięk również odtwarzany jest poprawnie, brak szumów czy przebarwień.
Manta:
MANTA (kliknij, aby powiększyć)
WIWA:
WIWA (kliknij, aby powiększyć)
Ciekawą opcją w obu odtwarzaczach jest możliwość pomijania reklam. W Mancie opcja ta zależy od nas, w WIWA zaimplementowana jest na stałe bez możliwości wyłączenia. Opcja ta radzi sobie nawet z kilkoma reklamami i zwiastunami filmów serwowanych w płytach dołączanych do czasopism.
- Odtwarzacz DivX/XviD
Po wsunięciu płyty do czytnika wyświetlają się następujące ekrany:
Dla Manty:
MANTA (kliknij, aby powiększyć)
i dla WIWY:
WIWA (kliknij, aby powiększyć)
W tym momencie możemy wybrać plik z filmem lub wczytać napisy:
(kliknij, aby powiększyć)
Prędkość pojawienia się ekranu z zawartością płyty jest różna i zależy od płyty. Czas ten wahał się od około 10 do 20 sekund. Przy czym różnice pomiędzy odtwarzaczami wynosiły nie więcej jak 2 sekundy.
Możliwości konfiguracji napisów w WIWA są spore. Jest opcja wyświetlenia ich z na czarnym tle, bądź bez niego (Manta oferuje dodatkowo szary podkład), podniesienie ich pozycji wyżej lub niżej (w Prince jest jeszcze środkowe położenie) oraz zmiany koloru z białego na żółty. Brakuje jednak możliwości regulacji wielkości czcionki (Manta oferuje dwa jej rozmiary).
Niestety możliwość manipulacji obrazem sprowadza się jedynie do jego skalowania. Film DivX możemy powiększyć tylko 2x. Nie ma pośrednich stopni powiększenia, a szkoda. Z niecierpliwością czekam na czasy kiedy pojawią się możliwości powiększenia choćby o 25%.
Brakuje mi też możliwości rozciągnięcia obrazu w pionie (choćby o 10%) i/lub możliwości przesuwania obrazu w górę, bądź dół. Póki co w żadnym z dotychczas testowanych odtwarzaczy nie spotkałem się z taką możliwością.
Szybkie przewijanie filmu może następować z prędkościami 2x, 4x, 6x, 8x oraz 16x. DiviXy wczytują się dość szybko, nie występuje rwanie dźwięku, brak też błędów w obrazie.
Oba modele wyświetlają poprawnie napisy w formacie TXT MPL2, SRT SubRip, SUB i TXT MicroDVD oraz TXT TMPlayer, a tekst wyświetlany jest maksymalnie w 3 liniach (w 4 liniach - Manta) po 35 znaków każda.
Podczas zabawy filmami DivX napotkałem na kilka problemów.
Niestety Manta potrafiła się zacinać przy bardzo dynamicznych scenach (sporadycznie, ale jednak), które WIWA odtwarzała w pełni płynnie. Trudno powiedzieć czy jest to wina czytnika który nie nadążał pobierać danych czy może dekodera który nie był w stanie przerobić większej ilości informacji. WIWA natomiast często odmawiała odtwarzania kolejno wkładanych po sobie płyt. Lekarstwem na to było wyłączenie i ponowne włączenie odtwarzacza.
Dodatkowo WIWA w pewnym momencie wyświetlania DivX pokazała taki ekran:
(kliknij, aby powiększyć)
...poczym zawisła.
Oba odtwarzacze odmówiły odegrania filmów zakodowanych technologią GPEL i GMC. Z DivX 3.11 Fast i Low Motion i nowszymi nie zauważyłem problemów.
Przykładowe screeny z Manty:
MANTA (kliknij, aby powiększyć)
i z WIWY:
WIWA (kliknij, aby powiększyć)
- Odtwarzacz MP3
Wsunięcie płyty plikami muzycznymi sprawi, że na ekranie pojawi się lista z zawartością krążka. Po katalogach poruszamy się przy pomocy pilota.
(kliknij, aby powiększyć)
Wybranie pliku powoduje rozpoczęcie odtwarzania.
kliknij, aby powiększyć)
Odgrywanie kawałków jest skromnie reprezentowane na ekranie. Jedynie licznik czasu który upłynął bądź pozostał do końca utworu informuje nas, że w ogóle odtwarzacz pracuje.
Utwory można odtwarzać w sposób ciągły, losowy, w obrębie katalogu bądź całej płyty. Można również sporządzić własną playlistę utworów. Pliki można także w dowolnym kierunku "przewijać" w przyspieszonym tempie do x8.
Jakość odtwarzania MP3 nie budzi żadnych zastrzeżeń. Nie uświadczymy żadnych trzasków pomiędzy utworami, a przeskakiwanie na kolejne utwory jest niemal natychmiastowe. Dłużej należy odczekać gdy odtwarzacz przechodzi do kolejnego utworu w innym katalogu.
Oba modele radzą sobie bardzo dobrze z odgrywaniem plików MP3 zakodowanych również z VBB począwszy od 64kbps, a na 320kbps skończywszy. AC3 5.1 oraz WMA 128kbps. Niestety WMA 320kbps odtwarzany był z koszmarnymi zniekształceniami. Niestety nieobsługiwane były pliki OGG oraz AAC. Szkoda szczególnie tych pierwszych bo są dość popularne.
- Przeglądarka zdjęć
Uzupełniającą funkcją odtwarzacza jest możliwość wyświetlania zdjęć w formacie JPG. Po włożeniu płyty wyświetlona zostanie struktura katalogów. Po folderach poruszamy się identycznie jak w wypadku MP3.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Po wejściu do stosownego katalogu i "kliknięciu" na zdjęcie, zostanie ono wyświetlone pełnoekranowo.
Prócz pojedynczego wyświetlania zdjęć, można również wywołać serię dziewięciu miniatur, a pojedyncze zdjęcia można dowolnie obracać.
Niestety przeglądanie zdjęć jest bardzo powolne. Nawet naciśnięcie przycisku "next" na pilocie sprawi, że kolejne zdjęcie pojawi się po 2 lub 3 sekundach.
Oba odtwarzacze radzą sobie tylko z wyświetlaniem plików JPEG. GIF, BMP, TIFF czy PNG nie są obsługiwane.
|