Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Audiotechnika: dźwięk cyfrowy - czy analog naprawdę był lepszy?
    

 

Audiotechnika: dźwięk cyfrowy - czy analog naprawdę był lepszy?


 Autor: Przemysław Rel | Data: 11/04/13

Audiotechnika: dźwięk cyfrowy - czy analog naprawdę był lepszy?Dziś czarne, trzeszczące płyty winylowe spotyka się dość rzadko. Znajdują swoich miłośników raczej tylko wśród audiofili, kolekcjonerów i didżejów. Z tego artykułu dowiecie się trochę o tym, w jaki sposób rejestrowany jest dźwięk cyfrowy i czym tak naprawdę różni się od analogowego. Zastanowimy się także, czy audiofile mają rację, kiedy mówią, że płyta CD to jedna z najgorszych rzeczy, która mogła przydarzyć się muzyce. Zapraszam do środka!

Wstęp

Od najmłodszych lat fascynowało mnie jak to się dzieje, że igła gramofonu podróżując po ścieżce płyty winylowej powoduje, że powstaje dźwięk. Najmniejszym problemem było to, że dźwięk ten wydobywa się z głośnika – największą tajemnicą było to, że przystawiając ucho do samej igły można było usłyszeć muzykę. Później zaciekawiły mnie kasety magnetofonowe, a kiedy płyta CD przestała był towarem wyjątkowo ekskluzywnym, odkryłem oprogramowanie do obróbki audio. Możliwości, jakie się pojawiły, były niemal nieograniczone.

Zapewne podobne wrażenie cyfrowa obróbka wywarła na inżynierach zajmujących się miksowaniem i masteringiem dźwięku. Odejście od analogu nie spotkało się jednak ze szczególnie ciepłym przyjęciem ludzi ceniących jakość dźwięku, którzy inwestują niepojętą ilość pieniędzy w sprzęt audio. Dlaczego tak się stało? Czy plik w formacie Wave, o częstotliwości próbkowania 44,1kHz i rozdzielczości 16-bitów to za mało, by zarejestrować i odtworzyć dobrej jakości dźwięk? Może potrzeba nam 24 bitów i próbkowania typu 96kHz? Czy „empetrójki” są naprawdę takie tragiczne? Przecież większość z nas nie jest w stanie rozpoznać, czy muzyka odtwarzana jest z takiego pliku czy z płyty CD. Czy kompresja bezstratna jest naprawdę bezstratna? Dlaczego nowej muzyki nie da się słuchać? Czy wojna głośności to coś złego?

Na te wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć w tym artykule. Będę posługiwał się prostym językiem i nie będę zanudzał Was wzorami z fizyki. Nie obędzie się jednak bez wykresów. Dużej ilości wykresów.

Zapraszam!







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Audiotechnika: dźwięk cyfrowy - czy analog naprawdę był lepszy?
 
 » Wstęp
 » Kilka słów ogólnie o dźwięku i zapisie analogowym
 » Długość fali i częstotliwość
 » Zapis cyfrowy
 » Kompresja stratna i bezstratna
 » Kompresja dynamiki, czyli wojna głośności
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »