Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test Nagrywarek Dwuwarstwowych Gigabyte, Asus i Nec
    

 

Test Nagrywarek Dwuwarstwowych Gigabyte, Asus i Nec


 Autor: Ulan | Data: 19/01/05

Podsumowanie

Wszystkie trzy nagrywarki testowane tym razem mają już swoich następców (Gigabyte GO-1616A, Asus DRW01608, Nec ND-3530A - jednak jak na razie nie są one dostępne w sprzedaży w Polsce). Zwłaszcza w wypadku Nec, może budzić to zdziwienie, ale potwierdza, ze wszystko w tym świecie się szybko zmienia. Jednak tak naprawdę różnice między kolejnymi generacjami nagrywarek są bardzo niewielkie i przeważnie dotyczą zmiany szybkości nagrywania płyt. Jednak wszystko wskazuje, że wyścig szybkości nagrywania płyt zbliża się do końca, jako że producenci napędów zbliżają się do granicy której nie da się przekroczyć (czego dowodem jest to, ze od ponad 4 lat napędy DVD-ROM stanęły na granicy 16x i na razie nic nie wskazuje, żeby w najbliższym czasie ta granica została złamana). A nagrywarki DVD już praktycznie osiągnęły tę granicę (16x dla DVD+R i DVD-R). Może się coś jeszcze zmienić w kwestii nagrywania płyt DVD-/+RW, ale tu też producenci mają małe pole manewru. Oczywiście następne generacje nagrywarek DVD mogą poprawić jakość nagrywania, ale ze względów marketingowych nie jest to dobry atut, a wiadomo jakie znaczenie ma to dla firm produkujących.

Wśród trzech prezentowanych nagrywarek najmniejsze możliwości posiada napęd firmy Gigabyte (co nie dziwi bo to najstarszy model z testowanych). Znacznie lepszym wyborem wydaje się napęd firmy Asus (praktycznie z ważnych rzeczy brakuje mu tylko możliwości nagrywania płyt DVD-R9 DL). Najnowszym produktem w stawce jest nagrywarka Nec, która w Polsce pojawiła się pod koniec zeszłego roku. Nec 3520 praktycznie zbliża się już do granicy, którą raczej trudno będzie przekroczyć.

Na koniec moja osobista refleksja na temat dalszego rozwoju technologii nagrywania.

Można się zastanawiać co będzie dalej. Oczywistym wydaje się pojawienie w sprzedaży nagrywarek w nowych standardach HD DVD i Blue Ray. Wszyscy ważniejsi gracze na tym rynku już zapowiadają swoje produkty zgodne z którymś z tych standardów. Z marketingowego punktu widzenie wszystko wydaje się jasne, ale czy to oznacza koniec nagrywarek DVD ?? Wydaje mi się, że jesteśmy bardzo dalecy od takiej sytuacji. Zastanówmy się bowiem, czy są nam w tej chwili potrzebne napędy o znacznie większej pojemności? Choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać głupim pytaniem (bo pojemności nigdy za wiele), ale jednak. Zauważmy bowiem, że w świecie napędów optycznych motorem postępu są dwie gałęzie przemysłu rozrywkowego: filmowy i gier.

W chwili obecnej producenci gier na PC jeszcze nie potrafią sensownie wykorzystać pojemności dysków DVD. Praktycznie większość największych hitów w świecie gier zeszłego roku (Far Cry, HL 2, Doom 3, Medal of Honor, Pacific Assault, Need for Speed. Underground 2) nie zapełniały nawet w pełni nawet jednowarstwowych płyt DVD, a jest przecież w rezerwie jeszcze płyta dwuwarstwowa (czyli kolejne prawie 4 GB miejsca). Wydaje się więc sensowne stwierdzenie, że producentom gier na pecety w chwili obecnej nie jest potrzebny nowy pojemniejszy nośnik, bo jeszcze nie w pełni są wstanie wykorzystać istniejący, czyli DVD.

Inaczej sprawa się ma z przemysłem filmowym. DVD są za mało pojemne dla nowego standardu video, czyli HDTV (czyli telewizja wysokiej rozdzielczości). I tu niestety dla nas Polaków i szerzej Europejczyków wypływa jeden przykry fakt: Europa w odróżnieniu od Stanów Zjednoczonych i Japonii nie jest przygotowana na HDTV. W USA nadawcy zostali zobowiązania do emitowania sygnału HDTV już od pewnego czasu i w chwili obecnej prawie każda licząca się stacja TV nadaje taki sygnał, w związku z czym jest sens dla konsumentów kupowanie nowych odbiorników (telewizorów crt, plazm, LCD, projektorów...) spełniających wymogi cyfrowego obrazu HDTV. W Europie sprawy się mają zupełnie inaczej: w chwili obecnej istnieje bodajże tylko jeden testowy kanał nadający w standardzie HDTV (w Polsce nawet się jeszcze o tym pewnie nie myśli). W związku z tym nie ma sensu kupowania nowego sprzętu. Sam proces wymiany sprzętu trwać będzie pewnie lata (i dotyczy to również USA i Japonii, tylko, że u nich nastąpi to znacznie szybciej). Jednak kiedy wejdą do sprzedaży na świecie odtwarzacze i nagrywarki HD DVD lub Blue Ray rynek amerykański będzie już częściowo przygotowany na te nowinki, Europa raczej nie (za mało będzie użytkowników sprzętu HDTV by opłacało się na masową skale wprowadzać te nowe standardy. Wydaje się, ze w chwili obecnej w Europie nie ma rynku dla HD DVD i Blue Ray i dalszy spokojny byt dla DVD jest na naszym kontynencie zapewniony na najbliższe kilka lat (może 3-4).

Dlaczego o tym pisze? Ponieważ uważam, ze osoby które czekają z zakupem na HD DVD lub Blue Ray poczekają znacznie dłużej niż im się wydaje (już co prawda pojawiają się modele obsługujące któryś z tych standardów, a są zapowiadane następne).

W chwili obecnej dostępne na rynku nagrywarki dwuwarstwowe DVD mogą spełniać swoją role bardzo długo i jedyny problem to "amunicja" do nich (chodzi mi oczywiście o płyty DL).

Na razie więc pozostaje nam tylko czekać niecierpliwie na znaczny spadek cen nośników dwuwarstwowych... i poprawę ich jakości.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test Nagrywarek Dwuwarstwowych Gigabyte, Asus i Nec
 
 » Zawartość pudełka
 » Opis Nagrywarek
 » Dane techniczne
 » Testy zapisu
 » Zapis płyt dwuwarstwowych
 » Testy odczytu
 » Zrzucanie muzyki
 » Komfort użytkowania (poziom głośności i drgania)
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »
 
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

GIGABYTE Polska      GIGABYTE Polska

ASUS Polska      ASUS Polska