Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Przegląd płyt z nForce4 SLI: ECS i MSI
    

 

Przegląd płyt z nForce4 SLI: ECS i MSI


 Autor: SebaSTS | Data: 06/01/06

Przegląd płyt z nForce4 SLI: ECS i MSISeria chipsetów nVidii dla procesorów AMD z rodziny K8 - nForce4 ma już prawie rok. W jej skład wchodzą trzy odmiany: nForce4, nForce4 Ultra, nForce4 SLI. W porównaniu z rozwiązaniami konkurencji cechuje je prostsza budowa - jeden układ zawiera wszystkie niezbędne moduły wykonawcze. Dziś chciałbym szerzej omówić, a następnie przetestować najmocniejszą z wersji nForce4 SLI, ponieważ do redakcji trafiły dwie płyty główne, zbudowane na bazie tego chipsetu.

Zapraszam do opisu ECS KN1 SLI Extreme oraz MSI K8N SLI.

Co w chipie piszczy?

Od swoich braci nForce4 SLI różni się obsługą dwóch kart graficznych PCI Express x 16, pod warunkiem, że na pokładzie znajduje się układ nVidii GeForce z serii 6600, 6800, 7800. Karty pracują w trybie Scalable Link Interface (SLI). Muszę tu uściślić, że każda z osobna pracuje w trybie x8. Dopiero teraz wchodzi do sprzedaży "podrasowana" wersja chipu SLI, potrafiąca przydzielić 16 linii PCI-e każdej karcie graficznej - jednak tym razem będzie to klasyczna, dwuukładowa konstrukcja.

Posiada także gigabitowy moduł sieciowy z wbudowanym sprzętowym firewallem, zwanym Secure Networking Engine (SNE), który dzięki temu rozwiązaniu obciąża procesor tylko w 10% podczas swojej pracy. Najprostsza wersja chipu pozbawiona jest tego sprzętowego rozwiązania. Natomiast każdy posiada kontroler dysków SerialATA z kolejkowaniem NCQ, obsługujący 4 urządzenia, mogące pracować w trybie RAID typu 0, 1 i 0+1 oraz kontroler UltaATA/133 - także dla 4 urządzeń. Jako, że diabeł tkwi w szczegółach musze uściślić dane. Chip nForce4 nie ma tak ja jego mocniejsi bracia rozbitego kontrolera SerialATA na dwa bloki, co daje im przewagę w postaci przyśpieszonego transferu danych z 1,5 do 3Gb/s.

Nvidia niedawno przedstawiła odmianę nForce4 ze zintegrowaną grafiką na pokładzie. Składa się ona z mostka północnego dostępnego w dwóch wersjach: GeForce 6100 i 6150. Zintegrowany układ graficzny w słabszej wersji ma zegar 425MHz. Mocniejsza ma natomiast 475MHz, dodatkowo dekoder HDTV, cyfrowe wyjście DVI i HD Components/S-video. Wykorzystuje także sprzętową akcelerację do oglądania filmów w standardzie HD i obsługuje technologię nVidia - PureVideo. Mostek południowy też jest w dwóch odmianach: nForce430 odpowiadający funkcjonalnością nForce4 Ultra i nForce410 mający zintegrowaną kartę sieciową 100Mb/s bez sprzętowej zapory ogniowej i obsługujący 2 urządzenia SerialATA II.ECS KN1 SLI Extreme

Płyta ta, jak sama nazwa wskazuje to prawie najmocniejsze (gdyż właśnie ukazał się model oczko wyższy - KN2 SLI z technologią Dual X16 SLI) rozwiązanie przeznaczone dla procesorów AMD (Athlon 64 X2 Dual-Core / Athlon 64 FX / Athlon 64), jakie przygotował dla nas Elitegroup. Pudło w zielono czarnej tonacji bez krzykliwych bohaterów wirtualnych, w jakie zapakowano sprzęt jest ekstremalnie wysokie, tym samym działa na wyobraźnie.


(kliknij, aby powiększyć)

Powodem takich rozmiarów opakowania jest zastosowany na płycie głównej wylot powietrza, umiejscowiony między portami wejścia-wyjścia.

  
(kliknij, aby powiększyć)

Pomimo tego na tylnym panelu I/O zmieściła się pokaźna liczba gniazd: dwa starszego typu PS/2 czy szeregowy port COM, z nowszych cztery porty USB2.0, a nad nimi dwa gniazda RJ-45 zintegrowanych kart sieciowych. Nie zabrakło cyfrowego (optycznego i elektrycznego) wyjścia dźwięku S/PDIF i sześciu analogowych gniazdek typu mini jack.

Jak już wspomniałem na wstępie, płyta zbudowana jest na bazie chipu nForce4 SLI. Jej wymiary to pełne ATX - 305 x 244 mm, a kolor PCB jasno fioletowy metalik.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Konfiguracja portów przedstawia się następująco: dwa razy PCI Express x16, raz PCI Express x1, trzy razy PCI (przy niektórych znajdują się niebieskie diody informujące o prawidłowej pracy). Ich usytuowanie jest wzorcowe. Porty graficzne są na tyle oddalone od siebie, aby konstrukcjom zajmującym dwa sloty umożliwić poprawne chłodzenie. Nawet w tej sytuacji złącze PCIe x1 pozostaje możliwe do obsadzenia. Zatrzask w drugim slocie PCIe x16 mógłby być odrobinę dłuższy.

Niestety położenie czterech gniazd pamięci DDR koliduje z obsadzonym slotem PCIe x16, co utrudnia montaż pamięci. Maksymalnie możemy obsadzić 4GB pamięci zgodnych z normą JEDEC. W poprawnej instalacji pamięci w trybie dual channel pomoże nam kolorystyka gniazd - wybieramy te w jednakowym kolorze.

Płyta poza tym, co oferuje chipset, ma zintegrowany dodatkowy kontroler SerialATA II - Silikon Imane Sil3132, który obsługuje dwa urządzenia i pracuje w trybie RAID 0 i 1.

Posiada dwie karty sieciowe reprezentowane przez: chip Realtek 8100C 10/100 Mbps i Marvell 88E1111 Giga LAN PHY.


(kliknij, aby powiększyć)

Przy lewej krawędzi znajdują się w kolejności od góry:
 • wyjścia pinów dla przedniego panelu Audio w obudowie
 • wejście CD-in
 • pomarańczowe do podłączenia 2 portów FireWire na śledziu
 • trzy żółte do podłączenia w sumie 6 portów USB 2.0
 • czarne długie do podłączenia portu drukaki LPT
 • do podłączenia PC speaker
 • do standardowych diod LED i przycisków na obudowie ATX
 • zworka przywracająca domyślne ustawienia BIOSu
Z wartych wspomnienia elementów PCB płyty głównej pozostało: gniazdo zasilania ATX 24 pinowe i 4 pinowe, wejście typu molex do zasilania pracujących w trybie SLI kart graficznych, gniazdko FAN do podłączenia wentylatora CPU, i dwa wolne gniazdka FAN w dość odległym miejscu od portów PCIe.

Chipset nForce4 chłodzony jest w sposób aktywny.


(kliknij, aby powiększyć)

Nad stabilnością napięcia zasilającego procesor czuwa układ trójfazowy z 9 tranzystorami i 9 kondensatorami mocy.

Za dźwięk odpowiada zintegrowany układ Realtek ALC850 obsługujący do ośmiu kanałów, zgodny ze specyfikacją AC'97 v.2.3.

Podsumowując, rozplanowanie elementów na powierzchni płyty jest prawie wzorcowe. Gniazdo zasilania 24 pinowe, złącza IDE i FDD są przy krawędzi płyty, w dogodnym miejscu. Do poprawienia kwalifikuje się lekkie przesunięcie banków pamięci, przybliżenie gniazdek FAN i zmiana lokalizacji gniazda czteropinowej wtyczki zasilania, dzięki czemu poprawi się obieg powietrza wokół procesora, zwłaszcza z zastosowaniem zasilaczy chłodzonych 120mm wiatrakiem. Duży plus za zrezygnowanie z manualnego (w większości rozwiązań delikatnego i nieporęcznego) przełącznika trybu SLI.

Płytę ECS wyposażono w BIOS typu Award i ten rodzaj interfejsu bardziej mi odpowiada niż stosowany w produktach np.: firmy Asus. Poza prostotą obsługi ważne są funkcje, które oferuje BIOS, zwłaszcza te umożliwiające pełną kontrolę nad overclockingiem. A co tutaj mamy? Magistralę FSB możemy ustawić w zakresie 200-400MHz, brak opcji dla szyny PCIe. Mnożnik magistrali HT od 1 do 5. Konfiguracja napięć jest uboga, możemy tylko ustawić je dla procesora podnosząc je o 0,375V ze skokiem 0,025V i pamięci aż do 3,11V ze skokiem 0,08V.
Dla tych, co potrafią wycisnąć ostatnie soki z każdej kostki pamięci, producent przewidział następujące ustawienia tamingów (7): Tcl, Tras, Trcd, Trp, 1T/2T, Read preambke value, Async Latency vaslue.

BIOS posiada ciekawą funkcję Load Performance, która podkręca system automatycznie, coś dla mniej zaawansowanych użytkowników. Brakuje możliwości zapisywania profili ustawień jak ma to miejsce np.: u Abita.

Funkcja monitoringu to już standard tu obejmuje:
 • 2 temperatury (CPU i System)
 • 8 napięć
 • 4 prędkości wentylatorów.
Pozostało mi tylko opisanie zawartości pudełka, a więc znalazłem w nim: - Czarne kable IDE i FDD; 4 pomarańczowe kabelki SATA; skrosowany kabel sieciowy; przejściówka zasilania z molex na SATA; śledź z 2 portami USB 2.0 i FireWire plus pasująca do nich zatoka 3,5";

- Śledź z portem równoległym LPT; śledź z zewnętrznym portem SATA, niestety bez wyprowadzonego zasilania; śledź przytrzymujący mostek SLI, Mostek SLI.

- Dodatkowy moduł BIOS, który nakładamy na chip, w przypadku nieudanej procedury programowania BIOSu, marketingowa nazwa - Top-Hat Flash.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Płyta zawyżała częstotliwość procesora, która w testach wynosiła 1809,2MHz.MSI K8N SLI

Pudełko, w którym sprzedawana jest płyta ma kolorystykę pomarańczową z domieszką brązowego, nie zabrakło grafiki przedstawiającej UFO tym razem.


(kliknij, aby powiększyć)

Panel I/O posiada gniazda starszego typu: PS/2 dla klawiatury i myszy, szeregowy port COM i LPT, a z nowszych gniazd: jedno FirWire, cztery porty USB2.0, jedno gniazdo RJ-45 zintegrowanej karty sieciowej. Cyfrowe (optyczne i elektryczne) wyjście dźwięku S/PDIF i pięć analogowych gniazdek typu mini jack - powoli staje się standardem.


(kliknij, aby powiększyć)

Płyta MSI zbudowana jest na bazie chipu nForce4 SLI. Jej wymiary to pełne ATX - 305 x 245 mm, a kolor PCB krwista czerwień.


(kliknij, aby powiększyć)

W porównaniu z konkurentem MSI dysponuje dwoma portami PCIe x1. Niestety instalacja karty graficznej zajmującej dwa śledzie, uniemożliwia wykorzystanie jednego z nich. Odległość między portami PCIe x16 jest mniejsza, a przełącznik trybu SLI jest manualny, do tego sprawia wrażenia delikatnego i tandetnego. Zatrzask przy pierwszym porcie przeznaczonym dla karty graficznej, jest bardzo niewygodny w obsłudze podczas jej demontażu.


(kliknij, aby powiększyć)

Położenie czterech gniazd pamięci DDR nie koliduje z obsadzonym slotem PCIe x16, za to jest bliżej podstawki procesora, co przy zastosowaniu dużego wydajnego chłodzenia utrudnia nam reorganizację pamięci. Maksymalnie możemy obsadzić 4GB pamięci zgodnych z normą JEDEC. W poprawnej instalacji pamięci w trybie dual channel i tym razem pomoże nam kolorystyka gniazd - wybieramy dwa kolejne w różnym kolorze.


(kliknij, aby powiększyć)

Przy prawej krawędzi znajdują się w kolejności od dołu:


(kliknij, aby powiększyć)

 • wyjścia pinów dla przedniego panelu Audio w obudowie
 • wejście CD-in
 • wyjście pinów dla diod sygnalizacyjnych na śledziu - zwanych D-Bracket™
 • trzy kolorowe do podłączenia w sumie 6 portów USB 2.0
 • do podłączenia PC speaker
 • do standardowych diod LED i przycisków na obudowie ATX
 • bardziej oddalony przycisk przywracający domyślne ustawienia BIOSu
Wyjście dla 2 portów FireWire w kolorze zielonym jest niefortunnie umiejscowione nad portami PCIe x16 i PCI przy układzie sterującym VIA 6307, co utrudnia wygodne poprowadzenia kabli.

Z niewymienionych elementów PCB płyty głównej pozostało: gniazdo zasilania ATX 24 pinowe i 4 pinowe, wejście typu molex do zasilania pracujących w trybie SLI kart graficznych, złącza FDD i IDE - umiejscowione podobnie do wyrobu ECS. Gniazdko FAN do podłączenia wentylatora CPU, i dwa wolne gniazdka FAN, tutaj zdecydowanie lepiej umiejscowione.

Chipset nForce4 chłodzony jest w sposób aktywny.


(kliknij, aby powiększyć)

Nad stabilnością napięcia zasilającego procesor czuwa układ trójfazowy z 9 tranzystorami i 9 kondensatorami mocy.

Za dźwięk odpowiada zintegrowany układ Realtek ALC850 obsługujący do ośmiu kanałów, zgodny ze specyfikacją AC'97 v.2.3.

Podsumowując, rozplanowanie elementów na powierzchni płyty jest bardzo podobne do tego, co pokazał konkurent. Jest inny rodzaj niedogodności przy reorganizacji pamięci. I tu przydałaby się zmiana lokalizacji gniazda czteropinowej wtyczki zasilania i dodatkowo jeszcze wyjścia dla portów FireWire. Duży minus za manualny (do tego delikatny i nieporęczny) przełącznik trybu SLI.

W kwestii BIOSu, magistralę FSB możemy ustawić w zakresie 200-400MHz. Magistrala szyny PCIe - 100-145MHz. Mnożnik magistrali HT od 1/1,5/2/2,5/3/4/5. Konfiguracja napięć: procesora od 0,825V do 1,45V (skok 0,025V), które można zwiększyć o 3,3/6,6/9,9/13,3/16,6/20% ; pamięci od 2,50 do 2,85V ze skokiem 0,05V ; chipu nForce4 - od 1,50V do 1,85V ze skokiem 0,05V.

Dla tych, co potrafią wycisnąć ostatnie soki z każdej kostki pamięci, producent przewidział następujące ustawienia timingów (14): Tcl, Tras, Trcd, Trp, Trrd, Trc, Trfc, Trwt, Twr, Twtr, Tref, 1T/2T, Read preambke value, Async Latency vaslue. Dwukrotnie więcej niż u konkurenta.

W BIOSie nie zabrakło funkcji Dynamic Overclocking, która podkręca częstotliwość procesora automatycznie w przypadku wybrania opcji o: Private 1%; Sergeant 3%; Captain 5%; Colonel 7%; General 9%; Commander 11%.

Podobnie jak w przypadku płyty ECS, brakuje możliwości zapisywania profili ustawień.

Funkcja monitoringu to już standard, tu obejmuje:
 • 2 temperatury (CPU i System)
 • 6 napięć
 • 3 prędkości wentylatorów.
Troszkę mniej niż u konkurenta.

Pozostało mi tylko opisanie zawartości pudełka, w nim:


(kliknij, aby powiększyć)

 • tandetne (pękający plastik) okrągłe kable IDE i FDD
 • 2 pomarańczowe kabelki SATA
 • przejściówka zasilania z molex na SATA (brak na zdjęciu)
 • śledź z 2 portami USB 2.0 i 4 diodami LED
 • śledź przytrzymujący mostek SLI
 • mostek SLI
 • zaślepka I/O
 • papierowa instrukcja, sterowniki
Płyta zawyżała częstotliwość procesora, która w testach wynosiła 1808,6MHz.Testy

Na komputerze był zainstalowany system operacyjny Windows XP Professional SP2, sterowniki dla chipsetu nForce4 SLI w wersji 6.53 i sterowniki Catalyst 5.11 dla karty Ati Radeon x700 PRO.

Obie płyty pracowały na najnowszych BIOSach dostępnych na stronie producenta.
Różnica w taktowaniu procesora między testowanymi płytami głównymi wynosiła niecały 1MHz, bez zbędnych ingerencji z mojej strony.

Nadszedł czas na komentarz powyższych wyników. Większość testów wygrywa produkt ECS, niektóre nawet z 3% przewagą. Najbardziej spektakularne zwycięstwo odnosi w grze Firestarter. Przyczyny takich a nie innych wyników, należy doszukiwać się w lepszej komunikacji procesora z pamięcią na platformie ECS. Test Cachemem i Everest wykazał niższe opóźnienia pamięci DDR, a SiSoft Sandra i PC Mark jej większą wydajność. Natomiast produkt MSI wygrywa z ok 10% przewagą w teście OpenGL HW-L (Cinebench) i proe-03 & sw-01 (SPECviewperf), ot taki wyjątek potwierdzający regułę.
Ponieważ w większości testów wygrywa ECS KN1 SLI Extreme, a przewaga często jest większa od 1%, to ogłaszam go zwycięzcą tego porównania.

Overclocking

W tej kwestii, nie spodziewałem się niczego rewelacyjnego po produkcie ze stajni ECS. Osiągnięcie 260MHz szyny systemowej wydawało się kiepskim rezultatem, do czasu przesiadki na drugą testowaną płytę. MSI K8N nie udało się przekroczyć stabilnych 235MHz, mimo zmniejszenia magistrali HT do x3, mnożnika procesora do x6 i zwiększenia napięcia na chipie nForce 4 do 2,70V i ustawienia asynchronicznego taktowania pamięci do FSB. Wyłączenie opcji agresywnych timingów i wydłużenie ich dla pamięci, też nie przyniosło poprawy.

Dźwięk

Pod względem zintegrowanego układu dźwiękowego oba rozwiązania niczym się nie różnią, podobnie w kwestii generowanego dźwięku. Poniżej zrzuty ekranu paneli konfiguracyjnych kodeku Realteka.

     

     
(kliknij, aby powiększyć)

Krótkie podsumowanie

Żadna z płyt nie sprawiała problemów - podczas testów obie płyty cechowały się pełną stabilnością działania. Jedynie podczas instalacji większych systemów chłodzenia (powyżej 140mm średnicy) na ECS KN1 napotkamy na kolizję z zieloną osłonką wywiewu powietrza. Oba rozwiązania mają ruchome elementy mechaniczne - aktywne chłodzenie, które generują słyszalne szumy, co nie dziwi przy 6500 obrotach wiatraczka na minutę. Po dłuższym okresie działania podwójne rozwiązanie chłodzące ECS zaczęło generować wyraźny terkot. Aż prosi się o rozwiązanie heatpipe w miejsce marketingowej nalepki.

Laminat ECS posiada o 2 porty SATA więcej od konkurenta. Także w kwestii dodatków, wygrywa wyraźnie.

Pod względem "komunikacji" z użytkownikiem wygrywa MSI, który w razie ewentualnych problemów informuje, co go "boli" czterema diodami LED na śledziu, ECS robi to klasycznie. Brakuje mi opcji zamiany śledzia na zatokę 3,5" tak, aby nie trzeba było się fatygować przy odczycie.

MSI posiada więcej opcji overclockerkich, bardziej rozbudowaną opcję podkręcania dla mniej zaawansowanych użytkowników. Natomiast słabszy na tym polu ECS wygrywa w kategorii podkręcanie, uzyskując wyższą częstotliwość szyny systemowej.

Dzisiejsi bohaterowie recenzji mają też cechy wspólne: 3 fazowy układ zasilania; kontroler FireWire; jeden 1Gbit i jeden 100Mbit układ sieciowy oraz ten sam zintegrowany układ dźwiękowy.

Na koniec wady i zalety testowanych płyt.


|~| Sprawdź ceny Płyt Głównych w naszym sklepie: TwojePC.Emarket.pl |~|