Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Przegląd dwóch obudów Chenbro
    

 

Przegląd dwóch obudów Chenbro


 Autor: Vartan | Data: 13/05/05

X-Pider II - "bezśrubkowiec"

Kolejnym produktem w ofercie firmy Chenbro jest obudowa X-pider II. O ile Gaming Bomb II jest dedykowany bardziej wymagającym użytkownikom, o tyle X-Pider II już na pierwszy rzut oka wydaje się być produktem z "niższej półki" - wygląd obudowy sprawia wrażenie "plastikowego, kiczowatego"... żeby uniknąć słowa - tandetnego. Po bliższej inspekcji okazuje się jednak, iż X-pider II wykonany jest dość porządnie. O tym jednak za chwilę.

Na początek pierwsze spojrzenie...

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Rażąca w oczy, jaskrawa kolorystyka może nie przypaść wielu użytkownikom do gustu. Stojąc na biurku, obudowa przypomina raczej coś, co moglibyśmy nazwać składanką z jajka niespodzianki. Jak można zaobserwować filmy o Spider-Manie nie odbiły się bez echa nawet wśród producentów sprzętu komputerowego. O ile stylistykę a la Człowiek-Pająk można by wybaczyć, o tyle srebrny, metalowy (jednak wyglądający jak plastikowy) "robak" na środku przedniego panelu to już lekka przesada. Wydaje się, iż stylistyka obudowy może przypaść do gustu najmłodszym graczom, jednakże zwykle to nie oni decydują o zakupie sprzętu komputerowego. Pomysł stworzenia obudowy stylizowanej w ten sposób, pozostaje dla mnie zagadką...

Sekret pajączka

Pierwszego negatywnego wrażenia nie potęguje na szczęście bliższa lustracja obudowy. Duży plus to łatwość dostania się do środka obudowy. Aby zdjąć boczną ściankę wystarczy jeden ruch dźwignią! Żadnych dodatkowych śrubek i mocowań - co ważne zastosowany system jest dobrze wykonany i solidnie trzyma boczną ściankę. Podobnie jest ze zdjęciem przedniego panelu - w tym celu służą specjalne dwa uchwyty - poniższe zdjęcia ilustrują opisane mocowania.

Przód wykonano z plastiku. Jest to jednak materiał wysokiej jakości - nie znajdziemy tu żadnych cienkich, tandetnych, łatwo rysujących się i pękających fragmentów.



  
(kliknij, aby powiększyć)

Ostatnimi czasy obudowa dedykowana graczom nie może obyć się bez bocznej szybki. Na szczęście producent domyślił się, że nie każdy użytkownik chce pokazywać światu wnętrze komputera kosztem ciszy. Dołączono więc metalową blachę, którą można zamontować od wewnątrz lewej ścianki przesłaniając okno i jednocześnie wyciszając komputer.

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Same ścianki wykonane są z grubej, ciężkiej blachy. Jest to niewątpliwa zaleta, jeśli chcemy uzyskać niski poziom hałasu dochodzący z wewnątrz. Tego typu gruba blacha montowana była w pierwszych modelach ATX-owych Enlightów.

Producent serwuje standardowo cztery zatoki 5.25 oraz dwie 3.25 cala. Dwie górne zaślepki zatok 5.25 pełnią funkcję panelu przykrywającego napędy optyczne.

Za wspomnianym wyżej pajączkiem skrywają się 2 sloty USB oraz wyjścia audio. Dodatkowo mamy wyjście IEEE1394, co nie jest już tak powszechne w prostszych modelach obudów.

  
(kliknij, aby powiększyć)



Pod pajęczyną

Wydaje się, że producent czerpał pełnymi garściami z rozwiązań technologicznych stosowanych przez firmy Chieftec/Enlight. Obudowa jest dość dobrze zabezpieczona przed ingerencją z zewnątrz. Prawa ścianka jest zamocowana na stałe, zanitowana. Lewa ścianka może zostać zamknięta na kluczyk.

  
(kliknij, aby powiększyć)

Analogicznie do rozwiązań stosowanych przez ww. producentów, napędy 5.25 oraz napędy dyskietek mocowane są za pomocą specjalnych, przyczepianych sanek. Rozwiązanie to jest ostatnio dość rzadko spotykane, zapoczątkował je bodajże Enlight w swoich obudowach do desktopów. Z tym że w modelu XPider II nie przykręcamy sanek do napędu, lecz po prostu je w niego wtykamy. Beż żadnych dodatkowych śrubek. Sam zestaw sanek przystosowanych do napedów 5.25 i 3.5 cala umieszczony jest wewnątrz na spodzie obudowy. Trzeba dodać, że mimo bezśrubkowego montażu napęd we wnęce trzyma się mocno i stabilnie. Spójrzmy na montaż CDROMu.




(kliknij, aby powiększyć)

Twarde dyski mocowane są klasycznie za pomocą śrubek w specjalnie przystosowanym do tego celu koszyku. Może być on odkręcony, aby montaż dysków był przeprowadzany na zewnątrz obudowy, co jest dość wygodnym rozwiązaniem.

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Płyta główna jest bezpośrednio mocowana do szkieletu obudowy. Chenbro zrezygnowało w przypadku X-pidera II ze specjalnej tacki ułatwiającej montaż (takie rozwiązanie zastosowano w Gaming Bomb II).

Karty rozszerzeń utrzymywane są w miejscu za pomocą plastikowych zatrzasków. Jak wspomniałem w opisie poprzedniej obudowy, takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony ułatwia ono montaż, z drugiej strony cięższe karty (graficzne), mają tendencję do niestabilnego utrzymywania się na swoim miejscu.


(kliknij, aby powiększyć)

Na tylnej ściance został zamontowany wiatrak 120x120mm. X-pider II dysponuje dodatkowo wolnym miejscem na przedzie obudowy, gdzie można zamontować jeszcze jeden wiatrak 80x80 lub 92x92mm.

W wyposażeniu otrzymujemy instrukcję obsługi oraz zestaw śrubek. Pajączek dostępny jest w czterech kolorach: czerwonym, zielonym, białym i żółtym. Na koniec zdjęcie pajączka z podświetleniem.

  
(kliknij, aby powiększyć)









Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Przegląd dwóch obudów Chenbro
 
 » Gaming Bomb II - styl i aluminium
 » Zagladamy do środka
 » Podsumowanie GB II
 » X-Pider II - "bezśrubkowiec"
 » Podsumowanie Xpider II
Wyświetl komentarze do artykułu »