Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Przegląd płyt z nForce4 SLI: ECS i MSI
    

 

Przegląd płyt z nForce4 SLI: ECS i MSI


 Autor: SebaSTS | Data: 06/01/06

Przegląd płyt z nForce4 SLI: ECS i MSISeria chipsetów nVidii dla procesorów AMD z rodziny K8 - nForce4 ma już prawie rok. W jej skład wchodzą trzy odmiany: nForce4, nForce4 Ultra, nForce4 SLI. W porównaniu z rozwiązaniami konkurencji cechuje je prostsza budowa - jeden układ zawiera wszystkie niezbędne moduły wykonawcze. Dziś chciałbym szerzej omówić, a następnie przetestować najmocniejszą z wersji nForce4 SLI, ponieważ do redakcji trafiły dwie płyty główne, zbudowane na bazie tego chipsetu.

Zapraszam do opisu ECS KN1 SLI Extreme oraz MSI K8N SLI.

Co w chipie piszczy?

Od swoich braci nForce4 SLI różni się obsługą dwóch kart graficznych PCI Express x 16, pod warunkiem, że na pokładzie znajduje się układ nVidii GeForce z serii 6600, 6800, 7800. Karty pracują w trybie Scalable Link Interface (SLI). Muszę tu uściślić, że każda z osobna pracuje w trybie x8. Dopiero teraz wchodzi do sprzedaży "podrasowana" wersja chipu SLI, potrafiąca przydzielić 16 linii PCI-e każdej karcie graficznej - jednak tym razem będzie to klasyczna, dwuukładowa konstrukcja.

Posiada także gigabitowy moduł sieciowy z wbudowanym sprzętowym firewallem, zwanym Secure Networking Engine (SNE), który dzięki temu rozwiązaniu obciąża procesor tylko w 10% podczas swojej pracy. Najprostsza wersja chipu pozbawiona jest tego sprzętowego rozwiązania. Natomiast każdy posiada kontroler dysków SerialATA z kolejkowaniem NCQ, obsługujący 4 urządzenia, mogące pracować w trybie RAID typu 0, 1 i 0+1 oraz kontroler UltaATA/133 - także dla 4 urządzeń. Jako, że diabeł tkwi w szczegółach musze uściślić dane. Chip nForce4 nie ma tak ja jego mocniejsi bracia rozbitego kontrolera SerialATA na dwa bloki, co daje im przewagę w postaci przyśpieszonego transferu danych z 1,5 do 3Gb/s.

Nvidia niedawno przedstawiła odmianę nForce4 ze zintegrowaną grafiką na pokładzie. Składa się ona z mostka północnego dostępnego w dwóch wersjach: GeForce 6100 i 6150. Zintegrowany układ graficzny w słabszej wersji ma zegar 425MHz. Mocniejsza ma natomiast 475MHz, dodatkowo dekoder HDTV, cyfrowe wyjście DVI i HD Components/S-video. Wykorzystuje także sprzętową akcelerację do oglądania filmów w standardzie HD i obsługuje technologię nVidia - PureVideo. Mostek południowy też jest w dwóch odmianach: nForce430 odpowiadający funkcjonalnością nForce4 Ultra i nForce410 mający zintegrowaną kartę sieciową 100Mb/s bez sprzętowej zapory ogniowej i obsługujący 2 urządzenia SerialATA II.

poprzednia strona (Co w chipie piszczy?)    -   następna strona (ECS KN1 SLI Extreme)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Przegląd płyt z nForce4 SLI: ECS i MSI
 
 » Co w chipie piszczy?
 » ECS KN1 SLI Extreme
 » MSI K8N SLI
 » Testy
 » Krótkie podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »